in

Eskişehir’in Koşu Parkurları

Yazın gelmesiyle yükselen enerjimizi en kolay nasıl atıyoruz? Tabii ki koşu yaparak! Hele bir de gençliğin ve temponun yüksek olduğu Eskişehir’deyseniz açık havada rahatça koşabileceğiniz oldukça zevkli alanlar mevcut. Park sayısıyla birçok büyük sehri kıskandıran Eskişehir’in bakımlı parklarında koşmanın da zevki bir başka oluyor elbette.

Malum, Eskişehir soğuğuyla meşhur bir şehrimiz. Özellikle gece koşularını sevenleri şimdiden uyaralım; mutlaka hava durumuna bakın ve yanınıza sizi soğuktan koruyacak bir rüzgarlık alarak çıkın! 🙂

Lafı uzatmadan, Eskişehir’in koşuya en uygun alanlarını derlediğimiz yazımıza hızlıca geçelim!

Porsuk Koşu Parkuru

Şehrin en popüler alanlarından olan, hem keyifle koşabileceğiniz hem de huzuru yakalayabileceğiniz Porsuk Koşu Parkuru, özellikle sabah ve akşam koşusu için ideal bir ortam.

Sahip olduğu 8 km’lik oldukça uzun koşu alanı ile orta-zor severlerin dikkatini çekmiş durumda. Üstelik tüm yorgunluğunuzu, Porsuk çayına ayaklarınızı uzatarak atabileceğiniz gerçeği ise buranın favori koşu parkurumuz olmasındaki en büyük etken.

porsuk_kosu

Kentpark

Bir park hayal edin, içinde denizi olan! Düşüncesi bile kulağa imkansız gelen bu hayal Kentpark’ta hayat buldu.

Gerçek deniz kumu kullanılarak yapılmış yapay plajı ve deniziyle İç Anadolu’da deniz keyfi yaşamak isterseniz size Kentpark’a bekleriz. Düşünsenize, sabah erken saatlerde yaptığınız koşunun ardından tüm yorgunluğunuzu yapay denizin serin sularına bırakıyorsunuz. Muhteşem!

Bu park sadece koşu için kullanılmadığından, özellikle hafta sonları ailecek gelenlerle dolup taştığını da belirtmekte fayda var. Çimlerde yuvarlanan çocukları, kendini kuma gömdüren teyzeleri görürseniz şaşırmayın. Her şeye rağmen kentin en güzel parkında koşmaktan büyük keyif duyacağınıza eminiz.

kulturpark_eskisehir

Osmangazi Üniversitesi Çamlık Parkuru

2 km.’yi geçmeyen kısa koşu alanı ile burası yeni başlayanlar için oldukça iyi bir başlangıç alanı. İnişli çıkışlı zemin yapısıyla konuklarına küçük sürprizler yapmayı seven parkur, günün her saatinde yürüyüş yapmayı ya da koşmayı sevenleri burada topluyor. Eskişehir’de yaşıyorsanız, tavsiyemiz en az 1 kez mutlaka rotanızı buraya çevirmeniz. Zaten bir kez gidince bir daha vazgeçemeyeceksiniz. 🙂 Mis gibi doğası ve rotanızı özgürce değiştirmenize olanak sağlayan alternatif yolları ile her koşu deneyiminiz birbirinden farklı olacağına emin olabilirsiniz.

eskisehir_osmangazi

Dede Korkut Parkı

Temiz hava, yemyeşil doğa ve tarihi bir atmosfer içinde koşu deneyimini yaşamak isteyenleri bu tarafa alalım! Eskişehir’in bol ağaçlı, mis gibi havaya ve koşuya uygun özel zeminine sahip parklarından biri de burası. Üstelik dünyada bir ilk olma özelliği ile her gün yüzlerce Eskişehirlinin ziyaret ettiği tarihi mekanlar arasında yer alıyor. Dede Korkut’un geçmişten günümüze söylenen hikayelerinin mermere aktarılmasıyla oluşturulan anıt duvar bu anlamda dünyada ilk olma özelliği taşıyor ve burayı bu denli önemli bir lokasyon haline getiriyor. İşin özü, hem koşarım hem de tarihimize şöyle bir bakış atarım diyorsanız, sizi şöyle alalım.

dedekorkut

Sazova Parkı

Sazova Parkı, içinde bilim, sanat ve kültür alanında birçok yapıya ev sahipliği yapan park Eskişehir ilimizin en büyük parklarından biri. 400.00 m2 alan üzerine kurulu park sadece koşu keyfi olarak değil, gezip keşfetmeye değer birçok yapısıyla da oldukça tatmin edici bir alan. Ilık bir Eskişehir gününde Sazova parkının etrafında atacağız turun ardından park içinde yer alan ve Disneyland’ı andıran Masal Şatosu’nda gezebilir, henüz yeni açılan hayvanat bahçesinde spor sonrası keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

sazova_parki

Eskişehir’in koşu parkurları hakkında detaylı bilgiyi verdiğimize göre sıra geldi doğru kıyafetlerin seçilmesine. Eskişehir, sıkı giyinmenizi gerektiren bir yer olması sebebiyle kıyafet seçimlerinize dikkat etmeniz çok önemli. Ancak en basit haliyle, koşu için zemine uygun bir koşu ayakkabısı, bratayt, tişört ve bir rüzgarlık bu havalarda ideal bir kombin yapmanızı sağlayacaktır.

Eh artık hazırsanız, Eskişehir parklarında bir pazar koşusuna bekliyoruz.

Nike Sunray İle Bu Yaz Sokakların En Havalısı Çocuklar!

Durant ve LeBron James