Menu
in ,

Einstein Maratonu’nda Skandal

Einstein Maratonu tarihinde bir ilk yaşandı. Yarışı 1.lik zaferiyle tamamlayan Meike Rauer’in 42.195 metrelik parkurun tamamını koşmadığını ortaya çıktı. Detaylı araştırma sonrasında sporcunun parkuru kısaltarak bitişe ulaştığı anlaşıldı.

Bernd Hummel, “Yarışı düzenleyen ve bir sporcu olarak, gerçek kazananların hak ettikleri yeri bulmadığı bir sonuçla karşılaşmak beni derinden sarstı. Kısa yoldan koşmak isteyen daima bunun bir yolunu bulur, gerçi zamanları ölçen halılar ve eşlik eden bisikletçilerle beraber kontrol sistemimiz bunun kesinliğini doğruladı” şeklinde yorum yaptı. Hatta Hummel emin olmak için Rauer’in nabız verisini istedi.

Ödül töreninden önce birkaç defa Rauer’e parkurda kısaltma yapıp yapmadığı soruldu ancak kendisi parkurun tamamını koştuğuna dair yetkililere sizi temin ederim dedi. Ödül töreninden önce kısa bir zaman bulunduğundan, kesin bir kanıta varılamadığından ve organizatörler kimseyi haksız yere diskalifiye edip onurunu kırmamak için Rauer’i 1. ilan ettiler. Sadece video kayıtlarını da içeren, zaman ölçümü protokolleri ile detaylı araştırma sonucu koşucunun kısaltma yaptığı yargısına varıldı.

Rauer’in galibiyet ünvanı, 3:23:44’te bitiren Sybille Böhm’e iletildi.

Yorum Yazın

Exit mobile version