in

Doğru Krampon Seçmek İçin 4 Tavsiye

Krampon seçimi futbol tutkunlarının üzerinde dikkatle durması gereken konulardan biridir. Onlarca farklı futbol krampon modeli arasından en uygun ayakkabıya karar vermek, tecrübeli sporcuların bile zaman zaman zorlandığı bir durumdur. Peki doğru kramponu seçmek için dikkat edilmesi gereken noktalar hangileridir? Gelin, oldukça sık sorulan bu sorunun cevabına birlikte göz atalım.

1 – Konforunuzdan Taviz Vermeyin

Doğru krampon seçmek için dikkat edilmesi gereken konuların başında konfor gelir. Seçtiğiniz ayakkabının konforlu olabilmesinin ilk şartı, ayak ölçülerinize uygun olmasıdır. Geniş bir ayak yapısına sahipseniz satın alacağınız ayakkabının ayak tarak kemiğinizi sıkmaması gerekir. Eğer ince yapılı ayağınız var ise seçtiğiniz krampon ayağınızın üst kısmını sizi rahatsız etmeyecek şekilde kavramalıdır. Bununla birlikte ayak parmağınız ile kramponun ön kısmı arasında bir bebeğin parmağı kadar genişlikte boşluk olmalıdır. Ayak parmaklarınız, ayakkabının uç kısmına değiyor ve kıvrılıyorsa o ayakkabı sizin için doğru bir seçim değildir.

Beğendiğiniz spor ayakkabısının ihtiyacınız olan konforu sağlayabilmesi için futbol oynadığınız zemine de uyumlu olması gerekir. Çok yağmur almayan doğal bir çim sahada antrenman yapıyorsanız, sert tabanlı kramponları tercih edebilirsiniz. Bu sayede daha iyi bir itiş elde edebilirsiniz. Eğer sık yağmur alan yumuşak bir zeminde futbol oynayacaksanız, seçtiğiniz kramponun taban yapısının bu tür sahalara uygun olması gerekir.

> FG ve AG Krampon farklarını bu yazımızda ayrıca okuyabilirsiniz. <

2 – Oynadığınız Pozisyona Göre Seçim Yapın

Oynadığınız pozisyon, krampon seçimi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Krampon modellerinin bu kadar çok çeşitlenmesinin nedenlerinden birisi de futbolda birçok farklı mevki bulunmasıdır. Forvet pozisyonunda görev alıyorsanız etkili ve isabetli vuruşlar yapmanıza yardımcı olan ayakkabıları tercih etmelisiniz. Bununla birlikte oynadığınız pozisyon ani sprintler atmanızı gerektiriyorsa hafif krampon modellerini satın alabilirsiniz. Eğer orta sahadaki pozisyonlardan birinde oynuyorsanız, bu durum saha içerisinde sürekli ileri ve geri koşmanızı gerektirir. Bu nedenle seçtiniz ayakkabının topuk ve orta taban kısımlarının ayağınızı rahatsız etmeyecek yapıya sahip olması önemlidir.

Takımınızın savunma çizgisinde yer alıyorsanız ayaklarınızın sert darbeler alma olasılığı daha yüksektir. Bu kapsamda seçtiğiniz kramponun dış yüzeyi darbelere karşı dayanıklı olmalıdır. Ayrıca rakip takımın forvetlerinin ani hareketlerine reaksiyon gösterebilmek için de çekiş gücü yüksek tasarımlara yönelebilirsiniz. Eğer takımınızın kalesini koruyorsanız, hızlı refleks göstermenize yardımcı olacak krampon modellerini satın alabilirsiniz.

3 – Topu Hissedin

Futbol ayakkabılarında topu hissetmenizi sağlayan kısım kramponun üst kısmıdır. Deri ve sentetik gibi farklı materyaller kullanılarak imal edilen futbol kramponları, sporcuların bu konudaki gereksinimleri en iyi şekilde karşılar. Özellikle maç sırasında topla çok oynayan hücum ve orta saha oyuncuları, seçim sırasında ayakkabının bu özelliğine çok önem verir. Siz de oynadığınız pozisyon gereği maç sırasında topu hassas bir şekilde hissetmeniz gerekiyorsa üst kısmı deri kullanılarak tasarlanmış krampon modellerini satın alabilirsiniz. Topu hissetmek sizin için öncelikli kriterler arasında yer almıyorsa sentetik malzemeden üretilen krampon modellerini tercih edebilirsiniz.

4- Tarzınızı ve Bütçenizi Göz Önünde Bulundurun

Krampon, futbolcunun kendi tarzını yansıtmasını sağlayan bir spor ekipmanıdır. Bu nedenle krampon modeline karar verirken sporcunun kişisel tercihleri de ön plana çıkar. Her yıl çıkan yeni krampon modelleri, birbirinden değişik renk ve tasarımlarıyla farklı tarzlara sahip sporculara onlarca seçenek sunar. Krampon seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir başka konu ise sahip olduğunuz bütçeye uygun ürünlerin seçilmesidir.

Rekabetçi bir şekilde sürekli futbol oynuyorsanız, kalite açısından üst veya orta düzey kramponlar satın almalısınız. Eğer haftada bir veya iki kez futbol oynuyor ve oynadığınız maçlar çok tempolu geçmiyorsa üst seviye modellere göre bu fiyata bu rahatlık diyebileceğiniz seviyelere sahip orta kademe ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

Futbol sahalarında sizden beklenen performansı en iyi şekilde sergilemek için, ihtiyacınız olan krampon modellerini Barcin.com’da yer alan orijinal ve kaliteli ürünler içerisinden kolaylıkla bulabilirsiniz.

Okul Çantası Seçimi Nasıl Olmalı

Okul Çantası Seçimi Nasıl Olmalı?

bu motivasyonlarla spora şimdi başlayın

Bu Motivasyonlar ile Spora Şimdi Başlayın!