in ,

Dünya Kupası topları 1958 İsveç

Günümüzdeki tüm Dünya Kupaları’nın favorisi olan Brezilya’nın ilk kez dünya şampiyonluğunu yaşadığı şampiyona aynı zamanda bir efsanenin doğuşuna da şahitlik ediyordu; Edson Arantes do Nascimento yani Pele

Bu turnuvada bir önceki Dünya Kupası’na göre bazı değişiklikler oldu. Kupa’ya katılan 16 takım dörderli 4 grup oluşturdu ve grup maçları sonunda ilk ikiye kalan takımlar çeyrek finale çıkıp bundan sonraki maçlarını eleme usulüyle oynadı. İlk kez tv’den yayınlanan bu Dünya Kupası’na, Avrupa yerine Asya-Afrika grubunda yer almak istemeyen Türkiye katılmadı. Mısır, Etiyopya, Tayvan, Kore, Endonezyai Kıbrıs ve Sudan da çeşitli sebeplerle Dünya Kupası’na katılmayınca Asya-Afrika grubunda tek kalan İsrail, eleme maçı oynamadan kupaya katılmaya hak kazandı. Ancak maç yapmadan kupaya katılmayı reddeden İsrail’e karşı Galler oynamayı kabul etti ve İsrail’i eledi.

İlk kez bir Dünya Kupası oynandığı kıtanın dışında bir ülke tarafından kazanıldı. Ayrıca ilginç bir tesadüf olarak ilk kez o güne kadar oynanan Dünya Kupalarında bir maç golsüz bitiyordu. İngiltere ile 0-0 berabere kalan Brezilya daha sonraki maçlarda bolca gol atarak şampiyonluğu hak etti. Pele’nin 2 gol kaydettiği finalde Brezilya ev sahibi İsveç’i 5-2 yenerek  kupayı kaldıran taraf oldu.

Fransız Just Fontaine ise attığı 13 golle hem 1958 Dünya Kupası’ının hem de tüm FIFA Dünya Kupaları tarihinin bir turnuvada en fazla gol atan oyuncusu oldu.

Bu turnuvada kullanılan maç topu da Sydläder AB tarafından üretilen Top-Star’dır. 1954’te İsviçre’de kullanılan SWISS WORLD CHAMPION MATCH BALL’a benzeyen Top-Star 18 panelden oluşuyordu.

Nike eski dergilerden ayakkabı yaptı

Kendinize Uygun Sporu Keşfedin, Formda Kalın!