in

Doğa Yürüyüşü İçin İdeal Kıyafet Seçimleri

Doğa yürüyüşü konusunda henüz bir deneyiminiz yoksa veya profesyonel anlamda daha verimli bir parkur geçirmek istiyorsanız nasıl giyinmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazıda doğa yürüyüşü, kıyafetleri ve kombinleri hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü Nedir?

Doğa yürüyüşü, açık havada kolay erişilemeyen ve fazla bilinmeyen uzak destinasyonlara yürüyerek seyahat etmektir. Doğada gerçekleştirilen yürüyüş için başlangıç, orta ve ileri seviye opsiyonlar mevcuttur. Başlangıç seviye genellikle yeni başlayanların doğanın tadını çıkarmalarını sağlar. Orta seviye ise biraz daha yüksek rakımlarda gerçekleştirilen yürüyüştür, bunun için biraz daha tecrübe sahibi olmak gerekebilir. İleri seviye trekking ise yüksek düzeyde hassas beceri ve dayanıklılık gerektirir.

Doğa Sporlarında Giyim Nasıl Olmalıdır?

Doğa sporlarına merak salan pek çok kişi yürüyüş için nasıl giyinmeli noktasında rehberliğe ihtiyaç duyabilir. İşte doğa yürüyüşü için nasıl giyinmeli sorusuna cevap olabilecek önemli tüyolar:

  • Moda yerine işlev: Doğa yürüyüşüne çıkarken stilden daha çok kıyafet, aksesuar ve ekipmanların işlevine odaklanmanız gerekir. Doğa yürüyüş kıyafetleri, temelde modadan ziyade işlevsel olan teknik ve hafif malzemelerden oluşur.
  • Kat kat giyinme: Doğa sporlarındaki temel kural katmanlı giyinmektir. Doğada her giysi katmanının benzersiz bir işlevi vardır. Bu yüzden hava durumuna bağlı olarak her zaman katmanları çıkarıp ekleyebilirsiniz.
  • Zorlu koşullara hazırlıklı olma: Doğada her zaman koşullar aniden değişebilir. Bu nedenle tahmin edilenden daha fazlasını bekleyerek ekstrem karlı, yağışlı, rüzgarlı ve soğuk havaya karşı hazırlıklı olmanız gerekir.
  • Doğru ayakkabıyı seçme: Doğa yürüyüşleri için kıyafet kadar ayakkabı seçimi de önemlidir. İster ilk kez trekking yapın ister profesyonel doğa sporcusu olun doğru outdoor kadın bot veya erkek ayakkabıyı seçerek maceraya atılmanız gerekir.

Doğa Yürüyüşü Kıyafetleri Nelerdir?

Bir sonraki doğa yürüyüşü maceranıza hazırlanıyorsanız ne giyeceğiniz konusunda ilham verici tüyolara ihtiyacınız olabilir. Günübirlik doğa yürüyüşü için gerekli malzemeler listesini hazırlarken aşağıdaki farklı mevsimler için ihtiyacınız olabilecek kıyafetlere mutlaka yer vermelisiniz:

Bahar

Bahar mevsimi, canlanan ve yeşillenen doğa arasında yürüyüş yapmak için en keyifli zamanlar arasında yer alır. Ancak ilkbaharda yağışlar fazla olduğundan çamur ve yağmur koşullarına uygun bir kombin yapmanız gerekir. Kısa/uzun kollu esnek tişört, hafif polar ceket, su geçirmez ceket, suya dayanıklı pantolon, tozluk ve polar şapka sırt çantanızda bulunmalıdır.

Yaz

Doğada yazlar kavurucu ve nemli olabilir. Bu nedenle nefes alabilir ve hafif kumaşlardan oluşan doğa yürüyüşü kombinleri yapmanız önemlidir. Ayrıca ısıyı yansıtan açık renkli kıyafetler tercih etmek gerekir. Kısa kollu hafif tişört, şort, çorap ve yağmur ceketi yazlık doğa sporları macerasına hazır olmanızı sağlar.

Sonbahar

Doğa yürüyüşleri için belki de yılın en güzel zamanı sonbahardır. Yılın bu mevsimi doğa yürüyüşüne giderken ne alınır diye merak ediyorsanız dönüştürülebilir kıyafetler tercihiniz olabilir. Şorta dönüşen kadın veya erkek pantolon, hızlı kuruyan iç çamaşırları, yalıtımlı yelek, yağmur ceketi, tozluklar, eldivenler ve kapüşonlu sweatshirt sonbahar doğa yürüyüşü için olmazsa olmazdır.

Kış

Kışın doğa yürüyüşü için en zorlu mevsimlerin başında gelir. Kışın doğa sporlarında giyim nasıl olmalıdır sorusunun cevabı sıcaklığa, kar koşullarına ve genel hava tahminine bağlıdır. Genellikle sentetik ve yün kıyafetler uygundur. Alt, orta ve dış katman olarak üç aşamalı giyinmeye dikkat ederek yalıtım oluşturmak ise kış aylarında temel kuraldır. Kıyafetlere ek olarak tozluk, bere, eldiven ve güneş gözlüğü gibi ekipmanları da mutlaka listenize eklemeniz gerekir.

Siz de bir sonraki doğa yürüyüşü macerasına tam olarak hazırlanmak için aradığınız tüm kıyafetleri ve ekipmanları  Barcin.com’da özel fiyatlarla hemen satın alabilirsiniz!

Tricepsinizi Şekillendirecek Etkili Hareketler

Bel Bölgesindeki Fazla Yağlardan Kurtulmanın En Etkili Egzersizleri