Menu
in

En Çok Grand Slam Kazanan Tenisçiler

En Çok Grand Slam Kazanan Tenisçiler

Kariyer basamaklarında yükselen tenisçilerin hayallerini bir gün mutlaka Grand Slam şampiyonu olarak anılmak süslüyor. Bir tenisçinin kariyeri boyunca dört ayrı Grand Slam turnuvasında kupa kaldırması, onu sıralamada üst basamaklara taşırken, aynı takvim yılı içinde Grand Slam yaparak dört turnuvada birden şampiyon olması ise bu başarıya ulaşan sporcuyu, efsaneler arasına sokuyor.

Kariyerinde birden fazla Grand Slam turnuvası kazanan tenisçi bulmak zor değil. 4 turnuvayı birden farklı tarihlerde kazanan sporcular da oldukça fazla görülüyor. Ancak, aynı yıl üst üste kupa kaldıranların, yani Grand Slam yapanların sayısı ise iki elin parmaklarını geçmiyor. Üstüne bir de Olimpiyat madalyası eklendiği zaman ona da Golden Slam deniyor ki, bu başarıyı gösterebilen sadece 1 sporcu bulunuyor. Tarihte ilk ve tek Golden Slam şampiyonunu, 1988 Seul Olimpiyatları’nda Gabriela Sabatini’yi yenen Steffi Graf ile Almanya çıkarmış bulunuyor.

Tenisin Mabetleri Grand Slam Turnuvaları

Tenisin mabetleri olarak Avustralya Açık, Fransa Açık (Roland Garos), Wimbledon ve Amerika Açık turnuvaları, Grand Slam turnuvaları sayılıyor. Ancak, bu konuya girmeden önce teniste milat olarak kabul edilen 1968 yılından da bahsetmek gerekiyor. Bu yıla kadar sadece profesyonellerin katıldığı tenis turnuvaları, bu tarihten itibaren profesyonel-amatör ayrımını kaldırıyor. Rekabeti oldukça artıran bu yeni durum, 1968’den itibaren tenis tarihinde açık dönemi başlatırken, kendi efsanelerini de yaratmaya başlıyor. Avustralya Açık Turnuvası ile ocak ayında sert zeminde başlayan her tenis sezonu, mayıs sonu-haziran başında Fransa Açık, namı diğer toprak kortlu Roland Garos ile devam ediyor. Haziran sonunda başlayıp temmuzda sonlanan Wimbledon ise çim kortları ile kupaların en prestijlisi olarak kabul ediliyor. Ve nihayet her eylül ayında New York’un sert zeminli kortlarında oynanan ABD Açık ile tenis sezonu kapanış yapıyor.

Kortların Kusursuz ve Cesur Kadınları 

Tarihte ilk kez dört büyük kupayı aynı yıl (1953) kaldıran kadın tenisçi, Amerikalı Maureen Connoly oluyor.  Connoly’yi Avustralyalı efsane kadın tenisçi Margaret Court takip ediyor. Court, 1960-1973 yılları arasında teklerde 24, çiftlerde 19 ve karışık çiftlerde 21 Grand Slam turnuvasını kupa kaldırarak tamamlıyor. Ama, Court’u diğer kadın tenisçilerden ayıran özelliği, 1963 ve 1965 sezonunda çiftlerde, 1970’te ise teklerde Grand Slam yaparak tarihte en çok Grand Slam kupası kazanan tenisçiler arasına girmesi oluyor.

Bu unvanı hâlâ koruyan 76 yaşındaki başarılı tenisçiyi 18 yıl aradan sonra 1988’de Golden Slam yaparak Steffi Graf yakalıyor. Graff’ın 22 şampiyonluğuna karşılık 23 şampiyonluğu olan Serena Williams ise 4 kupayı birden defalarca kez kaldırmasına rağmen tek sezonda 4 kupayı kazanma başarısına henüz ulaşamamış gözüküyor. Bu üç ismin dışında kariyerinde Grand Slam tamamlayan diğer kadın tenisçiler Chris Evert ve Martina Navratilova oluyor.

Profesyonel Tenisin En Başarılı Erkek Sporcuları

Erkeklerde ise ilk kez Grand Slam yapma başarısını elde eden sporcu, 1938 yılında Amerikalı raket Don Budge oluyor.

Budge’ı 1962 ve 1969 yıllarındaki başarısı ile Avustralyalı Rod Laver takip ediyor. Erkeklerde en çok Grand Slam kazanan tenisçiler arasında ise Roger Federer 20 Grand Slam kupası ile birinci sırada yer alıyor.

Federer’i 17 Grand Slam kupası ile Rafael Nadal ve 14 kupa ile Pete Sampras takip ediyor. Fakat, ne yazık ki Peter Sampras, kariyer Grand Slam’ini tamamlamadan 2002 yılında tenisi bırakıyor. Nadal ve Federer kariyerlerinde aynı anda 4 Grand Slam kupası kazanamamalarına rağmen isimleri en çok Grand Slam kupası kazanan tenisçiler arasında ilk ikide yer alıyor. Bu isimlerin dışında bir isim daha var ki; Novak Djokovic, aynı yıl olmasa bile 2015 yılında Wimbledon’da başladığı Grand Slam kupa merasimini arka arkaya 4 kupayı da alarak 2016’da Roland Garos’da sonlandırıyor. Farklı sıralamayla da olsa Grand Slam tamamlayan bu diğer erkek tenisçi ise Andre Agassi oluyor.

Tenis severler için de birçok alternatif sunan Barcin.com, güvenli alışveriş imkânları ile tüm sporseverleri, en sevdikleri sporcuların kullandıkları kıyafet, spor malzemeleri ve aksesuarlarla buluşturuyor.

Yorum Yazın

Exit mobile version