Menu
in

Futbol Dünyasının Mürekkep Yalamış 7 Çocuğu!

“Futbolcular cahildir” klişesini duymuşsunuzdur. Sanmayın ki her futbol oynayan okumuyor, okula gitmiyor; elbette gidiyor. Hatta içlerinden yüksek lisans yapanlar hatta profesör çıkanlar bile var! listemizde üniversite okumuş tüm futbolculara yer veremesek de okudukları bölümlerle bizleri şaşırtmayı başaran birkaç ismi sizlerle paylaşmak istedik.

İşte, futbolcular cahildir diyenlere inat, en zorlu bölümleri bitirerek imkansızı başarmaya and içmiş 7 futbol adamı!

Slaven Bilic

Beşiktaş’ın eski teknik direktörü Slaven Bilic’in hukuk fakültesi mezunu olduğunu biliyor musunuz? Daha 11 yaşındayken doğduğu şehrin takımı olan Hajduk Split takımında futbol oynamaya başlayan Bilic’in, 21 yaşına geldiğinde bir karar vermesi gerekiyordu. Ya hukuku seçip avukat olacaktı ya da çok sevdiği futbol hayatına devam edecekti. İkincisini yaptı ve okulunu bitirir bitirmez 11 yaşından beri oynadığı Hajduk Split takımında profesyonel futbol hayatına başladı. Eminiz ki, yeşil sahalarda gösterdiği zekasını ve mücadeleci tavrını mahkeme salonlarında da gösterir, işinin iddialı isimlerinden biri olurdu.

Socrates

İnsan adıyla yaşar cümlesinin en canlı kanıtı muhtemelen Brezilyalı Socrates. Adaşı Socrates gibi o da felsefeye meraklıydı ve hatta meraktan da öte felsefeyi doktora yapacak kadar da çok seviyordu. Sadece felsefe ve siyaset yoktu hayatında elbette. Socrates aynı zamanda tıp eğitimi almış bir doktordu da. Hatta futbol hayatını bıraktıktan sonra bir dönem gönüllü doktorluk hizmeti bile vermişti. hem felsefeci hem siyaset meraklısı hem de doktor olarak çok yönlü bir futbolcu olmayı tercih eden Socrates sonraki yıllarda şöyle bir açıklama yaptı:

“Herkesten daha çok yenilikçi olmalıyım. Eğer tıp okumasaydım, yetenekleri sınırlı bir oyuncu olurdum.”

Peki ya Socrates’in Kaddafi ile bir araya gelme hikayesini biliyor musunuz? Socrates siyasetle de çok ilgiliydi ve bu ilgi dönemin diktatörlerinden Kaddafi’nin dikkatini çekmesine yetmişti. Bir gün bir buluşmalarında Kaddafi’nin Socrates’e Brezilya başkanlığına aday olması gerektiğini ve seçim süreci boyunca ihtiyacı olan maddi ihtiyaçlarını karşılamaktan mutluluk duyacağını bildirmişti. Socrates bu tavsiyeyi dinlemedi elbette ama Brezilya’da çok ama çok sevilen bir futbolcu olarak zihinlerdeki yerini korumaya devam ediyor.

Arsene Wenger

Arsenal’in “profesör” lakaplı teknik adamı Arsene Wenger’in bu lakabı sadece teknik adamlıktaki başarısı ve genç yetenekleri keşfetmesi üzerine aldığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Wenger, ekonomi dalında yüksek lisans yapmış ve 7 yabancı dil konuşabiliyor.

Shaka Hislop

İngiltere’nin West Ham ve Newcastle takımlarının kalesini koruyan Shaka Hislop, okulunu şeref derecesi ile bitirmiş bir makine mühendisi. Üstelik NASA’da staj yapma şansını yakalamış seçilmiş kişilerden biri. Mühendislik diplomasını duvara asıp yeşil sahalara dönmeseydi, en az futboldaki başarısı gibi başarılı bir mühendislik hayatı olabilirdi.

Glen Johnson

1984 doğumlu defans oyuncusu Glen Johnson’ın West Ham United, Liverpool ve Chelsea gibi parlak bir futbol kariyerinin olduğuna bakmayın. O aynı zamanda İngiltere’de matematik bölümünü başarıyla bitirmiş bir oyuncu.

Fethi Heper

Eskişehirspor’da attığı gollerle zihinlere kazınan gol kralı fethi Heper sadece futboluyla değil tahsil hayatıyla da hayli ilgi çekici bir hikayeye sahip. 1974 yılına kadar aktif futbol yaşamına devam eden Heper, 1967’de lisans eğitimini, 78’de doktorasını tamamlar ve seneler 1988’i gösterdiğinde ise profesörlük unvanını alır. Bu unvanla birlikte Türk futbolunda futbolculuktan profesörlüğe uzanan bir kariyere sahip tek sporcu olur.

Gerard Pique

Barcelona’lı İspanyol yıldızın çok değil, henüz birkaç ay önce Harward Üniversitesinde reklam ve medyanın spor ile ilişkisine yönelik derslere girmeye başladığı haberinin gündeme bomba gibi düştüğünü hatırlarsınız. 30 yaşındaki Gerard Pique’nin futbol kariyeri kadar öğrenim hayatına da önem vermesi gerçekten takdir edilesi.

Yorum Yazın

Exit mobile version