in

Sağlıklı Kilo Almanın Yolları

Spor yapmanın ve sağlıklı beslenmenin sadece zayıflamakla ilgili olmadığını; sağlıklı bir kilo alma süreci için de belli bir düzene uymak gerektiğini tahmin etmeyen yoktur herhalde. İşte, zayıf kaslarınızdan kurtulup sağlıklı kilo almanızı sağlayacak öneriler!

Kaliteli beslenmenin bazı kuralları var. Klişe bir; üç beyazdan uzak dur! Çaya şeker katma, kola da neymiş! Cips mi, aman çok yağlı! Kalitesiz besinler her yerde, değil mi? Bu cümleler de kulağınıza sıklıkla çalınıyor olmalı. Bu sağlıksız yiyecek gruplarıyla hızla kilo almak oldukça kolay ama bizim sağlıklı hücrelere ihtiyacımız var. Zaten bu kalitesiz besinler hiçbir diyetisyenin öneri listesinde de yer almaz.

O zaman doğru soru “Nasıl kilo alırım?” değil, “Nasıl sağlıklı kilo alırım?” olmalıdır. Sağlıksız yiyecek grupları ve kalitesiz besinlerle kilo almaya çalışırsanız sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz. Üstelik hiçbir sportmenin karşılaşmak istemeyeceği bir sonuç elde edersiniz; kas oranınız azalır ve vücut yağ oranınız artar. Göbek bölgesinde artan yağ oranı insülin yüksekliğine yol açacağı için şeker hastalığına ve kansere yakalanmanıza neden olabilir.

Gelelim, kilo aldıran besinlere… Hazır meyve suları, hamburger, patates kızartmaları, pizza, cips ve bilumum yüksek kalori içeren fast food ürünleri kontrolsüz bir şekilde kilo almanıza neden olur. Birçok kilo alma yönteminin yanı sıra biz sizler için en sağlıklı olabilecek seçenekleri sıralıyoruz;

et-grubu-kilo-alma-sportmen
Et Grubu

Besin değeri oldukça yüksek olan ve günlük ihtiyacımızı karşılamamızı sağlayan et grubu, sağlıklı bir besin programı için olmazsa olmazlarımız arasındadır. Kırmızı etten tavuğa, ton balığından balık çeşitlerine kadar tüm et grupları zayıflamak için de kilo almak için de vücudumuz için faydalıdır.

sebze-grubu-kilo-alma-sportmen
Sebze Grubu

Bezelye, şeker pancarı, havuç, mantarlı yemekler kadar zararlı olduğu bilinen patates de bu gruba girebilir. Elbette kızartmasından bahsetmiyoruz! Haşlanmış patates birçok ana yemeğin içerdiği potasyumu vücudumuza kazandırabilir ve sağlıklı kilo alma sürecimizde bize yardımcı olur.

sut-urunu-grubu-kilo-alma-sportmen
Süt Ürünleri

Birçok vejetaryen ve vegan bireyin tercih etmeyeceği süt ve süt ürünleri alternatifleriyle yeri doldurulabilir olsa da vücudumuz için gerekli besin değerini sağlamalarıyla bilinir. Kahvaltısını peynir çeşitleriyle süslemekten vazgeçemeyenler için güzel bir seçenek olarak karşımızda. Elbette doğal ürünleri tercih etmenizi öneririz.

kuruyemis-kilo-alma-sportmen
Kuruyemişler

Fındık, fıstık, fıstık ezmesi, ceviz tüm ara öğün listelerinde her sabah bir avuç alınması gereken kuru yemişler olarak bilinir. Ne eksik, ne fazla; sizi tüm gün boyunca tok ve enerjik tutacak bu yemişlere kayısı, incir, erik, üzüm gibi kuru meyve çeşitlerini de ara öğün programımıza ekleyebiliriz.

kereviz_detoks
Evde Hazırlanmış Meyve Suyu

İçerdiği vitamin ve potasyumlarla bir ara öğün için çok fazla kalori barındıran meyve yerine evde hazırlayabileceğiniz meyve suyu ile günlük besin değerinizi karşılayabilirsiniz.

Hızlı kilo aldıran besinlerden ziyade, derdi sağlıklı kilo almak olanlar için önerebileceğimiz besin gruplarını bu şekilde sıralayabiliriz. Bunları tercih etmeniz sağlıklı kilo almanız açısından elbette oldukça önemli ama profesyonel bir diyetisyenden destek alarak ve mutlaka sabırlı kalarak girmeniz gereken bir yol bu…

Kilo Alma İlaçlarının Zararları

Kimileri, daha çok sabırsız ve sağlığına değer vermeyen insanlar, hızla kilo alıp verebilmek için bazı kimyasal ilaçlara başvurur. Arama motorunda ilk sıralarda gezen “kilo alma ilaçları”, “kilo aldıran haplar” gibi birçok seçenekten gerçek bir sportmenin kaçınacağından şüphemiz yok. Üstelik bu hapların ve kilo aldırıcı karbonhidrat tozlarının içerdikleri yüksek oranda şeker kanser hücrelerinin büyümesine, çoğalmasına ve daha birçok hastalığa yol açabilir. Sağlıklı bir kilo alma yöntemi olarak yukarıda belirtmiş olduğumuz besinleri, belli bir besin programı üzerinde tüketmeniz ve biraz sabretmeniz sizi mutlu edecek bir sonuçla karşı karşıya getirmeye yeter de artar, bizden söylemesi! Kaliteli beslenmenin ve sağlıklı kilo almanın birçok yolu varken yavaş yavaş intihar etmenin bir anlamı yok, değil mi? Peki, nedir bu sağlıklı kilo alma yöntemleri?

Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri

Her şeyden önce, en etkili ve en kolay kilo alma yönteminin öğün sayınızı artırmakla doğru orantılı olduğunu belirtelim. Sağlıklı bir kilo alma süreci için öğün sayınız en az 4 olmalıdır. Sadece karbonhidrat ağırlıklı beslenmekten kaçının ve beslenme programınıza zeytinyağı, organik tereyağ gibi sağlıklı yağlar ile kırmızı et, balık, yumurta gibi protein bakımından zengin besinleri de dâhil edin. Şekerli ve zararlı gıdalardan uzak durarak, yatmadan önce mutlaka süt, yumurta, et, kuru baklagiller, tavuk ve balık gibi kilo aldırıcı proteinli gıdalar tüketmeye çalışın. Alkolden, koladan, çaydan, kahveden, sigaradan ve cips, patates kızartması, çikolata gibi vücudunuza zarar verecek sağlıksız yağlar içeren gıdalardan olabildiğince uzak durun. Bu yağlı yiyecekler tokluk hissinizi artıracağı için acıkmanızı engeller.

Tüm bunları yapmanız ve sadece sağlıklı ve bol karbonhidratlı beslenme programınız ile sağlıklı bir kilo alma sürecine girmeniz elbette tek başına oldukça yetersiz. Beslenme programınızı vücut geliştirme egzersizleri ile desteklemeli ve algınızı ve psikolojinizi pozitif tutmalısınız.

Kilo Almak için Egzersiz Kuralları 

Madem beslenme programınızı vücut egzersizleriyle desteklemenizi önerdik, bir egzersiz programı önermeden de geçmeyelim o zaman, değil mi? Sağlıklı kilo alma sürecinde, vücut bölgelerinizin olabildiğince eşit derecede ve dengeli şişmesi memnun kalacağınız sonuç için dikkat etmeniz gereken unsurlar arasında yer alıyor.

İlk kural, bir sette performansınıza uygun olan ağırlığı hareket ettiremeyeceğiniz noktaya kadar çalışın ve her set arası 3 dakika mola verin. İkinci kural; her yukarı ve aşağı hareket 5 saniye sürsün. Bu iki hareketin eşit süreye sahip olmasına dikkat edin. Üçüncü kural; egzersiz programınızda en az iki en fazla 10 hareket yapın. Haftada iki kez 30 dakikanızı alacak bir egzersiz programı yeterli olacağı gibi, evde yapacağınız hareketlerle de sağlıklı kilo alma sürecinizi destekleyecek bir egzersiz programı oluşturmanız mümkün. Hepsinden önemlisi; egzersiz programınızın tüm kas gruplarınızı çalıştırmanıza özen gösterin. Kas yapma programınızı orta seviye vücut geliştirme programı Bu doğrultuda zorlayabileceğiniz vücut bölgeleriniz ve bazı hareketler ise şu şekilde;

  • Omuz Genişliğinde Bacak Press
  • Mekik Hareketi
  • Ense Direnci
  • Pullover

Ender Saraç’tan Sağlıklı Kilo Almanın En Kısa Yolları

Kalemleri, kağıtları hazırlayalım! Susamdan, Hint fıstığına; kajudan ayçekirdeğine regl sanıcısından kemik erimesine kadar birçok sağlık probleminize de çözüm olabilecek sağlıklı kilo alma yöntemleri için Dr. Ender Saraç’ın programından yani aşağıdaki videodan yararlanabilirsiniz.

Sağlıklı Olduğu Kadar, Hızlı Kilo Almanızı Sağlayacak Muhteşem Bir Tarif

Aşağıdaki video da sabırsız arkadaşlarımıza geliyor. Hem sağlıklı bir şekilde ve orantılı kilo alayım hem de bu çok hızlı gerçekleşsin diyenler için evde hazırlayabileceğiniz bir içecek!

*Kahvaltıda ve yatmadan önce tüketmenizi öneririz.

Unutmadan, sağlıklı kilo almanın birçok yolu var ve biliyorsunuz ki her ağızdan bir ses çıkıyor. Sağlığına önem veren her bireyin yapacağı gibi, profesyonel bir destek almanız gerektiğinin tekrar altını çizerek her beslenme programının kişiye özel olması gerektiğini bir kez daha belirtelim. Kişisel kaliteli beslenme programınız cebinizi yakmayacağı gibi çok daha kolay ve sağlıklı kilo almanızı sağlayacak. Önemli olanın, sağlıklı yoldan kas kütlesi kazanarak kilo almak olduğunu kendinize sürekli hatırlatın ve hedefinizi bu yönde geliştirin. Vücut ölçünüze uygun ideal kilo değerleri için yazımıza göz atabilirsiniz.

Spor Sakatlıklarını Önlemeye Yardımcı Kıyafetler kapak

Fitness’ta Süper Set Yapmanın Faydaları

Alkali Beslenmenin Püf Noktaları