Menu
in ,

Efsane Formalar: Fenerbahçe Formaları

Hemen hemen herkes (özellikle erkekler) öyle ya da böyle bir spor kulübünün taraftarıdır. Hiç takım tutmam diyenlerin bile sempati duyduğu bir takım vardır. Peki taraftarı olduğumuz kulübü neye göre seçiyoruz? Başarısına göre mi, temsil ettiği şehre göre mi, sporcularına göre mi yoksa renklerine göre mi? Buna herkesin cevabı farklı olsa da aslında hepsi bir şekilde bizi etkiliyor.

Kulübün renklerinin de taraftarları üzerinde büyük etkisi vardır ve bu renkleri en çok formalar üzerinde görürüz. Bazı spor severler taraftarı olduğu kulübün formasına adeta aşıktır. İsterseniz gelin ünlü spor kulüplerinin formalarına bir göz atalım. Bu hafta Fenerbahçe ile başlayalım.

Aşağıdaki fotoğrafta 1983-84 sezonunda iç saha maçlarında giydiği formayı görüyorsunuz.

Bu sezonda Fenerbahçe kadrosunda; Yaşar Duran, Erdoğan Arıca, Cem Pamiroğlu, Suad Karaliç, Hasan Özdemir, Engin Verel, Arif Kocabıyık, Müjdat Yetkiner, Selçuk Yula, Önder Çakar, Mustafa Arabacıbaşı, Nurettin Yıldız, B.Hasan, İsmail Kartal, Erkan Aktuna, Sedat Karaoğlu, Cüneyt, Sefa, Onur Kayador, Sbrenko Rebçiç, İlyas Tüfekçi, Erhan Önal, Özcan Kızıltan, Fikret ve Mehmet bulunuyordu.

Bu forma ile Donanma Kupasını ve Cumhurbaşkanlığı Kupasını kazanan sarı-lacivertliler ligi ise Trabzonspor’un 5 puan gerisinde ikinci olarak bitirmişti.

1989-90 iç saha forması

1990-91 iç saha forması: Schumacher, Hayrettin, Şenol Çorlu, Aykut, Oğuz ve Rıdvan gibi unutulmaz oyuncular bu formayı terletmiştir. Ne yazık ki bu sezon Fenerbahçe için pek iyi geçmemiştir ve tarihinde ligi sıfır averajla bitirdiği tek sezondur.

1995-96 Bu sezonda ligi 84 puanla şampiyon bitiren Fenerbahçe’nin kadrosunda Högh, Boliç, Uche, Atkinson, Engin ve Feyyaz unutulmaz oyunculardandır.

1996-97 UEFA şampiyonlar ligi dış saha forması. O sezonda kadrodaki ünlü futbolcular; Emil Kostadinov , Jay Jay Okocha , Elvir Bolic , Rustu Recber GK , Jess Hogh , Okechukwu Uche’dir.

1996-97 sezonu iç saha forması. Bu sezon 9 numaralı formayı Elvir Bolic giymişti.

1997-98 Fenerbahçe, Manchester United’ı 40 yıl aradan sonra Old Traford’da1-0 yendiği sezonda bu formayı giyiyordu.

1998-99

1998-99 Fenerbahçe üçüncü forması. Fenerbahçe bu sezon UEFA kupası ilk tur maçında İstanbul’da Parma’yı 1-0 yenmişti.

1999-2000 sezonu

2000-2001 sezonu iç saha forması. Andersson’un giydiği 19 numaralı forma

2003-2004 sezonunda taraftarın gönlünde taht kurmuş Pierre van Hooijdonk’un giydiği 17 numaralı forma

Ve Fenerbahçenin 2010-11 sezonunda giydiği en son formalar.

Yorum Yazın

Exit mobile version