in

Bel Bölgesindeki Fazla Yağlardan Kurtulmanın En Etkili Egzersizleri

Vücudun fit görünümündeki en büyük detaylardan biri bel bölgesinin inceliğidir. İnce bir bele sahip olmak hem estetik açıdan hem de sağlık açısından önemlidir. Bel çevresindeki fazla yağlardan kurtulmak için bel bölgesine yönelik egzersizlerin yanında beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Bunun yanında alkol tüketimini sınırlamak ve bol su içmek de bel bölgesindeki yağlardan daha hızlı kurtulmaya yardımcı olur. Siz de evde yapacağınız beldeki yağları eritme hareketleri ile ince bel formuna kavuşabilirsiniz. Peki, kilo vermeden bel incelir mi, sporla bel inceltmek mümkün mü ve en etkili bel inceltme hareketleri neler? İçerikte bel inceltmeye dair merak ettiğiniz tüm detayları bulabilirsiniz.

Bel En Hızlı Nasıl İncelir?

Hem kadın hem de erkeklerde vücut yağlarının en fazla biriktiği alanlardan biri bel ve karın çevresidir. Hatta zayıf ya da normal kiloya sahip olanlarda dahi bel bölgesinde yağlanma sorunu görülebilir. Bunların yanı sıra bel bölgesi kalça bölgesine kıyasla yağların daha zor eridiği alanlardan biridir. Bel bölgesinin çabuk yağlanmasının sebeplerinin başında hormonal etkiler, sindirim problemleri, fiziksel aktivite yetersizliği, stres gibi durumlar gelir. Bel bölgesini çalıştıracak ağırlıklı veya ağırlıksız antrenmanlarla bel bölgesinin inceltilmesi mümkündür. Bel çevresindeki yağları eritmek için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Beslenme uzmanları tarafından hazırlanan ve kişinin günlük kalori ihtiyaçları baz alınarak oluşturulan diyetlerle günlük kalori miktarı sınırlandırılabilir. Yağ yakıcı özelliğe sahip gıdaları daha fazla tüketmek ve düşük kalorili yiyecekler yemek beldeki yağları yok etmenin en kolay yolu arasındadır.
  • Kişinin yaşına ve fiziksel durumuna uygun olarak yapabileceği kardiyo egzersizleri kilo vermeye ve bel bölgesinin incelmesine destek olur. Başlıca kardiyo egzersizleri arasında yürüyüş, koşu, yüzme ve bisiklet gelir.
  • Vücut ağırlığını kullanma prensibine dayanan kuvvet antrenmanları ile bel bölgesindeki yağlardan kurtulmak mümkün olur. Barfiks, mekik ve plank en çok tercih edilen kuvvet egzersizleridir.
  • Bel bölgesinde yer alan kasları düzenli olarak esnetmek kasların yağ yakmasına imkan tanır.

En Etkili Bel İnceltme Hareketleri

Evde veya spor salonunda kolayca yapabileceğiniz bel yağlarını eritme hareketleri sayesinde formda bir bel çevresine sahip olabilirsiniz. İşte bel bölgesi için tercih edebileceğiniz popüler egzersizler:

  • Scissors switch: Göbek ve bel çevresi yağlarını eritmenin en kestirme yollarından biri scissors switch egzersizleridir. Mat üzerinde sırtüstü uzandıktan sonra karnınızı içeri çekmeye çalışarak sağ bacağınızı ellerinizle kendinize doğru çekin. Diğer bacağı ise zeminden beş santim yukarıda tutun. Hareketi 12 tekrar olarak 3 set şeklinde yapabilirsiniz.
  • Flutter kicks: “Havaya tekme” adıyla bilinen flutter kicks hem bel hem de kalçayı harekete geçiren bir egzersizdir. Sırtüstü mata uzandıktan sonra ellerinizi başınızın altında birleştirin. Bacaklarınızı zeminden 15 cm yukarıya kaldırın ve kalça genişliğinde açın. Ardından bir bacağı daha yukarı, diğerini ise aşağıya indirin, sonra diğer bacağa geçin. Egzersizi 20 tekrar ve 3 set şeklinde uygulayabilir, dilerseniz ayak bileklerinize ağırlık takabilirsiniz.
  • Plank: Plank için mata yüzüstü bir şekilde uzandıktan sonra dirseklerden güç alarak vücudunuzu yukarı kaldırın. Tüm vücudunuzu aynı hizada tutarak en az 30 saniye beklemeye çalışın. Plank sadece bel bölgesi inceltmek için değil, vücut dayanıklılığını artırmak için de tercih edilen başlıca hareketlerdendir.
  • Crunch: Yarım mekik egzersizi olan crunch için mata sırtüstü uzandıktan sonra dizlerinizi kırarak ellerinizle boynunuzu destekleyin. Gövdenizi dizlerinize doğru kaldırıp indireceğiniz hareket esnasında karın kaslarınızı sıkmayı unutmayın. Egzersizi 12 tekrar ve en az 2 set halinde uygulayabilirsiniz.

Siz de bel bölgesindeki yağlardan şikayetçiyseniz yukarıdaki egzersizleri deneyerek bel bölgenizi forma sokabilirsiniz. Spor sırasında ihtiyacınız olan spor kıyafeti ve aksesuarlar için Barcin.com’u ziyaret ederek beğendiğiniz ürünleri sepetinize ekleyebilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü İçin İdeal Kıyafet Seçimleri

Sıkan Ayakkabı Nasıl Genişletilir? Sıkan Ayakkabınızı Rahatça Genişletme Yöntemleri