in

Havuz mu Deniz mi?

Havuz mu Deniz mi?

Denizde yüzmek, havuzda yüzmekten çok farklı bir deneyim sunar. Bir havuzda akıntılar veya dalgalar olmadan yüzme lüksüne sahip olursunuz. Düz ve hareketsiz olan derin havuz, direnç gerektiren fiziksel unsurlar olmadan kulaçlarınızı daha kolay atmanızı sağlar. Denizde ise koşullara bağlı olarak vücudunuzu bir dizi farklı yöne itip çekebilen gelgit ve dalgalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle denizde yüzmeye başlamadan önce size en yakın yüzme havuzunda becerilerinizi geliştirmeniz gerekir. Havuz aksesuarları da size bu konuda yardımcı olabilir. Ancak, çok iyi bir yüzücüyseniz de sevdiklerinizle birlikte havuzun keyfi ve eğlencesi bir başka olur. Bone gibi faydalı havuz malzemeleri ile sevdiklerinizle birlikte yüzme yarışı düzenleyebilirsiniz. Her ikisi de farklı deneyimler sunduğu için havuz mu yoksa deniz mi sorusunun cevabını vermek zor olur. 

Yüzmenin Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Yüzmek, oldukça keyifli ve sağlıklı etkinliklerden biridir. Havuzda dahi olsa vücudu direnç için her kulaçta zorlar. Rahatlatıcı ve huzurlu bir egzersiz şekli olduğu için yüzmenin psikolojik faydaları da bulunur. Bu keyifli aktivitenin sağlığa etkileri ise şöyledir:

 • Kalp atış hızını yüksek tutar ancak suyun kaldırma kuvveti vücudunuza karşı oluşan baskının hafif hissedilmesine katkıda bulunur. Bu sayede verimli bir kardiyo egzersizi yapmış olursunuz.
 • Dayanıklılığın ve kas gücünün gelişimine katkıda bulunur.
 • Yüzmenin fiziğe etkileri arasında en önemlisi neredeyse tüm kasların aynı anda çalışıyor olmasıdır. Bu sayede tam bir vücut antrenmanı sağlar. 
 • Her gün yüzmek, vücut esnekliğinin gelişmesine destek verir. 
 • Koordinasyonu, dengeyi ve duruşu geliştirmek de yüzmenin vücuda faydaları arasında sayılabilir. 

Tüm bu etkileri sayarken “yüzmek kilo verdirir mi?” sorusu akıllara gelebilir. İyi bir kardiyo egzersizi olduğu ve tüm vücudu çalıştırdığı için yüzerek kilo vermek mümkün olur. Ancak, kilo vermek için düzenli olarak bu egzersizi yapmanız ve kalori açığı oluşturmaya dikkat etmeniz gerekir. Yüzerek kilo vermek için kendinize hem bir beslenme hem de antrenman takvimi oluşturabilirsiniz.

Denizde Yüzmenin Olumlu Yanları Nelerdir?

Tuzlu suyun sakinleştirici, güneşin ise enerji veren etkileri sebebiyle denizde yüzme, sağlığı ve zindeliği olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda açık deniz, aşağıdaki faydaları da beraberinde getirir.

 • Deniz suyu, cilt için doğal bakım işlevi gören magnezyum, sodyum, kalsiyum, klorür ve sülfat gibi mineralleri içerir. Bu da denizde yüzmenin faydaları arasında ilk sıralarda yer alır. 
 • Deniz suyundaki elementler vücudun iyileştirme mekanizmalarının güçlenmesine katkıda bulunur. 
 • Magnezyum açısından da zengin olan deniz suyu stresi atmaya ve kasları gevşetmeye destek verir. Ayrıca yüzerken, dinlenme ve onarımdan sorumlu olan dopamin ve serotonin salınımı tetiklenebilir. 
 • Deniz suyu, havuza göre daha soğuktur. Soğuk suda yüzmek, kan dolaşımını dengeleyerek kendinizi daha enerjik hissetmenize destek verir.
 • Denizin soğuk suyu, yüzme antrenmanıyla birleştiğinde daha fazla kalori yakılabilir. 

Yaz ayları boyunca her gün yüzerek denizde düzenli yüzmenin faydalarından ve sağlığınıza sunduğu katkılardan yararlanmanız hem kolay hem de eğlenceli olur. 

Havuzda Yüzmenin Olumlu Yanları Nelerdir?

Hava sıcaklıkları her zaman denizde yüzmeniz için gerekli koşulları sağlayamaz. Ancak, kapalı bir havuz, dört mevsim yüzmeniz için uygun olur. Özellikle profesyonel bir yüzücüyseniz yarı olimpik bir yüzme havuzunda kış aylarında da antrenmanlarınıza devam edebilirsiniz. 

Havuzda ve Denizde Yüzmenin Birbirinden Farkı Nedir?

Havuz ve denizde yüzmek, yüzmenin sağlığa faydaları açısından birbirine benzer sonuçlar getirir. Ancak, konfor ve hedef açısından ise birbirinden ayrıldığı birkaç farklı nokta mevcuttur. Bu noktalar şöyledir:

 • Açık su ve güçlü gelgitler olabileceği için acemi yüzücüler için havuzda yüzmek daha güvenli olabilir. Ancak denizde yüzmeyi tercih ediyorsanız, cankurtaranlar tarafından denetlenen bir yüzme alanını tercih edebilirsiniz.
 • Akıntı, deniz suyunun temiz kalmasını sağlayan etkenler arasındadır. Havuzlar ise sağlığa olumsuz etkisi olmayan havuz kimyasalları ile temizlenir. Bu sebeple hijyen açısından deniz ve bakımı yapılan bir havuz suyunun birbirinden çok fazla farkı bulunmaz.
 • Deniz suyunu havuzdan ayıran en büyük özellik, denizin mineraller açısından zengin olmasıdır. Mineraller cilt sağlığınıza katkıda bulunabilir. 
 • Sahilde yüzerken, bir anda hava koşulları değişebilir. Bu sebeple bölgedeki hava sıcaklıklarını kontrol etmek gerekir. Havuz sıcaklıkları ise her zaman stabil kalır.
 • Her yaşa uygun derinlikte bir havuz seçmek mümkündür. Ancak denizde su bir anda derinleşebilir. 

Hem havuzda hem de denizde yüzerken daha fazla verim almak için bazı yüzme aksesuarlarına ihtiyacınız olabilir. Seviyenize ve seçeceğiniz etkinliğe uygun yüzme aksesuarlarını Barcin.com’da bulabilirsiniz. Böylece deniz veya havuzda yüzerken alacağınız verimi artırabilir ve eğlenceli aksesuarlarla yüzme deneyimini daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/swimming-health-benefits
 2. https://www.careplus.ie/wellness/278-6-benefits-of-sea-swimming
 3. https://www.healthline.com/health/benefits-of-swimming

Dengeli Yağ Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Dengeli Yağ Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Futbol Terimleri ile Futbolu Öğrenmek Artık Daha Kolay

Futbol Terimleri ile Futbolu Öğrenmek Artık Daha Kolay