Menu
in

Doğada Yön Bulma Yöntemleri

Doğada Yön Bulma Yöntemleri

Doğayla iç içe vakit geçirmenin ve doğa sporlarıyla ilgilenmenin keyfi bambaşka! Siz de modern yaşamın stresli atmosferinden ve yoğun temposundan bunaldığınız anlarda kendinizi doğanın büyülü ve dinlendirici ortamına atabilir, daha huzurlu ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ne var ki, doğada zaman geçirmenin kendine has zorlukları da vardır. Kısıtlı olanaklar içinde güvenliğinizi ve konforunuzu sağlamanız gerekir. Doğada kamp ya da yürüyüş yaparken yolunuzu kaybetmek, gerçekten son derece tehlikeli olabilir. Peki, yanınızda hiçbir ekipman olmadan doğada yolunuzu bulabilir misiniz? Yanınızda pusula olmasa bile, kaybolduğunuzda doğanın size verdiği işaretleri takip ederek yönleri belirleyebilir ve yolunuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Nasıl mı? Gelin, 7 farklı doğada yön bulma yöntemine beraberce göz atalım.

Güneş ve Ay

Eğer gündüz saatlerinde yönünüzü bulmaya çalışıyorsanız, size rehberlik edecek temel unsur Güneş’tir. Güneş’in her zaman doğudan doğduğunu zaten biliyorsunuz. Bu nedenle sağ kolunuzu Güneş’in doğduğu yöne, yani doğuya uzattığınızda, sol kolunuz da batıyı gösterir. Böylece yüzünüzün dönük olduğu yönün kuzey, sırtınızın dönük olduğu yönün ise güney olduğunu tespit edebilirsiniz. 

Gece saatlerinde yönünüzü bulmak istediğinizde, Güneş yerine Ay’dan da yardım almalısınız. Ay’ın ışıklı tarafı, Güneş henüz tamamen batmadan batıyı, gece yarısını geçtikten sonra ise doğuyu gösterir. Eğer Ay hilal şeklindeyse, hilalin iki ucunu birleştirecek hayali bir çizgi hayal edin. Eğer oluşturduğunuz çizgi küçük “d” harfini andırıyorsa çizginin yönü batıyı gösterir. Küçük “b” harfi oluşuyorsa çizginin yönü doğuyu işaret eder. 

Kutup Yıldızı ve Takım Yıldızlar

Gökyüzünün açık, ortamın ışıksız olduğu gecelerde, doğada yönünüzü bulmaya çalışırken yıldızların rehberliğinden yararlanabilirsiniz. Gökyüzündeki en parlak yıldız olan Kutup Yıldızı, her zaman kuzeyi gösterir. Yüzünüzü Kutup Yıldızı’na doğru döndüğünüzde, kuzeye bakarsınız. Kutup Yıldızı’nı bulmak içinse sol tarafınızı batıya doğru dönüp kafanızı biraz kaldırmanız yeterlidir. 

Karınca Yuvaları

Doğanın büyülü atmosferinde sürekli vakit geçiren hayvanlardan yardım almak isterseniz, karınca yuvalarını incelemeniz yeterli. Çünkü tüm karıncalar, yuvalarının giriş kısmını güneye bakacak şekilde inşa eder.

Gündüz saatlerinde karınca yuvalarını gözlemleyerek yönünüzü bulabilirsiniz. 

Ağaçlar

Ağaçlar, doğaya dair pek çok ipucunu barındırır. Tamamen genellemek mümkün olmasa da, ağaç dalları nadiren kuzeyi gösterir. Bulunduğunuz yerde başınızı kaldırıp ağaç dallarına baktığınızda, en az dalın uzandığı yönün kuzey olduğunu tespit edebilirsiniz. Ayrıca, ağaçların daha nemli olan yüzeyleri, kuzeye bakan taraflarıdır. 

Gölgeler

Şimdi, “Gölgelerin gücü adına!” deme zamanı! Gölgeleri inceleyerek yön bulmak, dünyanın her yerinde doğru sonuca ulaşmanızı sağlayan bir yöntemdir. Ancak bu yöntemi uygulamak için, boyu yaklaşık 1 metre olan bir ağaç dalına ya da sopaya ihtiyacınız var. Sopayı yere dik bir şekilde sabitleyin ve yerde oluşan gölgenin ucunu bir taş yardımıyla işaretleyin. Yaklaşık yarım saat sonra bu işlemi yeniden uygulayın ve ikinci gölge işaretini belirleyin. İki gölge işareti arasında oluşan çizgi, sizin rehberiniz olacak. Çünkü ilk işaret solunuzda, ikinci işaret de sağınızda kaldığında yüzünüz kuzeye bakar. 

Yosunlar

Genellikle taşların ve ağaç yüzeylerinin üstünde oluşan yosunlar, size rehberlik edebilir. Özellikle göl ya da nehir kenarları gibi nemli bölgelerde yosun oluşumlarına sıklıkla rastlayabilirsiniz. Ancak ağaç köklerinde ve taşlarda oluşan yosunlar, bölgenin nem oranına bağlı olarak hep aynı yönde olmayabilir.

Bu nedenle, ağaçların açık ve üst kısımlarında yer alan yosunları rehber olarak belirlemelisiniz. Onların oluştuğu bölge, size kuzeyi gösterir. 

Saat

Hiçbir ekipmanınız olmadan yönünüzü bulmak için az önce sözünü ettiğimiz yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Eğer şanslıysanız ve yanınızda bir kol saati varsa uygulayabileceğiniz bir seçenek daha var. Çünkü günün herhangi bir saatinde, saatinizin akrebini güneş istikametinde çevirirseniz, akrep ile 12 sayısı arasındaki yön güneyi gösterir.

Elbette bu yöntem, Güney Yarım Küre’de geçerli değildir. Ancak Türkiye sınırlarında olduğunuz sürece saatinizin rehberliğine güvenebilirsiniz. 

Doğada yön bulma yöntemleri, yaşayabileceğiniz kötü sürprizlerde güvende kalmanız için son derece etkili çözümler oluşturabilir. Doğada geçirdiğiniz vakit boyunca giyebileceğiniz korunaklı outdoor kıyafet seçeneklerine ve aksesuarlara barcin.com üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Yorum Yazın

Exit mobile version