Menu
in

Furkan Korkmaz’ın Hikayesi

HİDAYET TÜRKOĞLU’NUN HOCASI KEŞFETTİ

Furkan’ın kariyerinde özel isimlerden biri, Hidayet Türkoğlu ve birçok ismi çalıştırmış olan Leyla Çalışkan. Furkan, ünlü basketbol spikeri Murat Murathanoğlu’nun başkanlığını yaptığı Basket34’te oynarken Leyla hoca ondaki ışığı görüp kendisinden büyüklerle oynatmış.

İLK AŞKI FUTBOL

Hala futbol oynamaktan ve izlemekten hoşlanan Furkan Korkmaz’ın basketbola başlama hikayesi bir hayli ilginç. 2015’te 18 Yaşaltı Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda FIBA’ye verdiği röportajda şunları söylemiş.

“Türkiye’de her çocuk gibi ben de futbol oynuyordum. İlkokul üçüncü sınıftayken içeri koç girdi ve kimleri basketbol oynamak istediğini sordu. Ben kalkmadım ama o beni gördü ve boyumun uzunluğundan dolayı takıma aldı. İlk başlarda aklımdan büyük oyuncu olmak geçmiyordu ama 15 yaşına gelince Euroleague’nin en iyi oyuncusu olabileceğimi düşünmeye başladım.”

DRAFT GECESİNDE ATİNA’DAYDI

Furkan, A Milli Takım’ın Yunanistan’la Atina’da oynadığı hazırlık maçı nedeniyle Draft gecesine katılmadı. Davetli olmasına rağmen ABD’ye gitmeyen Furkan kararını “Benim için orada olmak büyük bir fırsattı. Ama şu anda Milli Takım’la hazırlanıyorum ve Milli Takım daha önemli. Bu yüzden kampta kaldım” sözleriyle açıkladı

DARTH VADER FURKAN

4 sene öncesine kadar smaç vuramayan Furkan sürekli NBA’deki güzel hareketleri izleyip aynı smaçları yapmayı hayal etmiş. Önce nasıl zıplayacağını öğrenmiş ve sürekli denemeye devam etmiş. Geçen sezon oynayan All-Star maçında takım arkadaşı Cedi Osman’la yaptıkları Star Wars şovu oldukça konuşulmuştu.

ANNE YETER ARTIK DOYDUM!

Furkan’ın ailesi oğullarının üstüne titriyor. Bu özel sporcunun uykusuna ve beslenmesine dikkat ediyorlar. Furkan bazen “tamam doydum” dese de “hayır beslenmen lazım” diyerek yemesini istiyorlarmış! Furkan’ın en sevdiği yemek ise etli ekmek.

“CEM YILMAZ DEĞİLİM AMA KOMİĞİMDİR”

Yaşına rağmen parkede bir hayli olgun duran Furkan saha dışında ise kendi anlatımıyla farklı biri.

“Eğlenceli birisi bence. Sahada göründüğünün tam tersi diyebilirim. Sahada çok sakin hiçbir şeye tepki vermeyen birisi ama saha dışında nerede bir komiklik var orada ben varımdır. Sonuçta iş zamanı iş, eğlence zamanı eğlence. Cem Yılmaz zannetmiyorum kendimi ama yine de komik biriyimdir.”

İDOLLERI KEVIN DURANT VE RUDY FERNANDEZ

Furkan, NBA’de en çok Oklahoma City Thunder’ın yıldızı Kevin Durant’i beğeniyor. Avrupa’da ise Real Madridli Rudy Fernandez diyebilirim. Zaman zaman parkedeki davranışlarıyla tepki toplayan Fernandezle ilgili “Hem fizik yapısı hem oyun tarzı olarak çok benziyoruz birbirimize. Ben de onu örnek alıyorum ama sadece oyun anlamında!” FIBA U18 Europe’da bir Yunan oyuncuyla yaşadığı olay gerektiğinde Furkan’ın sertleşebileceğini de gösterir nitelikte.

Yorum Yazın

Exit mobile version