in

Futbol Terimleri ile Futbolu Öğrenmek Artık Daha Kolay

Futbol Terimleri ile Futbolu Öğrenmek Artık Daha Kolay

Futbol varlığından bu yana her ülkede varlığını hissettiren,  en çok oynanılan spordu. Dünya genelinde yaygın olarak oynanılan futbol içerisinde birtakım terimler içerir. Futbol terimleri sporun daha verimli ve düzenli bir şekilde ilerleyebilmesini mümkün kılar. Futbol terimlerini öğrenerek daha verimli futbol oynayabilirsiniz. Aynı zamanda izlediğiniz futbol maçlarını da futbol terimleri ve anlamları sayesinde kolayca takip edebilirsiniz.

Futbol Nedir? 

Futbol 11 kişiden oluşan 2 takımın birbirlerinin kalesine top atmaya çalışması ile gerçekleşen bir spordur. Dünya genelinde her kıtada kabul gören ve milyonlarca takipçisi bulunan bu sporun ortaya çıkışı 19. yüzyıla dayanır. İlk etapta Cambridge Üniversitesi’nde ilk olarak yazılı kuralları belirlenen futbol yoğun olarak ayakla oynandığı için bu ismi alır. Bu sporun ismi ‘ayak topu’ anlamına gelen ‘foot ball’ ibaresinden türemiştir. Topuna ise futbol topu denmektedir.

Futbol Terimleri ile Futbolu Öğrenmek Artık Daha Kolay

Yazılı kuralları belirlendikten sonra İngiltere’de dünyanın ilk futbol takımları olan Sheffield FC ve Hallam kurulur. Bu noktadan sonra futbol hızlı bir şekilde bütün dünya yayılarak milyonları etrafına toplar. Günümüzde UEFA, CONCACAF ve AFC gibi prestijli kurumlar büyük futbol faaliyetlerinde bulunur ve kıtalar arası bir kültürü şekillendirir. FIFA Dünya sıralamasına göre futbolda en iyi ülke Brezilya, sonrasında Belçika, Arjantin ve Fransa’dır. Türkiye ise bu sıralamada 42. sırada yer alır.

Futbol Nasıl Oynanır? 

Futbol günümüzde sokak aralarında, boş arazilerde yaygın olarak oynanır. Sokak futbolu kültürünün de oluşmasına katkıda bulunan bu serbestliğin esasında profesyonel futbolda bir karşılığı bulunmaz. Profesyonel futbol çok ince detayların bile zorunluluk altına alındığı hassas kurallara sahiptir. Futbol oynanması için ilk etapta bir saha gerekir. Bu sahanın 64-75 metre eninde ve 105-120 metre boyunda olması önemlidir.

Saha oluşturulduktan sonra futbol malzemeleri içinde en önemlisi olan topun; 68-70 cm genişliği, 410 – 450 gram ağırlığında seçilmesi gerekir. Sonrasında takımlar oluşturulmalıdır. Her takımda 11 kişi bulunur ve her takım için bir kaleci seçilmelidir. Kaleciler kalelere yerleştikten sonra geriye kalan takım üyeleri saha içerisinde diledikleri pozisyonda oyuna başlayabilir. Kaleyi savunma konusunda yeterli becerisi bulunan oyuncular ‘defans’ isimli bölgeye, oyun sırasında top hakimiyetini sağlayabilen ve topu kaleye yaklaştırabilen oyuncular ‘orta bölge’ isimli alana, saha kenarlarında bulunacak oyuncular ‘kanat’ bölgelerine, kenarlardaki defans oyuncuları ‘bek’ bölgesine ve topu karşılayarak kaleye götürecek oyuncular da ‘forvet’ bölgesine yerleşir.

Futbol Terimleri ile Futbolu Öğrenmek Artık Daha Kolay

Futbol Oynarken veya İzlerken Bilinmesi Gereken Terimler Nelerdir? 

Futbol maç terimleri kurallara uygun bir şekilde futbol oynanabilmesini ve maçlar sırasında takibin doğru şekilde yapılabilmesini sağlar. Günümüzde futbol oldukça popüler olsa da bazı futbol terimleri sık sık karıştırılır. Maçların kurallara uygun şekilde ilerlemesi için futbolda bilinmesi gereken terimler şunlardır:

●     Asist: Gol atmak isteyen oyuncunun takım arkadaşına gol atmadan önce verdiği pasa asist denilir. Eğer gol atılmazsa pas asist olmaz. 

●     Aut: Bilinmeyen futbol spor terimleri arasında yer alan aut hücum takımının oyuncularının topu kale çizgisinin dışına atmasıdır. 

●     Averaj: Teknik futbol taktik terimleri arasında bulunan averaj, iki takımın da eşit durumda olmasında takımların maçlarda attıkları ve yedikleri gollerin ele alınmasıdır. 

●     Aşırtma: Oyuncunun topu havalandırarak takım arkadaşına ya da kaleye ulaştırmasıdır. 

●     Taç: Maç sırasında topun boy çizgisinden dışarı çıkmasıdır. 

●     Penaltı: Oyuncunun FIFA kurallarından 10 kuralı çiğnemesi ve  kendi ceza sahasında rakip oyuncuya kural dışı harekette bulunmasıdır.

●     Ceza sahası: İki kalenin önünde bulunan ve çizgilerle belirlenen alana verilen isimdir. 

●     Ofsayt: Pas verildiği zaman forvet oyuncusu ile karşı takımın kalesinin arasında iki rakip oyuncunun bulunması durumunu ifade eder.

●     Beşlik: Topa hakim olan oyuncunun, topu rakip takımdan bir oyuncunun bacakları arasından geçirerek ilerlemesidir.

●     Faul: Maç süresince oyun kurallarına aykırı yapılan harekettir. 

●     Degaj: Kalecinin top yere değmeden sertçe vurarak oyunu devam ettirmesini ifade eder.Siz de futbol oynamaktan keyif alıyorsanız, futbol antrenmanlarında ve maçlarda performansınızı artırmaya yardımcı olan spor ürünlerini Barcin.com’da bulabilir, takımınızı en iyi şekilde savunabilirsiniz.

Havuz mu Deniz mi?

Havuz mu Deniz mi?

Türkiye Futbol Tarihine Geçmiş 9 Unutulmaz An!

Türkiye Futbol Tarihine Geçmiş 9 Unutulmaz An!