in

Halat ile Yapılabilecek Egzersiz Türleri Nelerdir?

Halat ile Yapılabilecek Egzersiz Türleri Nelerdir?

Sınırlarını zorlamak ve antrenman programına biraz daha hareket getirmek isteyenler için özel bir egzersiz programı olan crossfit; temel jimnastik, olimpik halter ve kondisyon egzersizlerinden oluşur. Kas kütlesini artırmak, metabolizmayı hızlandırmak, vücudu şekle sokma ve spor yapmayı eğlenceli hale getirmek crossfit faydaları arasındadır. Güç, dayanıklılık, esneklik, hız, denge ve koordinasyon yeteneğini artıran croosfit antrenmanlarında en çok tercih edilen ekipmanlardan biri de “battle rope” yani “spor halatı” dır. Bu egzersizleri yaparken Nike Tech Fleece ilenefes alan kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Peki crossfit halatı ile yapılan egzersizler ve faydaları nelerdir?

Halat ile Egzersiz Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Crossfit antrenmanlarının kemik egzersizlerini oluşturan halat hareketleri dikkat edilmediğinde ciddi sağlık problemlerine yol açabilir ve doğru teknik uygulanmadığında hedef kasların çalışmasını sağlamayabilir. Egzersiz halatı ile çalışırken aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekir:

 • Fitness halat, farklı boyut ve ağırlıklara sahiptir. Kas gücünün halat ile egzersiz yapmaya uygun olduğundan emin olmalısınız. Halat antrenmanına yeni başlayanlar daha hafif ve ince, kavraması kolay halat çeşitlerini tercih edebilir. Egzersiz sırasında halatın sabit olmasına dikkat edilmelidir.
 • Halat egzersizleri sırasında kalp atım hızı yükselir. Eğer şeker, kalp, yüksek tansiyon gibi bir rahatsızlığınız varsa egzersize başlamadan önce mutlaka uzman doktorunuzun fikrini almalısınız. Antrenman sırasında kendinizi iyi hissetmezseniz hemen egzersizi bırakmalısınız.
 • Spor halatı, ellerle sıkıca kavranmalıdır. Antrenmanın şiddeti arttıkça el bilekleri ve parmaklara uyguladığı şiddet artar ve elinizden kayarak dengenizi bozabilir.
 • Tüm vücut kasları ve eklemlerini hareket ettiren çok yönlü bir antrenmandır. Vücudun herhangi bir bölgesinde kas ya da eklem rahatsızlığı, incinme ya da yaralanma gibi problem söz konusu ise antrenman halatı ile egzersiz yapmanız önerilmez.
 • Halat iple yapilanlar, vücudun denge ve stabilizasyonunu etkileyebilir. Dengenizi korumaya yardımcı zemin tutuşu güçlü ayakkabılar tercih etmelisiniz. Aynı zamanda şiddetli bir antrenman olduğu için terlemeyi artırır. Teri dışarı atan özel kumaş dokusuna sahip spor giyim ürünleri seçmelisiniz.

En Çok Tercih Edilen Halat Egzersizleri Nelerdir?

Halat sallama egzersizleri, hem direnç hem de kardiyo hareketlerini bir araya getiren performans ve kas gücüne dayalı şiddetli bir antrenman yapılmasını sağlar. En çok tercih edilen halat egzersizleri şunlardır:

Alternating Waves

 • Ayak parmakları karşıyı gösterecek şekilde ayaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha fazla açın ve halatların uçlarını avuç içleri birbirine bakacak şekilde kavrayın.
 • Dizlerinizi hafifçe bükün, göğüs kafesini dışarıya çıkarın ve kalçaları hafif arkaya alarak bir elinizle halatı aşağıya hızlıca vurun.
 • Ardından diğer elinizle halatı aşağıya hızlıca vurun. Hareket boyunca sağ ve sol kollarınızla halatı dalga oluşturacak şekilde yere çarpın.

Weighted Jacks

 • Ayaklarınızı parmak uçları karşıyı gösterecek şekilde omuz genişliğinde açın.
 • Halatın uçlarını her bir elinizle avuç içleri birbirine bakacak şekilde sıkıca kavrayın.
 • Ellerinizi başınızın üzerine götürürken ayaklarınızı açın ve ellerinizi indirirken ayaklarınızı kapatın.
 • Ellerinizi yukarı aşağı hareket ettirirken halatı da hızla yere çarpın.

Halat ile Sağa Sola Adım

 • Ayaklarınızı ayak parmakları karşıyı gösterecek şekilde omuz genişliğinde açın.
 • Halatı avuç içleri birbirini gösterecek şekilde sıkıca kavrayın.
 • Bir sağ bir sol elinizle halatı yere hızlıca vurun, bu sırada sağa ve sola doğru adımlar atın.

Halat ile Yapılan Egzersizler Ne İşe Yarar?

Antrenman programınızı daha eğlenceli hale getiren halat egzersizleri aynı zamanda vücut için aşağıdaki aşağıdaki faydaları da sunar: 

 • Halat egzersizleri özellikle zaman problemi yaşıyorsanız antrenmana başlangıç için eşsiz bir ısınma hareketidir. 
 • Kısa sürede enerji patlaması yaratarak kalp atım hızını artırır ve yağ yakımını hızlandırır. Bazal metabolizma hızını da artırdığı için gün boyu enerji harcamasını artırır, kilo vermenize ve formunuzu korumanıza yardımcı olur.
 • Sırt ve karın kaslarını güçlendirerek duruş bozukluklarının önlenmesine yardımcı olur.
 • Ellerin kavrama yeteneğini artırır, denge ve koordinasyon becerisini geliştirir. 
 • Hem alt hem de üst vücut kaslarını gelişimine destek olur, yağsız vücut kütlesini artırır. 

Halat antrenmanları için ihtiyaç duyduğunuz Nike Dri Fit ürünlerine Barcin.com ayrıcalıklarıyla hemen sahip olabilir, rahat ve konforlu antrenman yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Pole Dance Yaparken Esneklik Sağlayacak 12 Kıyafet Önerisi

Pole Dance Yaparken Esneklik Sağlayacak 12 Kıyafet Önerisi

Dünya Tarihine Geçmiş En Başarılı 5 Sporcunun Hikayesi

Dünya Tarihine Geçmiş En Başarılı 5 Sporcunun Hikayesi