in

Pole Dance Yaparken Esneklik Sağlayacak 12 Kıyafet Önerisi

Pole Dance Yaparken Esneklik Sağlayacak 12 Kıyafet Önerisi

Pole dansı hem estetik hem de egzersiz bir spor biçimi olduğundan popülaritesi gün geçtikçe artan bir dans yöntemidir. Genel olarak, pole dans çok az kıyafet giyilerek yapılan bir spordur. Ancak oldukça az insan bunun sadece estetik bir görünüm için olmadığını bilir. Çünkü demir malzemeden yapılan direk, kaymaya müsaittir ve üzerinizde pamuklu, polyester kıyafetler olduğunda tutunmayı zorlaştırır. Bu nedenle en ideal yöntem kolunuz, bacağınızla direğe sıkıca tutunmak olduğundan şort, bra gibi vücutta az yer kaplayan kıyafetlerdir. Nike, Puma, Adidas gibi spor ekipmanları sunan markaların birçoğunda pole dans için uygun kıyafetler vardır. Bu tür kıyafetleri hem güvenliğinize hem de kişisel zevklerinize göre seçebilir, pole dans öğrenmeye hemen başlayabilirsiniz.

Pole Dance Yaparken Giyiminizde Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir? 

Direk dansı sırasında dikey bir metal direğin etrafında ve üzerinde hareket edersiniz. Kalçanızı, kollarınızı, koltuk altlarınızı veya belinizi dayanak noktası olarak kullanarak belirli hareketleri yapabilmek için direği kavrayabilmeniz gerekir. Bunun için de cildinizin büyük bir çoğunluğunu açıkta bırakan kıyafetler giymelisiniz. Kıyafetlerle kolayca kayabilir ve kendinizi yaralayabilirsiniz. Bu nedenle pole dansında çıplak ten sadece estetik değil, her şeyden önce işlevsel ve kendi güvenliğiniz için direği kavrayabilmenizi sağlar.

Pole dans aşama aşama ilerlenen bir dans çeşidi olduğundan ilk derslerde zemin ve esneklik çalışmaları olacağı için tayt ya da tişört gibi kıyafetler giyilebilir. Ancak ileri düzeyde  akrobasi yapmak istiyorsanız cildinizin belirli kavrama noktalarında açık kalması gerekir. Tayt, sporcu sütyeni, crop top gibi kısa üstler ve şort modelleri pole dansı için en uygun kıyafetlerdir.

Pole Dance Yaparken Giymemeniz Gerekenler Nelerdir?

Pole dans esnasında giymemeniz gereken kıyafetler aslında oldukça açık ve nettir. Direk ile temas halinde olduğunuz sürece teninizin büyük bir bölümünü kapatan, pamuk, keten, saten gibi temas ettiği yüzeyde kayganlık hissi yaratan tüm kıyafetler pole dans için tavsiye edilmez. Ancak ısınma aşamalarında dilediğiniz gibi giyinmekte özgürsünüz. Pole dansın ilk derslerinde de çok fazla akrobasi hareketi olmadığından rahatlıkla tayt, tişört gibi kıyafetler giyilebilir. Aynı zamanda giymemeniz gerekenler arasında esnekliği olmayan kıyfafetler de yer alır. Pole dansla birlikte bu tür rahatsız edici kumaşlar tüm egzersizler için önerilmez. 

Öte yandan pole dans için uygun olmayan kıyafetler spor için de nemi emmeyen ya da yeterli havalandırma sunmayan kıyafetlerdir. Bu tür spor kıyafetler crop top ya da bisikletçi taytı olması fark etmeksizin terinizi absorbe etmiyor ve buharlaştırıp kuru kalmanızı sağlamıyorsa uygun olmadığı anlamına gelir Egzersiz esnasında terlemek normaldir ancak emilmediği sürece size rahatsızlık verir.

Kaymanızı Önleyen Kıyafetler Tercih Etmeyi Unutmayın!

Pole dans kıyafetleri ısınma ve soğuma ile birlikte düşünüldüğünde oldukça çeşitlidir. Her aşamada farklı bir kıyafet tercih edilebileceği gibi egzersizlerin başından sonuna kadar aynı kıyafetleri de tercih etmeniz mümkündür. Ancak zorlayıcı hareketler içerdiği için terlemenizi ömnlşeyelen ve nemi buharlaştıran Nike Dri Fit teknolojisine sahip kıyafetler oldukça uygundur. Böylece ter ve nemle baş etmek zorunda kalmadan egzersizlerinize odaklanabilirsiniz. bununla birlikte en önemlisi kaymanızı önleyen kıyafetler giymeniz ya da daha sade üst ve alt giyim ürünleri tercih etmenizdir.

Direk esnasında kaymanızı önleyen esnek, rahat ve fit kıyafet önerileri şöyle sıralanabilir:

 1. Nike Pro 8 cm şort
 2. Nike Pro Dri-Fit tayt
 3. Nike Epic Fast tayt
 4. Nike Sportswear Essential şort
 5. Nike Sportswear bisikletçi taytı
 6. Adidas SH3.RO yüzücü mayo
 7. Speedo kadın mayo
 8. Adidas Trefoil logo crop tişört
 9. Puma Safari Glam Mid Impact Running bra
 10. Nike Alate Minimalist bra
 11. Nike Sportswear Slim Crop Dance atlet
 12. Nike Sportswear crop top

Tüm bu spor kıyafetler nem çekme özelliği ve esnekliği ile hemen her tür egzersize uygun olduğu için pole dans kullanımında da tercih edilebilir. Siz de Nike Tech Fleece  teknolojisinden yararlanmak ve pole dans eğitimlerinizi rahat tamamlamak isterseniz, Barcin.com avantajlarıyla dilediğiniz ürüne sahip olabilirsiniz.

Tabata Antremanı ile Hayalinizdeki Fiziğe Ulaşın!

Tabata Antremanı ile Hayalinizdeki Fiziğe Ulaşın!

Halat ile Yapılabilecek Egzersiz Türleri Nelerdir?

Halat ile Yapılabilecek Egzersiz Türleri Nelerdir?