Menu
in

Hamak Yogası ile Sporu Eğlenceye Dönüştürün!

Son yıllarda yoganın popülaritesi muazzam bir şekilde arttı. Bununla birlikte, pek çok farklı yoga türü var ve buna yeni başlıyorsanız nereden başlayacağınızı ya da hangisinin sizin için daha uygun olduğunu bilemeyebilirsiniz. Aerial yoga adı da verilen hamak yogası, egzersizler sırasında tavana takılan bir beze asılarak yapılan yeni bir yoga şeklidir. Klasik yogadan en büyük farkı bir bez veya hamak kullanılmasıdır. Bu nedenle yerçekimsiz yoga, hamak yogası veya hava yogası olarak da adlandırılır.

Biraz egzersiz yapmak isteyen ama aynı zamanda hamaktan çıkmakta zorlanan herkes için bir çözüm var: hamak yogası. İyi bir antrenmanla birleştirilmiş bir hamak özgürlüğü hissi. Yerçekimine meydan okurken aynı zamanda güç ve esneklik kazanabilirsiniz. 

Hemen herkes için ideal bir egzersiz bütünü olan hamak yogasıyla sporu eğlenceye dönüştürmeniz için bilmeniz gereken her şey!

Hamak Yogası Nedir? 

Anti-yerçekimi veya hava yogası olarak da adlandırılan hamak yogası, en yeni egzersizlerden biridir. Havada bez yardımı ile yapılan hareketler oldukça akrobatik görünse de bu aynı zamanda özellikle yeni başlayanlar için ideal bir yoga şeklidir. Çünkü tam olarak havada asılı kaldığınız için yerçekimini kullanabilir ve sadece zeminde yoga yapan ileri düzey yoga uygulayıcılarına özel duruşları da kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak, hamak ekstra destek sunar ve size çok daha fazla hareket özgürlüğü verir. Böylece, havada yapılan tüm yoga hareketleri bir mat üzerinde olduğundan çok daha çeşitlidir.

Hamak yogasında ana rol hamak için ayrılır. Nedeni ise yoga esnasında tüm güvenliğinizin buna bağlı olmasıdır.  Hamak yogasının ve hamak bezinin en belirgin özellikleri ise şöyledir: 

  • En az 300 kg kaldırabilen ve pürüzsüz yoga hamağı kumaşı, evde hamak yogası yapmanız için de idealdir. Bu ekipmanın içinde süzülürken herhangi bir egzersiz yapabilirsiniz. 
  • Öte yandan, egzersizler ayrıca ekstra konsantrasyon gerektirir, çünkü denge önemli bir rol oynar. Ancak, bu güçlü hamak yogası hamağı sizi gerçekten tutabilecek mukavemete sahip olması gerekir ve en önemlisi, tavan askılarıdır. Çünkü hamak kumaşı ne kadar dayanıklı olursa olsun askıların sağlam monte edilmiş olması daha önemlidir.
  • Hamağınızın biraz yardımı ile amuda kalkabilir, geri dönebilir ve pek çok ekstrem hareketi tek başınızı yapabilirsiniz. Bu sayede çok fazla çeviklik ve dayanıklılık elde edersiniz. Bununla birlikte süzülme hissi, restoratif hamak yogası egzersizlerine eğlenceli bir yol sunar.

Hamak Yogasına Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler 

Yoga sizin için yeni ve bunun için çevik ve güçlü olmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Çünkü her egzersizde olduğu gibi hamak yogasında da vücudunuzun size söylediklerini dinleyebilirsiniz. Örneğin, öne eğilme sırasında ellerinizi yere koyamazsanız, dizlerinizi bükerek harekete devam edebilirsiniz. Hamak yoga bezi, uygulanan tüm duruşlara destek sağlar. Hamak sizi olabildiğince desteklerken havada süzülebilirsiniz. Ayrıca hamak yogasının da farklı bir türü vardır. Her türün farklı bir teması olduğundan aktif hamak yogası ve restoratif hamak yogası arasından seçim yapabilirsiniz.

Bilmeniz gereken diğer şey ise hamak yogası yaparken ne giymeniz gerektiğidir. Hazır hamak yogası seti çeşitleri de vardır. Çünkü hamak yogasında sadece iki şeye ihtiyacınız vardır. Rahat kıyafetler ve tavana bağlı bir bez. Yoga hamağı fiyat açısından da oldukça kolay ulaşılabilir bir ekipmandır. Bununla birlikte kumaşı sadece egzersizleri kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda omurgadan gelen baskıyı ve boyun ve omuzlardan gelen gerginliği alır. Ancak bu rahatlama hissi için giydikleriniz de oldukça önemlidir. Kadın şort, geniş ya da dar ve esnek yapıda olduğu sürece hamak yogası için ideal bir kıyafettir. Öte yandan yoga kombinini tamamlamak için bra ve kadın atlet de tercih edilebilir.

Hamak Yogasının Faydaları Nelerdir?

Hamak yogası sırasında sadece çok eğlenmekle kalmaz, aynı zamanda mat üzerinde yogaya kıyasla ek sağlık yararları da elde edebilirsiniz. Dengede kalmak için diğer yoga formlarına kıyasla daha fazla kas çalışır. Yoga yapmanın faydaları kan dolaşımı için iyi ve sırt ağrısını azaltmaya yardımcı olmasıdır. Bacaklarınızı bezin içine dolayarak kendinizi tamamen aşağı sarkıtabilirsiniz. Böylece esnemenin faydalarını görebilir, aynı zamanda beyninize giden kan akışı uyarılır ve hiç çaba harcamadan sırtınızı tamamen uzatabilirsiniz. Omurganızdaki baskıyı, boyun ve omuzlarınızdaki gerginliği gidermeye ve zihninizi tazelemenize yardımcı olur. Son olarak, bir yoga seansının sonunda sizi dinlenmek için ideal bir alan bekler. Hamak orijinal şekline döndürülür ve dinlenmek için kullanılır. Bu şekilde canlandırıcı bir antrenmandan sonra tamamen rahatlayabilirsiniz.

Siz de hamak yogası ile özgürce egzersiz yapmak ve antrenmanları daha eğlenceli hale getirmek isterseniz, ihtiyacınız olan tüm ekipmana ve kadın bra gibi sporcu giysilerine barcin.com sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version