Menu
in

Hava Şartları Sizi Durduramaz! Koşu Aksesuarları ve Kıyafetleri

Koşunun bir spordan bir tutkuya dönüşmesi için oldukça kısa bir süre gerekiyor. Yalnız veya bir toplulukla koşuyor olmak fark etmez. Bir kere koşmanın tadına vardığınız zaman kolay kolay vazgeçemezsiniz. Eğer hava alan veya ıslak ve soğuk havalarda sizi koruyan koşu kıyafetleriniz varsa, her adımınız sizi özgürlüğe daha da yaklaştırır. Siz bizim koşu kıyafeti ve aksesuar önerilerimize kulak verin, kimse sizi rahatsız etmeyecek. Söz veriyoruz.

Koşu kıyafeti seçenekleri

Koşu kıyafetleri arasında eşofman, tayt, şort, gömlek, yelek ve ceket gibi seçenekler bulunuyor. Aralarında bir seçim yapma zamanı geldiği zaman da en önemli faktör dışarıdaki hava oluyor. Her zaman rahat hareket etmenizi sağlayacak ve hava şartları konusunda hiçbir sorun yaşatmayacak kombinasyonu belirlemelisiniz. Biz size bu konuda biraz daha yardımcı olalım.

Sıcak havada koşarken: Sıcak günlerde koşu kıyafetlerin nemi tutmaması, hava alması, güneşten koruması ve sizi serinletmesi gerekiyor. Şort, gömlek ve hava alan çoraplar giyebilirsiniz. Yoksa koşunuz sadece 3 dakika sürebilir ve pişmanlıklar içinde eve dönersiniz.

Soğuk havada koşarken: Eşofman veya tayt sizi soğuktan korur. Yelek veya yumuşak koşu montları da soğuktan etkilenmenizi engeller. Fakat koşarken ısınacağınızı da unutmayarak fazla kalın seçeneklerden uzak durmalısınız. Yalıtımı kuvvetli kıyafetler kış aylarında koşarken idealdir. Yine yün dokulu ama teri dışarı atan özel koşu kıyafetleri arasından seçim yapabilirsiniz. Doğru koşu kıyafetlerini aldığınız zaman soğuktan veya üşümekten korkmanıza gerek yok. Eğer çok hassassanız da başka şeyler düşünmeye çalışın. Bir şey olmayacak.

Nike Therma-Sphere Uzun Kol Tişört

Koşu kıyafetlerinin özellikleri

Nemi çeken kumaşlar: Koşu performansınızın etkilenmemesi için teri emer ve nemi hissetmenizi engeller. Nike Dri-FIT ve adidas Climacool teknolojisine sahip koşu ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Hızlı kuruyan kıyafetler: Polyester ve naylon gibi çabuk kuruyan kumaşlar, hem ter hem de yağmurun etkisini hızlıca ortadan kaldırır.

Güneş koruması: Güneş korumalı kıyafetlerde UPF derecelendirmesi göreceksiniz. Bu dereceler UVA ve UVB ışınlarına karşı test edilmiş koruma sağlar. UPF derecesi ne kadar yüksekse koruma da o kadar iyi olacaktır.

Su Geçirmeyenler: Özellikle yağışlı havalarda koşu ve antrenman için tasarlanan ürünler yağmurda koşu keyfi için eşsizdir. Nike Shield ürünleri suya karşı dayanıklı kalkanıyla mutlaka incelenmesi gerekenler arasında.

Delikli sweatler: Bazı koşu kazak ve sweatshirt’lerinde baş parmağınız için bir delik bulunur. Yarım eldiven görevi gören bu delik sayesinde vücut ısınız korunur ve içeri hava girmez. Ayrıca koşarken kollarınızı daha rahat hareket ettirmenizi sağlarlar.

İç astar: Koşu şortu alırken içindeki astar dikkatinizi çekecek. Bu astarın görevi hem iç çamaşırını desteklemek hem de terlemeye karşı sizi korumak.

Darlık ve sıkıştırma: Koşu için kullanılan bazı şort, tayt, gömlek ve çoraplar özel bir sıkıştırma tekniği ile tasarlanıyor. Vücudunuzu tamamen sarmasına rağmen konfordan taviz vermiyor.

Cebinize sığanlar: Bazı koşu ceket ve yelekleri küçülerek cebinize girebilir. Böylece hızlı değişen hava şartları yüzünden koşunuzu yarım bırakmak zorunda kalmazsınız.

Nike Impossibly Light Ceket

Dikişler: Giyeceğiniz koşu kıyafetlerinin dikişlerinin hareketinizi engellemeyecek bir tasarımda olmasına dikkat edin. Genellikle düz dikişler koşu için önerilmez.

Koşu aksesuarları

Daha rahat bir koşu deneyimi için koşu kıyafetleriyle birlikte koşu aksesuarlarına da yönelmelisiniz. Hem teknolojik cihazlar hem de sıradan aksesuarlar koşu performansınızı ve tecrübenizi en üst seviyeye çıkarabilir.

Şapkalar: Koşarken açıkta kalan kafanız, vücudunuzun diğer tüm bölgelerinden daha hızlı sıcaklık değişimleri yaşar. Soğuk havalarda kafanızı sıcak tutmak için polar veya terletmeyen kumaştan bir bere takabilir, yaz aylarında da hava alabilen, hafif bir şapka serin kalmanıza yardımcı olacaktır.

Eldivenler: Soğuk hava egzersizleri sırasında ellerinizin yumuşaklığını yitirmemesi için krem kullanmak ve hatta hava alan, nemi çeken eldivenler öneriyoruz. Soğuk havalarda da ince astarlı eldivenleri tercih edebilirsiniz. Üstelik bu eldivenler karizmanıza karizma katacak.

Çoraplar: Koşu ayakkabısı ne kadar önemliyse, koşarken giydiğiniz çoraplar da o kadar değerli çünkü ayaklarınızın terlememesi konusunda ayakkabı ile birlikte çalışmaları gerekiyor. Size büyük bir sır verelim, pamuklu çoraplardan uzak durun. Adımlarınız nefes alsın.

Akıllı saatler: Koşarken iyi bir arkadaş arıyorsanız, adımlarınızı ve sağlığınızı takip eden akıllı saatleri kullanabilirsiniz. Sürekli bazı uyarılar yaparak sizi kontrollü olmaya iten bu saatleri her zaman kullanabilirsiniz. Ama kafanızı dağıtmak için koştuğunuz zamanlarda sessize almanızda fayda var.

Koşu kulaklıkları: İşte kendinizi bir klip yıldızı, bir grubun vokali hatta bir filmin baş rolü olarak hayal etmenizi sağlayacak koşu aksesuarı: Kulaklıklar! Açın koşu müziklerinizi ve koşmaya başlayın, artık dünya başka bir yerde siz başka bir yere koşuyorsunuz!

Yorum Yazın

Exit mobile version