Menu
in

Enerji Veren Besinler Nelerdir?

Enerji Veren Besinler Nelerdir

Beslenmenin temelinde vücudumuzun işleyişini devam ettirmek gerekli enerjiyi sağlamak vardır. Gerek iç organların en basit işlevleri yerine getirebilmesi gerek gün içerisinde hareket etmek ve hatta düşünmek için dahi enerji harcamak zorunlu bir ihtiyaçtır. Bu enerji ise gün içerisinde tüketilen gıdalardan alınmaktadır. Günlük olarak tüketilen besinler yaşam kalitesini arttırabilir, daha dinamik ve enerjik bir hayatın temelini sağlar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta ise bir besinin kalorili olması yüksek enerji verdiği anlamına gelmediğidir. Düşük kalorili ancak yüksek enerji veren besinler gün boyu dinamik olmanıza yardımcı olurken kilo almanızı da engeller. Hem sağlıklı hem de enerji veren besinler bu yazıda sizin için derlendi.

Enerji veren besinler nelerdir?

Kahve, içeriğindeki kafein sayesinde enerji veren besinler arasında arasında öne çıkar; tüketimi konsantrasyonu arttırır. Metabolizmanın çalışmasını hızlandırarak aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırır. Bu özelliklerinden ötürü gece tüketilmesi uyku sorunlarına yol açabilecek olsa da ölçülü ve zamanında tüketildiğinde yararları oldukça fazladır. Bu noktada yapılacak bir uyarı ise; kafein yağ yakımını hızlandırdığı için kahve içerken su tüketmeye özen gösterilmesidir. Süt ve şeker ise kalorisini arttıracağı için tercih edilmemelidir. Sade filtre kahve, şekersiz türk kahvesi en çok önerilen çeşitleri arasındadır.

Bitter çikolata ise tatlı seçenekleri arasında en doğru seçim olacaktır. Kakaonun şeker ve süt ile birleşiminden üretilen çikolata ne kadar az süt ve şeker içerirse o kadar sağlıklıdır. Kakao stresle başa çıkan besinlerin başında gelir, antioksidandır ve aynı zamanda enerji sağlar. %70-80 oranında yüksek kakao içeren bir bitter çikolata enerji ihtiyacı duyduğunuz anda tüketebileceğiniz sağlıklı bir atıştırmalıktır.

Su, enerji veren besinler arasında önemli bir yere sahiptir. Vücuda olan yararı saymakla bitmez ancak halsizliğin temel nedenleri arasında susuzluk, en yaygın sebeplerdendir. Kendinizi yorgun hissettiğiniz anda içeceğiniz bir bardak su, enerjinizi yerine getirebilir. Günlük olarak ihtiyaç duyulan su miktarını hesapladıktan sonra düzenli olarak su tüketimine önem vermek daha zinde bir yaşam sürmenizi sağlar. Suyun tadını sevmeyenler de limon veya tarçınla tatlandırarak tüketebilirler.

Mantar enerji vermesinin yanı sıra oldukça iyi bir demir deposudur. Bir porsiyon mantar ortalama bir yetişkinin günlük ihtiyaç duyduğu demir miktarının yarısını karşılamaktadır. Alınan bu demir sayesinde vücutta kan akışının düzenlenir ve uzun süreli bir enerji kaynağı sağlar. Vejetaryenlerin de sıkça tercih ettiği mantar, enerji ihtiyacını karşılamak için ideal bir besindir.

Spordan önce enerji veren besinler

Enerjiye en çok ihtiyaç duyulan zamanlardan biri de spor esnasıdır. Bu nedenle spordan önce enerji veren besinler almak daha geç yorulmanızı ve daha çok kalori yakmanızı sağlar. Spordan belirli bir süre önce tüketilen bu yiyecekler aynı zamanda en çok enerji veren besinler olarak da uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Muz içeriğinde bulunan potasyum sayesinde kan basıncını düzenler, içerisinde doğal şeker bulunmaktadır bu nedenle yüksek enerji verir ve lifli olması nedeniyle sindirimi uzun sürede sağlanır. Bu nedenle spor yapmadan yarım saat önce tüketilmesi hem daha az acıkmanızı hem de daha geç yorulmanızı sağlar.

Yulaf da lifli bir gıdadır aynı zamanda içerdiği karbonhidrat sayesinde uzun süre aralıksız spor yapmanızı sağlar. Tadını sevmeyenler ise süt veya yoğurtla tüketebileceği gibi içerisine kuru meyve de ekleyerek hem yulafı tatlandırıp hem de vereceği enerji miktarını arttırabilir. Atıştırmalık olarak fırında çeşitli kuruyemişlerle pişirilerek atıştırmalık olarak da tüketilebilir.

Spor yapmaya hazırlanırken enerjinizi bu besinlerden alabilir, en güzel ekipmanları da barcin.com’da bularak benzersiz bir spor deneyimi yaşayabilirsiniz!

Yorum Yazın

Exit mobile version