Menu
in

Evde Vücut Geliştirme Nasıl Yapılmalıdır?

Evde Vücut Geliştirme Nasıl Yapılmalıdır

Vücut geliştirmenin ev ortamında da kolaylıkla yapılabileceğini biliyor muydunuz? Aletli veya aletsiz şekilde yapacağınız yüzlerce program ile günde bir veya iki saatinizi ayırarak istediğiniz vücuda sahip olabilirsiniz. Vücut geliştirme alanındaki uzmanların ortak görüşü, disiplinli bir çalışmaya sahip olduğunuz müddetçe evde de bu sporu yapabileceğiniz yönünde. Düzenli spor, düzenli beslenme ve istikrarlı bir çalışma ile spor salonundan elde ettiğiniz verime evde de ulaşabilirsiniz. Peki, evde vücut geliştirme nasıl yapılır? Evde vücut geliştirirken dikkat etmeniz gereken noktalar neler? Ne kadar zamanda istediğiniz vücuda kavuşabilirsiniz? Hadi, bu soruların cevaplarını beraber yanıtlayalım.

Vücut Geliştirme Evde Nasıl Yapılır?

Evde vücut geliştirmek için yapmanız gereken ilk şey, tüm programlar ve aletlerden önce kendinizi psikolojik olarak bu alana hazırlamak olacaktır. Spor salonlarında kişisel antrenörler (personal trainer) sizlerin gelişimini takip edip gelişiminize göre programınızı günceller. Evde kendinizin antrenörü olmayı öğrenmenin ilk koşulu ise disiplin ve düzenli kontrollerden geçer. Kendinizi vücut geliştirme sürecine odakladıktan sonra, İngilizce ve Türkçe olarak internet üzerindeki birçok kaynakta evde vücut geliştirme programı bulabilirsiniz. Fazla kilolarınız varsa ilk önce kilo vermek odaklı kardiyo hareketlerine ağırlık vermelisiniz. İdeal bir kilodaysanız kas kütlenizi artırmak yönündeki programlara göre hareket edebilirsiniz.

Aletsiz çalışmalar için ulaşabileceğiniz yüzlerce program olmasına karşın temel birkaç alet edinmeniz evde vücut geliştirme hareketleri içerisinde farklı seçeneklere sahip olmanızı sağlar. Farklı ağırlıklara sahip küçük bir dambıl seti; kol, göğüs ve sırt antrenmanlarında hızlı gelişim sağlayabileceğiniz hareketler yapabilmenizi mümkün kılar.

Vücut Geliştirme Yaparken Nasıl Beslenmeli?

Vücut geliştirmenin en temel gereksiniminin ilk olarak antrenmanlar olduğu algısı alanında uzman kişiler tarafından onaylanmayan bir düşüncedir. İdeal bir vücut geliştirme için antrenman ve beslenme aynı ve karşılaştırılamaz düzeyde öneme sahiptir. Vücut geliştirmenin temel amacı, estetik bir kas kütlesi elde etmek olduğu için kötü yağlı, şekerli ve kötü karbonhidratlı besinleri hayatınızdan çıkarmalısınız. Peki kötü karbonhidrat nedir? Vücudunuzun gereksinimlerini karşılamayan, vücut geliştirme yaptığınız zamanlarda size fazladan kilo olarak yansıyacak margarin, beyaz ekmek veya birçok abur cubur bu kötü yağ ve kötü karbonhidratları bünyesinde barındırır.

Sağlıklı ve protein ağırlıklı besinler tüketirken antrenman saatlerinize göre öğünlerinizin saatlerinizi ayarlamanız gerekmektedir. Antrenmandan önceki öğünün en az bir buçuk saat önce yenilmesi ve antrenmana kadar bu besinlerin enerji sağlaması beklenmelidir. Her ne kadar sağlıklı beslenseniz de yeterli protein miktarını sağlayamaz ve düzensiz bir yeme alışkanlığına sahip olursanız iyi sonuç alamayabilirsiniz. Hayalini kurduğunuz estetik vücut için yaptığınız evde vücut geliştirme egzersizleri için, oldukça iyi ayarlanmış bir kahvaltı da önemlidir. Kahvaltılarınızda yumurta ve protein ağırlıklı süt ürünleri tüketerek gerekli proteini karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda sindirim sisteminiz için de önemli olan lifli gıdaları öğünlerinizde eksik etmemeniz gerekir.

Vücut Geliştirme Nasıl Yapılmalı?

Vücut geliştirme yaparken disiplinli ve ağır işleyen bir süreci bütün olarak görmeniz gerekir. Kendinizden emin bir şekilde başlangıç yaparken evde vücut geliştirme teknikleri içerisinde size en uygun olanı belirlemelisiniz. İlk genel teknik, tüm vücudu aynı gün çalıştırma odaklı yapılan programlardır. Kol, bacak, göğüs ve sırt gibi alanlarının hepsini aynı gün çalışabileceğiniz birçok program bulunur.

İkinci olarak ise vücudun parçalarını haftanın günlerine bölmektir. Kas gelişiminin önemli ayrıntılarından biri de dinlenme günleridir. Kasların yaşadığı zorlanmalar karşısındaki gelişimi, dinlenme zamanlarında kendini onardığı ve maruz kaldığı zorluğa yönelik fazladan kas kütlesini oluşturduğu zamanlardır. Bu sebeple antrenman programlarınızda dinlenme günleri belirlemeniz gerekir. Vücudu parçalara ayırarak çalıştığınız programlarda ise haftanın 5 6 günü çalışabileceğiniz yoğun programlar yapabilmeniz daha mümkündür. Akıllı telefonlar içerisinde videolu anlatımlar içeren vücut geliştirme antrenman programı uygulamaları bulunur. Bu uygulamalarda aletli ve aletsiz çalışabileceğiniz ve ilerlemenizi kolaylıkla takip edebileceğiniz sistemler yer alır.

Vücut Geliştirme Ne Kadar Sürede Sonuç Verir?

Vücut geliştirmeden alacağınız sonuç tamamen sizin özelinizdeki ayrıntılarla ilgilidir. Başlangıçta sahip olduğunuz yağ kütlesi, ne kadar disiplinli çalışabildiğiniz, besinlerinizi doğru miktar ve değerlerde alıp alamadığınız gibi etmenler sonuç üzerinde etkilidir. Evde vücut geliştirme hareketleri aletsiz yapıldığı zaman zorlayıcılığı biraz daha artacağı için sonuç almanız bir miktar gecikebilir. Ancak yine de düzenli yapıldığı takdirde ilk bir iki ay içerisinde dahi vücudunuzda ciddi gelişmeler görebilirsiniz. Gelişimlerin takipleri için de düzenli bir not tutmanız sonuçlar üzerindeki ilerlemeleri takip etmeniz için önemlidir. Haftada bir kez yapacağınız ölçümleri not ederek, uyguladığınız programların gelişiminiz üzerindeki etkisine yönelik sonuçlar çıkarabilirsiz.

Barcin.com’da vücut geliştirme için ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri bulabilir ve evde yapacağınız antrenmanlarla istediğiniz estetik vücuda kavuşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version