in

Fitness’ta Süper Set Yapmanın Faydaları

Her hafta fitness çalışma programlarını ve detaylarını paylaşmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda size antrenman sürenizden tasarruf edeceğiniz ve bunun yanında yağ yakımını hızlandıran çalışma tekniklerinden biri olan “Süper Set”in faydalarını anlatacağız.

Süper set çalışma tekniği tercih meselesidir. Antrenörlerinizin uygun gördüğü kas grupları dahilinde yapabilirsiniz. Tüm bölgeleri süper set çalışmak zorunda değilsiniz. Bizden tavsiye özellikle vücudumuzdaki büyüme hormonunun en çok salgılandığı bacak antrenmanlarında bu çalışma tekniğini uygulayabilirsiniz.

Süper set tekniğinin amacı birbirine karşıt veya ters kas gruplarının aynı set içerisinde çalışmasıdır. Daha detaylı anlatmak gerekirse diyelim ki ön kol bir set çalıştınız. Normalde set arasında 30-40 saniye dinlenmeniz gerekirken, hiç dinlenmeden hemen arka kol hareketini çalışmaya başlıyorsunuz. Böylelikle iki farklı kas grubu hareketini tek set içerisinde çalışmış olup tek süper setinizi bir setini tamamlamış oluyorsunuz.

fitness_super_set

Çok özel bilgi!

Süper set hakkında kesinlikle bilmeniz gereken küçük ama kasların gelişimini büyük derecede etkileyen detayı paylaşıyoruz!

Süper set içerisinde ikinci harekette her zaman kaslarınız daha fazla ağırlık kaldırabilir. Neden mi? İşte detay; bu konuda yapılan araştırmalarda ulaşılan sonuç ise bir kas grubunu çalıştırmadan önce karşıt kas grubu çalıştırılırsa diğer kas grubuna sıra geldiğinde kas kendini daha kuvvetli hisseder.

Okuduklarınızla şimdiden hareketleriniz artık süper set olarak kurgulamaya başladığınızı biliyoruz. Vakit kaybetmeden faydalarını paylaşalım.

super_set

Az zamanda çok etki!

Fitness antrenmanların süper set uygulamıyorsanız genellikle antrenmanlarınız 1 saat ve ya 1 buçuk saat süre arasında değişkenlik gösterir. Süper set ile yapacağınız antrenmanlarda programınızı hiç değiştirmeden çalışmalısınız. Nasıl olsa kısa sürüyor hadi başka harekette çalışıyım demekten kaçınmalısınız. Süper setin süre bakımından bize olan faydasını hemen paylaşalım. Bir saat ver üzeri yapılan antrenmanların son bölümlerinde vücuttaki stres hormonunun yükseldiğini biliyor muydunuz? Evet cortisol hormonu seviyesinde yükselme olmaz vücudumuz için hiç iyi bir haber değil. Bu nedenle antrenmanların 1 saati geçemeyecek şekilde yapılması önerilir. Süper set ile 45 dakikada yaptığınız antrenmandan bir buçuk saatte yaptığınız antrenmandan daha etkili olabilir.

super_set_fitness

Kan akışınız Formula aracı kadar hızlı!

Hangi hareketi yaparsanız yapın kan akışınız hızlanır. Ancak kan akışı hızlanma değeri hareketle ilişkili değil tam aksine temponuzla ilgilidir. Kan akış hızınıza değer vermek gerekirse 1 sette 1 hareket yapıyorsanız 80 olarak değerlendirelim. Ancak süper sette dinlenmeden ikinci hareketi eklediğinizde bu değer 120-130’lara kadar çıkar. Bu da kaslarınıza kan daha hızlı hücum etmesi ve çalıştığınız kas grubunun daha belirgin şekilde şişmesine yardımcı olur. Süper set kaslarda pump etkisi yaratır.

super_setin_faydalari

Yoğunluk tavan!  

İki hareketi peş peşe çalışacağınızdan dolayı vücudun direnç ve çalışma yoğunluğunda da ciddi bir artış gözlemlenir. Daha önceden 10 dakikada tamamladığınız hareketleri 5 dakikada tamamlayacağınız için vücudunuzun kalori yakım hızı da artar. Kaloriyi bir kenara bırakın yağları ne yapacağız diye merak etmeyin. Çünkü antrenman sonrasında metabolizma hızınız yükselmiş olacağından dolayı vücut daha fazla büyüme hormonu salgılar. Bu nedenle vücudunuzun yağ yakım hızında da artış görülür.

Kalp ve akciğerin performansı artar!

Kardiyovasküler sistemin en önemli parçaları olan kalp ve akciğer vücudun egzersiz sırasında süre geçtikçe artan kan ihtiyacını karşılamak için normalden daha fazla çalışır. Bu çalışma zamanla kalbinizi ve akciğer çalışma performansını kuvvetlendirecektir. İlk zamanlarda biraz zorluklar yaşayabilirsiniz. Ancak çalışma yoğunluğuna kalp ve akciğer alıştıktan sonra zorluklar ortadan kalkacaktır.

Ünlü Futbolcular Bu Sezon Hangi Kramponları Giyecek?

Sağlıklı Kilo Almanın Yolları