in

Göbek Eritmek İçin Etkili Yöntemler: Ona Bye Bye Diyebilirsiniz!

Hayatın her döneminde yanınızda taşıdığınız şişkin bir karın hem kendinize duyduğunuz güveni eksiltebilir hem de sağlık sorunlarıyla karşı karşıya gelmenize sebep olabilir. Bunu çok sık duymamış olabilirsiniz fakat karın yağları çok fazla olduğunda kalp rahatsızlıkları, prostat gibi birçok hastalığın da önünü açıyor. Dümdüz ya da baklava baklava görünen karınlara özlemle bakmamak için alacağınız önlemler var. Yani onu hep taşımak zorunda değilsiniz. Sizce de ona bye bye deme zamanı gelmedi mi?

Rafine karbonhidratlardan kaçının

Karın eritme konusunda sizi en çok zorlayacak şey yanlış beslenme koşulları olabilir. Bunun için iyi bir diyet programı size yardımcı olur. Diyet listenizde karbonhidrat yoğunluğu fazlaysa bunu tekrar gözden geçirin. Karbonhidratın iştah açma etkisi göbek yağlarınızı eritmenizi zorlaştırabilir. Beyaz ekmek, beyaz pirinç, kekler, kurabiye, kraker ve diğer rafine karbonhidratlardan kaçının.

Daha çok besin lifi tüketin

Lifli gıdalar, yemeğin mideden bağırsaklara geçişini yavaşlatarak besinlerde bulunan vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilmesi için zaman yaratır. Böylece çabuk acıkmamanız konusunda size yardımcı olan lifler, karın eritme zamanlarında en sıkı dostunuz olabilir. Tahıllar, buğulanmış Brüksel lahana, fasulye ve lifli meyveler tüketmeye özen gösterin.

Bol Bol Su Tüketin

Karnınızı doyurmaya yardımcı olmak için yemeklerden önce mutlaka bir bardak su için. Öğünlerinizdeki tüm kalorili içecekleri su ile değiştirin. Bu aynı zamanda vücudunuzun su ihtiyacını karşılamanıza yardımcı olacaktır. Göbek eritmek için kesinlikle yardımcı bir çözüm.

Göbek çevresindeki yağlardan kurtulmak için Beslenme ve Fitness Uzmanımız İlker Çağlayan’ın önerilerini ve hızlı yağ yakmanızı sağlayacak Teriyaki Soslu Tavuk tarifini kaçırmayın;)

Hareket önemli

Karın yağlarını eritmek için en az diyet listesi kadar önemli bir diğer şey egzersizlerdir. En etkin zayıflama egzersizleri hakkında bilgi sahibi olup karın bölgesine etki eden hareketleri hayatınıza almalısınız. Uzmanlar tarafından haftada en az üç gün 60-90 dakika arası kardiyo yapmayı önerir. Egzersizleri ardışık günleri yapmamaya özen gösterin.

Pilates yapın

Pilates, karın eritme egzersizleri bakımından çok zengin bir seçenektir. Evde zayıflamak için spor yapmak niyetinde olanların ilk aklına gelen şey bu olabilir. Haftada iki-üç kez pilates yapabilir, karın yağlarınızdan kurtaracak hareketlerle, formda kalabilirsiniz. Pilates topu, pilates bandı ve minderleriniz hazırsa başlayabilirsiniz!

Kas kütlenizi arttırın

Haftanın 3 günü kendinizi ağırlık kaldırmak için adapte edin. Çünkü kas kütleleri oluşturmak kalori yakmakla doğru orantılıdır. Eğer sadece karın bölgenizden şikayetçiyseniz o bölgenizi hedef alan ağırlık egzersizlerini uygulayın. Step-ups, squat veya deadlift buna iyi bir örnek olabilir.

Eğer ikna olduysanız aşağıda vereceğimiz en hızlı göbek eritme egzersizlerine göz atabilirsiniz;

Plank

Diğer adıyla göbek yok edici… Kısa süreli tekrarlarla karın bölgenizdeki kas kütlesini artırmanızı sağlayacak plank aynı zamanda başka kas gruplarınızın da aynı anda çalışmasını sağlıyor. Hareketin temelinde ise tüm vücudun doğrusal bir biçimde, yere paralel uzanıyor olması yatıyor.

Yapılışı:
 • Elinizin ile dirseğiniz arasındaki bölümü yerle 90 derece açı yapacak şekilde yere koyun. Vücudunuzu dik tutmak için kollarınızdan ve en çok da karnınızdan güç alın.
 • Vücudunuz yere paralel, omurganız düz ve vücudunuz gergin olmalı. Vücudunuza yandan bakıldığında bir çizgi görünümü vermelisiniz.
 • Bu pozisyondayen vücudunuzun aşağı ya da yukarı doğru salınım yapmasına izin vermemeniz gerekiyor.
 • Pozisyonunuzu 30 saniye boyunca koruyun ve bırakın. Bunu 3 tekrar biçiminde yapın. Başlangıçta 30 saniye ile başlayabilir daha sonra 25’er saniyelik kademeler ekleyerek uzatabilirsiniz.

Makas

Karnınızdaki yağı adeta makasla kesercesine, kolay ve hızlı şekilde alıp götürecek.

Yapılışı:
 • Düz bir zemine sırt üstü uzanın ve ellerinizi iki yana koyarak vücudunuzu sabitleyin.
 • İki bacağınızı da düz olacak biçimde uzattıktan sonra, sırayla sağ ve sol ayağınızı yerden yaklaşık 50 cm yukarıya kaldırıp indirin.
 • İndirdiğiniz ayağınızı yere değdirmemeniz gerekli. Ünik pozisyondayken dahi, ayağınız ile yer arasında ufak da olsa bir mesafe kalmalı.
 • Yukarıdaki şekilde 45 saniye egzersize devam edin ve ardından dinlenin. Harekete 3 set ile başlayıp 5 set olarak devam edebilirsiniz.

Superman

Göbeğinizin kurtarıcısı, yağların düşmanı. Bu hareket de çok kolay görünüp bolca yağ yaktıranlardan.

Yapılışı:
 • Yere yüz üstü uzandıktan sonra kollarınızı ileriye uzatın, ilk etapta elleriniz yerde olmalı
 • Daha sonra ellerinizi ve ayaklarınızı ileri uzayacak şekilde yukarı kaldırın. Ayaklarınız arasında 30 cm kadar boşluk bırakın, kollarınız ise gergin olmalı ve ileriye doğru uzanmalı. Ellerinizden ve ayaklarınızdan birinin sizi çektiğini düşünerek daha uzak noktalara esneyebilirsiniz.
 • Pozisyonunuzu sabitledikten sonra 3 sn bekleyin ve indirin.
 • Bu hareketi 15 tekrar şeklinde 3 set yapabilirsiniz.
 • Eğer hareketi biraz daha zorlaştırmak isterseniz, el ve ayaklarınızı havada sabit bekletmek yerine küçük hareketlerle birbirlerine doğru değdirmeye çalışarak hareket ettirebilirsiniz. Burada önemli olan el ve ayakların birbirine değmesinden ziyade havada kalması ve aralarındaki mesafenin küçük de olsa korunmasıdır.

Rus dönüşü

Daha çok bel çevresi ve oblik bölgesini hedefliyor ve emin olabilirsiniz ki kısa sürede etkisini gösteriyor.

Yapılışı:
 • Bacaklarınız dizlerden bükük olacak şekilde matın üzerine oturun.
 • Sonra kendinizi hafifçe arkaya salın ve belinizde bir acı hissetmediğiniz, rahat pozisyonda sabit kalın.
 • Elinize bir obje alın (top, yastık vs.) ve iki elinizle göğüs hizanızda tutun.
 • Pozisyonunuzda sabit kalmak şartıyla yavaş bir biçimde sağa ve sola doğru olabildiğince dönün.
 • 1 dakika boyunca yapın ve  dinlenin. Egzersizi 3 set yapın. Eğer daha da zorlaştırmak isterseniz aynı pozisyonu koruyarak, ayaklarınızı kaldırabilir ve harekete bu şekilde devam edebilirsiniz.
 • Harekette önemli olan hem duruş açınızı hem de dizlerinizin pozisyonunu bozmamak. Bu nedenle hareketi yaparken karnınızdan güç alın ve bakışınızı tek bir noktaya kilitleyin.

“Anne Ben Dansçı Olmak İstiyorum!” Çocuk Dansçılar İçin Öneriler

NBA Ödülleri Sahiplerini Buldu!