in

Evde Boks Antremanı Nasıl Yapılır? Gerekli Ürünler Nelerdir?

Boks, tam vücut egzersizi olarak sunduğu birçok fayda sayesinde sağlık ve fitness dünyasında oldukça popülerdir. Birçok insan fiziksel olarak formda kalmak için boks veya kick boks yapar. Bununla birlikte tüm spor branşlarında olduğu gibi zihinsel olarak rahatlamanız da yardımcı olur. Dolayısıyla boks, zihne ve bedene iyi gelen bir spordur. Zihinsel dayanıklılığı, fiziksel kas gücünü geliştirir, sonuç olarak aktif yaşamını destekler. En önemlisi ise doğru teknikleri uyguladığınızda evde de rahatlıkla boks antrenmanı yapabilirsiniz. Çünkü tek ihtiyacınız olan temel boks ekipmanıdır. Peki evde boks antrenmanı yapılır mı? Boks ekipmanları nelerdir? Gelin evde boks yapmanız için ihtiyacınız olan ekipmanlara birlikte göz atalım.

Boks Antrenman Malzemeleri Nelerdir?

Boks eğitiminde önemli olan, yaralanmaları önlemek ve maksimum verim elde etmek için doğru tekniği sürdürmenizdir. Çünkü doğru teknik koordinasyonunuzu, saldırı ve savunma reflekslerinizi geliştirir. Ancak doğru şekilde boks antrenmanı yapmanız için temel boks ekipmanlarına ihtiyacınız vardır. Bununla birlikte doğru ekipmana sahip olmak için boks malzemeleri isimleri hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekebilir. Siz de “evde çalışmak için boks ve kick boks ekipmanları nelerdir?” diye merak ediyorsanız aşağıdaki temel malzemelere göz atabilirsiniz:

  • Boks eldiveni: Boks eldiveni, kum torbasına rahat vurabilmeniz ve ellerinizin zarar görmemesi için gerekli ekipmanların başında gelir. Evde antrenman yapıyor olsanız da bileklerinizi, parmaklarınızı ve eklemlerinizi korumanıza yardımcı olur.
  • Boks/kum torbası: Boks torbası çeşitleri asılabilen ve ayaklı olarak ikiye ayrılır. Ancak bu iki kategoride de farklı modelleri bulunabilir. Örneğin ayaklı ve hedefli tasarımların yanı sıra iki iple gerdirilmiş mini boks torbaları da mevcuttur.
  • Duvar darbe yastığı: Darbe yastıkları daha çok antrenör eşliğinde kullanıldığı için ev kullanımında duvar darbe yastıkları önerilir. Kick boks antrenmanında da oldukça yararlıdır, çünkü tekme tekniklerinde de gelişmenizi sağlar.
  • Boks lapaları: Boks lapalarını tek başınıza kullanamazsınız ancak boks konusunda deneyimli ve darbeyi nasıl karşılayacağını bilen arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz.

Boks Antrenmanında Ne Giyilir?

Boks antrenmanında rahat edebilmeniz ve tekniğinizi doğru şekilde geliştirebilmeniz için kıyafet seçimi de oldukça önemlidir. Çünkü boks ya da kick boks fark etmeksizin yüksek efor harcarsınız ve doğal olarak terlersiniz. Bu nedenle teri emen ve hızla dışarı atılmasını sağlayan Nike Dri fit koleksiyonundaki gibi özel tasarımlar boks antrenmanı için idealdir. Bununla birlikte boks yaparken kıyafette aranan diğer özellik ise esnekliktir. Esnek ve çok dar/bol olmayan giysiler seçebilirsiniz. Örneğin tayt, şort, sporcu sütyeni, tshirt gibi temel spor giyim ürünleri idealdir. Böylece boks antrenman aletleri ile yoğun tempolu çalışmalar yapabilir, boksun yağ yakma, form koruma, kuvvet ve kas geliştirme gibi faydalarından yararlanabilirsiniz.

Boks Antrenmanında Ne Yapılır?

Boksta temeller çok önemlidir. Temel konularda uzmanlaştıktan sonra yumruk atma tekniklerinizi ve diğer becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Boks antrenmanında öncelikle iyi bir duruş öğrenmeniz tavsiye edilir. Çünkü her teknik için farklı duruşlar olsa da temel olarak hem vuruş hem de savunma yapabileceğiniz tek duruş vardır. Temel duruşta dirseklerinizi iyice içeride tutmanız ve ellerinizin yüzünüzün önünde durması önemlidir.

Evde boks antrenmanında ise genellikle yumruk ve tekme vuruşları üzerinde çalışır. Ancak evde boks antrenmanı, kısmen kick boks antrenman malzemeleri ile de ilgilidir. Çünkü hedefli boks torbası ya da duvar darbe yastıklarında tekniğinizin değişmesi gerekir. Ayrıca vurduktan sonra size hızla geri dönen bir kum torbasını karşılamak da darbe yastığın antrenmanından farklıdır. Dolayısıyla antrenman malzemelerine göre duruş tekniklerinden başlayarak, evde yumruk ve tekme vuruşu çalışabilirsiniz. Haftalık boks antrenman programı düzenleyebilir, kademeli olarak yoğunluk artırarak devam edebilirsiniz.

Bir Boksör Nasıl Beslenmeli?

Vücut geliştirme ya da yağ yakımı için boks antrenmanı yapıyorsanız her iki antrenman için farklı diyetler uygulamanız gerekir. Çünkü profesyonel boksörler öncelikle sikletini korumalı ve kaslarını desteklemelidir. Boks antrenmanı ile vücut geliştiriyorsanız benzer beslenme programı hazırlayabilirsiniz. Örneğin, protein açısından zengin ve karbonhidrat – yağ oranının dengeli olarak hazırlandığı öğünler idealdir. Ancak kilo vermek ve fit görünüm elde etmek istiyorsanız günlük enerjinizi alabileceğiniz proteinden zengin ancak daha az miktarda yağlı yiyeceklerden oluşan öğünler önerilir. Bununla birlikte profesyonel boksör ve sporcuların besin açısından zengin örneğin balık, sebze ve baklagil gibi gıdalar tüketmesi gerekir. Siz de boks sporunda gelişmek ve kuvvet antrenmanlarını birleştirmek isterseniz dayanıklı ekipmanlara Barcin.com sayesinde ulaşabilir, kaliteli ve bütçe dostu boks aletlerine sahip olabilirsiniz.

Futbol Tarihinde Gelmiş Geçmiş En İyi Defans Oyuncuları

Omurga Sağlığı İçin 5 Streçing Hareketi