Menu
in

Final Four Yolunda Bir Dev: Ekpe Udoh

19 – 21 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleşecek olan Euroleague Final Four’da mücadele edecek olan İstanbullu ekip Fenerbahçe’nin özellikle play-off’larda parlayan yıldızı Ekpe Udoh’un performansına yakından bakıyoruz.

2015 yılında Fenerbahçe forması giymeye başlayan Amerikalı oyuncu Ekpe Udoh’un takıma bir anlamda uğurlu geldiğini de söyleyebiliriz. Geldiği yıldan beri Euroleague Final Four’a çıkan ancak bir türlü şampiyonluk kürsüsüne ulaşamayan Fenerbahçe, çok kısa bir süre sonra yeniden şampiyonluk için Real Madrid ile karşılaşacak. Maçtaki kilit isimlerden biri olacak Ekpe Udoh’un öncelikle Final Four öncesindeki Panathinaikos maçında Ioannis Bourousis’i blokladığı anları hatırlayalım.

2.08’lik boyuyla Fenerbahçe’nin en önemli silahlarından biri olan Ekpe Udoh, özellikle Euroleague’de Fenerbahçe’nin tüm rakiplerinin korkulu rüyası olmuş durumda. Önümüzdeki haftalarda oynanacak Final Four öncesindeki Panathinaikos serisinde üç blok ortalama ile oynayan Udoh, savunma anlamında da takımına büyük katkılar sağlıyor. Bu üç maçta ortalama 32 dakika süre alan Ekpe Udoh’un hücumdaki performansı da hem takım arkadaşlarını sevindirmiş hem de izleyenleri mest etmeye yetmişti. Final Four öncesi oynanan üçlü maçlarda sayı ortalamasını (son maçta attığı 22 sayı ile) 21.7’ye çıkaran Ekpe Udoh, üçleme maçlardaki sayı ortalaması rekorunu da CSKA Moskovalı Andrei Kirilenko’nun elinden almış oldu.

Geçtiğimiz sene oynanan play-off maçlarında da dikkatleri üzerine toplayan ve etkili performansı ile Euroleague’in en çok konuşulan oyuncusu olan Fenerbahçeli Udoh, takımının Final Four’a adını yazdırmasında büyük rol oynamıştı. Öyle ki, Fenerbahçe’nin Euroleague sezonunda oynadığı karşılaşmalarda toplam 53 blok koyarak, Euroleague tarihine de başarılı istatistiği ile ulaştı. Geçtiğimiz sene Final Four öncesi oynanan üçüncü oyundaki performansı ile MVP (En değerli oyuncu) unvanına da layık görülen Ekpe Udoh, sahada olduğu her dakikanın hakkını verdiğini de böylece kanıtladı.

Kısa bir süre sonra bu kez Final Four için sahada olacak Fenerbahçe, iki yıl önce yine Final Four’da karşı karşıya geldiği İspanyol ekip Real Madrid ile karşılaşacak. Fenerbahçe’nin en önemli kozlarından biri olan Ekpe Udoh, bu Final Four’da En Değerli Oyuncu seçilmeye aday isimlerden biri olarak görülüyor. Savunmada blokları ile ön plana çıkan Ekpe Udoh’un hücumda ise özellikle hücum rebound’larında başarılı performansı, takımının kaderini belirleyecek. Udoh, Fenerbahçe forması giydiği ilk Euroleague sezonunda blokları ile akılda kalmıştı bile.

 

Yorum Yazın

Exit mobile version