in ,

Efsane sporcular: Rıdvan Dilmen

Türk spor tarihinde efsane sıfatını hak eden, başarısı herkes tarafından takdir edilen sporcuları düşündüğümüzde aklımıza ilk gelenlerden birisi Şeytan Rıdvan Dilmen’dir.

Kendisi her ne kadar şeytan lakabını beğenmese ve anılarını derlediği kitabına “Bana Şeytan Demeyin” ismini verse de o, Türk sporseverleri için zekasıyla, oyunu okuma becerisiyle hep şeytan olarak kalacak.

15 Ağustos 1962’de Aydın’ın Nazilli ilçesinde doğan Rıdvan Dilmen, üst üste gelen ve bir türlü iyileşmeyen sakatlıkları sebebiyle kısa süren sporculuk kariyerinde 4 takımda top oynadı. Bunlardan ilki 15 yaşında formasını giydiği Sümerspor’du. Mahalle maçlarında keşfedilip Sümerspor’a katılan Rıdvan 1977 ve 1979 yıllarında iki sezonda oynadığı toplam 12 maçta 5 gol attı.  Sümerspor’un sezon sonunda yenilgisiz şampiyon olması Rıdvan’ın da yıldızını parlattı. Bunun üzerine Muğlaspor Rıdvan’ı transfer etmek istedi. Her ne kadar Sümerspor Rıdvan’ı satmakta isteksiz olsa da uzun süren pazarlıklarla Rıdvan 25 futbol topu karşılığı Muğlaspor’lu oldu. 1979-80 sezonunda oynadığı 10 maçta 3 gol kaydetti.

19 yaşında Boluspor’a transfer olmasıyla birinci lig sahnesinde yerini alan genç yıldız 1980-83 arasında Boluspor’da, 1983-87 arasında da Sarıyerspor’da oynadı.

1987 yılında hem Galatasaray hem de Fenerbahçe’nin transfer etmek istediği Rıdvan Fenerbahçe’yi tercih ederek “Fenerbahçe’li Şeytan Rıdvan” oldu. 8 yılda Fenerbahçe forması altında 239 maçta 81 gol atan Rıdvan sürekli sakatlıklarla boğuştu ve 1995 yılında, genç yaşta jübilesini yapıp oyunculuğa Fenerbahçe formasıyla veda etti.

1982-1992 arasında Türkiye Milli Takımı formasını da giyen Rıdvan 29 maçta 5 gol attı. Rıdvan tam bir centilmenlik örneğidir. Futbol yaşantısında hiç kırmızı kart görmemiş yalnızca 3 kez sarı kart görmüştür.

Aktif futbolculuğu bıraktıktan sonra teknik direktörlük de yapan Rıdvan sırasıyla Vanspor, Fenerbahçe, Konyaspor, Altay, Adanaspor ve son olarak da Karşıyaka’yı çalıştırdı ancak teknik direktörlük kariyerinde oyunculuğu kadar başarılı olamadı. Rıdvan Dilmen şu anda televizyon kanallarında ve gazetelerde futbol yorumculuğu yapıyor.

Rıdvan futbolda kabiliyeti kadar efendiliğiyle ve kişiliğiyle de taraflı tarafsız herkesin gönlünü kazandı. Türk halkı üzerindeki olumlu imajını pek çok reklam filminde de kullanan Rıdvan artık slogan haline gelmiş gol olur repliği ile David Beckham’la birlikte bir reklam filminde rol aldı.

Air Jordan 2011 sahada

Air Jordan 2011’in yeni renkleri