Menu
in

Evde Kilo Koruma Önerileri

Evde Kilo Koruma Önerileri

Kilo kontrolü, herkesin mutlaka dikkat etmesi gereken konular arasında yer alıyor. Özellikle kilo almaya uygun bir vücut yapısına sahip olan kişiler, dikkati elden bıraktıkları anda kısa sürede fazla kilolarla yüzleşebiliyor. Bu durum, vaktinin büyük çocuğunu evde geçiren kişiler için daha da zorlayıcı hâle gelebiliyor. Peki, kilonuzu evde korumanın son derece basit yolları olduğunu biliyor musunuz? Bu yöntemlere dikkat ederek formunuzu rahatça koruyabilir ve fazla kilo probleminden zahmetsiz bir şekilde kurtulabilirsiniz. İşte, evde kilo koruma konusu hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar…

1) Beslenmenize Dikkat Edin

Kilo kontrolünün en önemli adımlarının başında, dengeli ve düzenli bir beslenme programı uygulamak geliyor. Kilo alımı, en basit ifadeyle günlük yaktığınız kalori miktarından fazlasını gıdalar yoluyla vücudunuza almanız sebebiyle gerçekleşiyor. Bu yüzden de günlük kalori miktarınızı hesaplayarak yaktığınızdan daha fazlasını tüketmemeye özen göstermeniz, evde kilo kontrolü yapabilmenize yardımcı oluyor. Yağlı, şekerli, yüksek kalorili gıdalardan, abur cubur türlerinden ve yoğun karbonhidrat içerikli yiyeceklerden uzak durarak kilonuzu kolayca kontrol edebilirsiniz.

Gıda tüketiminde en az kalori oranı kadar dikkat etmeniz gereken konular arasında, yemek yeme saatleri de bulunuyor. İnsan vücudunun metabolizma hızı gece saatlerinde düşüyor ve vücudun dinlenmeye geçmesi, enerji tüketimini düşürüyor. Bu sebeple de geç saatlerde tüketilen gıdalar, yüksek kalori içermeseler dahi yağ kütlesine dönüşebiliyor. Özellikle akşam 20:00’den sonra yiyecek tüketimine ciddi şekilde kısıtlama getirmeniz ve sağlık açısından ihtiyaç duymadığınız sürece gece saatlerinde yemek yememeye özen göstermeniz öneriliyor. Siz de beslenme programınızı düzenleyerek kilonuzu kolayca kontrol altına alabilir ve formunuzu rahatça koruyabilirsiniz.

2) Hareketliliğinizi Artırın

Vücudunuz hareketsizliğe ne kadar alışırsa kilo alma hızı da o kadar artıyor. Özellikle vaktinin çoğunu evinde ya da iş yerinde geçiren kişiler, hareketsizlik sebebiyle hızlı bir şekilde kilo alma problemiyle karşılaşabiliyor. Bu yüzden, kilonuzu kontrol altında tutabilmeniz için hareketliliğinizi mutlaka artırmanız öneriliyor. Evinize spor bisikleti, yürüyüş bandı gibi basit spor aletleri alabilir ve günde 10 ila 20 dakikanızı ayırarak metabolizma hızınızı artırabilirsiniz.

Dilerseniz pilates, yoga gibi evde de rahatlıkla uygulayabileceğiniz spor dallarıyla ilgilenerek kilo alımını durdurabilirsiniz. Hareketsizlik sorununu çözmek için gün içinde basit tedbirler de alabilirsiniz. Örneğin asansör kullanımını azaltarak, evinize giriş çıkışlarda merdivenleri tercih ederek, kısa mesafelerde otomobiliniz ya da toplu taşıma araçları yerine yürümeyi seçerek daha hareketli bir vücuda kavuşabilir, metabolizma hızınızı yukarı çekerek kalori yakımınızı artırabilirsiniz.

3) Detoks Yöntemlerini İhmal Etmeyin

Yoğun bir iş hayatına sahip olan ya da evde vakit geçiren kişilerin yaşadığı kilo problemlerinin önemli kaynakları arasında ödemler de bulunuyor. Vücudunuzun toksik içerikli sıvıları tutmasıyla oluşan ödemler, yağ birikimi olmasa dahi şişkin ve kilolu bir görünüm sergilemenize neden olabiliyor. Hareketsizlik durumunda vücuda yerleşme fırsatı bulan ödemlerden kurtulup daha fit bir görünüm sergilemeniz için ise çeşitli detoks uygulamalarına yönelmeniz yeterli oluyor.

Yeşil çay kürü, maydanoz kürü, tarçın ve elma kürü tarzı detoks yöntemlerini tercih ederek ödemlerinizden kısa sürede kurtulabilir ve daha ince bir vücuda kavuşabilirsiniz. Detoks programları, son derece yararlı olsalar da bu noktada dikkat etmeniz gereken detaylar da bulunuyor. Örneğin hamileyseniz ya da hamile kalmak istiyorsanız, ödem söktürücü detoks işlemlerinden uzak durmanız öneriliyor. Ayrıca detoks işlemlerini belirli sürelerle kısıtlamanızda da yarar bulunuyor. Aşırı uygulanmaları durumunda vücudunuzdaki yararlı sıvıları da söktürebilen detoks uygulamaları sağlığınıza zarar verebiliyor. Bu sebeple detoks programlarını en fazla bir hafta boyunca uygulamanız ve her programdan sonra en az iki hafta ara vermeniz, sağlığınız açısından büyük önem taşıyor. “Detoks İçecekleri ile Zayıflamak Mümkün Mü?” yazımızda detoks içecekleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Eğer kilonuzu evinizden çıkmadan kontrol altında tutmak istiyorsanız, evde uygulayabileceğiniz çeşitli fitness programlarından da yararlanabilirsiniz. Size en uygun fitness kıyafet ve ekipmanlarını ise barcin.com tarafından hazırlanan koleksiyonlarda kolayca bulabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version