Menu
in

Günde 1 Saat Yürüyüş ile Formda Kalın

Günde 1 Saat Yürüyüş ile Formda Kalın

Günde 1 saat yürüyüş tüm yaşam kalitenizi ve sağlığınızı pozitif yönde etkiliyor. Özellikle kış aylarında hareketsiz kalmak kilo alımına neden olabiliyor ve bu durum sinir sistemini de olumsuz etkiliyor. Bu nedenle ister yaz ister kış olsun, üşenmekten vazgeçip formda ve zinde kalmak için kendinize vakit ayırabilir, hemen düzenli yürüyüş programları yapmaya başlayabilirsiniz.

Formda Kalmak için Günde Sadece 1 Saat Ayırın

Her gün 1 saat düzenli yürüyüş yapmanın sayısız faydası bulunuyor. Uzmanlar, yürümenin fiziksel olduğu kadar mental açıdan da etkili bir araç olduğunu vurguluyor. Orta ve hafif tempoda yapacağınız günlük 1 saat yürüyüşün, biyolojik sağlığınıza katkıları aşağıda sıralanıyor.

 • Yürümek her şeyden önce stresinizi azaltıyor: Her gün alışkanlık haline getirdiğiniz orta tempolu 1 saatlik yürüyüş seansı, tüm günün stresini ve yorgunluğunu atmanızı sağlıyor. Yürürken düzene girdiği artık ispatlanmış olan kan basıncı sayesinde rahatlayan vücut, doğrudan mutluluk hormonu olarak adlandırılan endorfin salgılamaya başlıyor.
 • Kalbiniz ve akciğer sağlığınızı için kilit rol oynuyor: Yürüyüş kan basıncını düzenlediği gibi kan dolaşımını da hızlandırıyor. Damarların işlevsel ve yapısal olarak daha verimli  çalışması, kalp ve akciğerlerinize daha çok oksijen taşınması bir yana yürümek kalp kaslarınızın gelişmesini de sağlıyor.
 • Dakikada 6 kalori yakmak için yürümeye devam edebilirsiniz: Düzenli yapılan tüm spor faaliyetleri, (yürüyüş dahil) insülin direncinizin kırılmasına neden oluyor. Büyük kas gruplarının aktif olarak çalıştığı yürüyüş sonrasında vücudunuz, oturduğunuz yerde bile kalori yakmaya devam ediyor.

Yürüyüş Esnasında Bunlara Dikkat Edin

Yürümek, düzenli yaptığınız egzersizler arasına bir kez girdiğinde metabolizma hızınız giderek yükseliyor. Ritmik olarak bilinçli bir şekilde yapılan yürüme faaliyeti fazla yağlarınızdan kurtulmanızı sağlıyor. Diyetinizi de kontrol altında tuttuğunuz takdirde yılda 7 kilo ve daha fazlasını kaybetmek mümkün. Yürüme temponuz ve adımlarınızı ayarlamanız yukarıda sayılan faydaları sağlamak açısından oldukça önemli. Bunun için, yürümeye başlamadan önce ve yürürken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunuyor.

 • Yürüyüş programınızı hafif bir yemekten en az 2 saat sonrasına almanız tavsiye ediliyor.
 • Yürüyüş öncesinde ve sonrasında bol su tüketmeniz ise vücudunuzun kaybettiği sıvının geri kazanılması açısından büyük önem taşıyor.
 • Yürüyüş programınızı planladığınız gibi, elbette giysilerinizi de doğru seçmeniz tavsiye ediliyor. Mevsimine göre tercih edeceğiniz hafif ve rahat ayakkabılar öncelik sırasında en başta yer alıyor olmalı.
 • Sıcak havalarda, güneşten korunmak için şapka takabilir, yanınızda su taşıyabilirsiniz.
 • Yürüyüşe başlamadan önce hafif ısınma hareketleri yaparak kaslarınızı açabilirsiniz. Isınma Neden Önemlidir?
 • Yürümeye başladığınızda ilk beş dakika boyunca hızlanmadan, gerekirse normal temponuzun da altında yürümeniz öneriliyor.
 • Adımlarınızın sıklığı temponuzu belirlediği için önem taşıyor. Bir kez ısındıktan sonra başlangıç için saniyede 1 adım, devamında hızlanmak için saniyede 2 adım atmaya başlayabilirsiniz.
 • Yapılan bilimsel ölçümler, saniyede 1 adım atmanın dakikada 6, 2 adım atmanın ise dakikada 5-7 kalori arasında enerji harcattığını ispatlıyor.
 • Yürüyüş temponuzu, süresini ve mesafesini kontrol etmek için akıllı uygulamalardan yardım alabilirsiniz.
 • Yürürken burnunuzdan karnınıza doğru nefes alıp ağzınızdan nefes vermek oldukça faydalı bulunuyor. Karnınızı düzenli aralıklarla içeri çekerek yürümeye devam etmek ise belinizde biriken fazla yağları yakmak için işe yarıyor.

Yürümemek için bahane yaratmaktansa sağlığınız açısından yürümek için bol bol neden bulmalısınız. Barcin.com’dan satın aldığınız rahat ve kullanışlı spor ayakkabılarınız sizi yürümeye teşvik edebilir. Barcin.com üzerinden, yürüyüş aktivitenizi destekleyecek konforlu spor ayakkabıları da dahil olmak üzere gerekli tüm ürünleri hemen satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version