in ,

Efsane Sporcular: Johan Cruyff

Hendrik Johannes Cruijff ya da bizim bildiğimiz ismiyle Johan Cruyff

1947 yılında Amsterdam’da doğan oyuncu Ajax Amsterdam alt yapısında yetiştikten sonra1973’te FC Barcelona forması giydi. Kazandığı başarılarla ve mükemmel oyunuyla dünya futbol tarihine adını altın harflerle yazdıran Cruyff UEFA tarafından da Hollanda’nın altın oyuncusu seçildi. Hollanda Milli Takımı kaptanlığı da yapan oyuncu 1974 FIFA Dünya Kupası’nda Hollanda’nın finale çıkmasında önemli role sahiptir.

10. doğumgününde Ajax alt yapısına katılan Cruyff 7 yıl sonra ilk kez takımla sahaya çıkıp, Ajax’ın Groningen’e 3-1 yenilidiği maçta takımın tek golünü attı. 9 yıl Ajax forması giydiken sonra 1973’te Barcelona’ya transfer oldu. Basına Real Madrid yerine Barcelona’yı tercih etmesinin sebebi olarak İspanyol Diktatör Francisco Franco ile ilişkili bir takımda oynayamayacağını söyleyince kısa sürede Barça taraftarının sevgilisi oldu. Barça 1960’tan sonraki ilk şampiyonluğunu Cruyff’un büyük katkılarıyla kazanırken o sezon Real Madrid’i 5-0 gibi farklı bir skorla yendi.

1979’da Kuzey Amerika Futbol Ligi’nde mücadele eden Los Angeles Aztecs takımına transfer olan Cruyff burada bir sezon oynamasına rağmen ligde yılın oyuncusu seçildi.

30 Kasım 1980’de futbola başladığı ilk kulüp olan Ajax’a teknik direktör Leo Beenhakker’ın danışmanı olarak geri döndü. 1981 yılında Ajax’ın sözleşmesini uzatmaması üzerine Feyenoord ile anlaşan oyuncu 1984’te Feyenoord’un on yıl aradan sonraki ilk şampiyonluğunu yaşadı.

Barcelona forması giydiği bir maçta Atletico Madrid’e karşı attığı gol, futbol literarürüne Le but impossible de Cruyff (Cruyff’un olasılıksız golü) olarak geçen oyuncu futbola kendi stilini katmış ve kabul görmüştür.

Le but impossible de Cruyff (Cruyff’un olasılıksız golü)

Avrupa’da 3 kez yılın futbolcusu seçilen Cruyff’tan başka bu ödüle 3 kez layık görülen yalnızca 2 futbolcu (Marco Van Basten ve Michel Platini ) vardır.

Total futbol anlayışını benimseyen ve antrenörlük yaptığı takımlarda da uygulayan Cruyff bu ekolü en iyi temsil eden oyunculardan birisidir. Teknik yetenekleri, hızı ve top sürme kabiliyetinin yüksekliğiyle tanınan oyuncu aynı zamanda oyunun gidişatı üzerinde keskin öngörüye de sahipti. Spor yazarı David Miller onu için “krampon giymiş Pythagoras” benzetmesini yaparken, oyunu okuyabilme ve kendi mantığını oturtma yeteneğine işaret etmiştir.

Cruyff Dönüşü

Dünya futbol literatürüne pek çok terim armağan eden Cruyff’un ismiyle anılan şık çalımlardan birisi de “Cruyff Dönüşü”dür.

Pek çok maçta Hollanda milli takımının kaptanlığını yapan Cruyff 1978’de Arjantin’de yapılan Dünya Kupası’na “Arjantin’de insan hakları ihlal ediliyor. Diktatörlük rejimini protesto ediyorum” diyerek katılmadı ve Hollanda Dünya Kupası’nı finalde kaybetti.

 Yazımızı bu değerli futbolcunun bir sözü ile bitirelim;

Futbol basit bir oyundur, önemli olan bu oyunu basit oynamaktır

Johan Cruyff

Nike çevreci tasarımlara ağırlık veriyor

Türkiye Ligi Rekorları