in ,

Dünya Kupası Topları; İspanya 1982 adidas Tango Espana

Türkiye’nin dünya kupalarındaki en kötü yılı olan 1982 İspanya FIFA Dünya Kupası’nın resmi futbol topu adidas Tango Espana’ydı.

4 yıl önce Arjantin’de doğan Tango tasarımı hiç değişmeden İspanya’da da karşımıza çıkıyor. 20 adet triad adı verilen üçgenin bir araya gelip 7 daire oluşturduğu tasarımıyla bir önceki adidas Tango’nun aynısıyken, teknoloji olarak daha ileriydi. Paneller kesinlikle su geçirmeyecek şekilde dikilmişti, böylece yağmurlu havada rahatlıkla oynanabiliyordu. Ayrıca adidas Tango Espana, adidas’ın ürettiği son deri toptu. Bundan sonraki futbol topları poliüretan denilen sentetik malzemeden üretilecekti.

Eğer futbolseverler biraz daha şanslı olsaydı; Diego Maradona Arjantin-Brezilya maçında kırmızı kart görmez, Arjantin ikinci turda elenmez ve belki de Maradona daha ilk kez katıldığı Dünya Kupası’nda yıldız olabilirdi.  Ama tüm dünyanın Maradona efsanesinin doğuşuna tanıklık etmek için 4 yıl daha beklemesi gerekiyordu.

Bu kupada İtalya Milli Takımı ilk turda oynadığı maçların üçünde de berabere kalıp tur atlayarak, FIFA Dünya Kupası tarihinde ilk kez maç kazanmadan tur atlayan takım ünvanını kazandı. Ayrıca bu Dünya Kupası’nın sahibi olan İtalyanlar, Brezilya’nın üç kez Dünya Kupası Kazanan takım ünvanına ortak olurken, İtalya’nın takım kaptanı, 40 yaşındaki kaleci Dino Zoff da Dünya Kupasını kaldıran en yaşlı oyuncu oldu. Bu kupada daha öncekilerden farklı olarak katılan takım sayısı 16’dan 24’e çıkarılınca 6 kıtadan da katılım oldu. Böyle geniş bir katılım bir daha ancak Almanya 2006 FIFA Dünya Kupası’nda yaşandı.

Oynanan 52 maçta toplam 146 golün atıldığı İspanya 1982 Dünya Kupası’nda 6 golle en skorer oyuncu olan Paolo Rossi İtalya’nın şampiyonluğundaki büyük paya sahipti. Tabii bu başarının karşılığını şampiyonanın en iyi oyuncusu seçilerek aldı.

7 Mayıs 1965 doğumlu Kuzey İrlanda Milli Takımı oyuncusu Norman Whiteside 17 yaşında Dünya Kupası’na katılan en genç futbolcu oldu ve hala daha bu rekorun sahibidir.

Finalde Batı Almanya’yı 3-1 yenen İtalya kupanın sahibi oldu.

Türkiye bu Dünya Kupası elemelerinde oynadığı maçların tamamını kaybetti. Tarihinde en kötü Dünya Kupası deneyimini yaşayan Türkiye’nin yediği 22 gole karşılık tek golünü Fatih Terim penaltıdan attı.

adidas miCoach & Google Android işbirliği

2011’in en iddialı ayakkabısı