in

İsviçre’den Bir Raket Daha Çıktı: Stan Wawrinka

Alman bir ailenin İsviçre vatandaşı çocuğu Stan Wawrinka, tenis meraklılarının yakından tanıdığı yeteneklerden biri. Backhand vuruşları son derece etkili ve rakiplerini çılgına çeviren bir oyun stiline sahip. Bu yönüyle tenis tarihine geçeceğini söylemek bile mümkün. Henüz kariyerinde 2 Grand Slam zaferi olmasına karşın, Roger Federer ile partner olmaları özellikle çiftlerde sükse yapmasının en büyük sebeplerinden.

Oyun stili ve oyun okuyuşuyla ön plana çıkmayı başaran Wawrinka’nın yıldızının ilk kez parladığı yer, 2008 Pekin Olimpiyatları’dır. Federer ile ülkeleri İsviçre’yi temsil eden ikili, altın madalya kazanmayı başarmıştır. Tenis oynayabilmek için tüm öğrenim hayatını hiçe sayan Stan Wawrinka, 15 yaşında örgün öğrenimini keserek uzaktan eğitim almaya başladı. Bunun tek amacıysa tenise daha fazla vakit ayırmaktı. 14 yaşındayken aktif olarak gençler kategorisinde raket sallamaya başlayan Wawrinka, yeteneğini 2003 yılında kanıtladı. Gençler kategorisinde Fransa Açık turnuvasını kazanması, kariyerinin ilk başarısı olarak kayıtlara geçti.

Dünya çapında gençler sıralamasında 7. sıraya yükseldiğinde ise herkes onun ileride büyük bir isim olacağına kesin gözüyle bakıyordu. Çünkü bu dönemlerde dahi, forehand vuruşlarıyla paralel olarak gönderdiği topları, rakibini etkisiz bırakacak düzeydeydi. Tenis, sporcunun adeta yaşamına dair tüm kararlarını etkiliyordu. Tenise yoğunlaşmak için okuldan ayrıldığı gibi evliliğini de bitirme kararı almıştı. Özel hayatıyla ilgili sorulara ise, yalnızca yaptığı işe daha fazla vakit ayırmak istediğini söyleyerek yanıt veriyordu.

Tenisin iri çocuklarından biri olan Stanislas Wawrinka, kas yüzdesi en yüksek tenisçilerden biridir. Oyunlarda, fizik kondisyonunu iyi kullanarak ön plana çıkmayı başaran tenisçi, rakiplerini farklı köşelere top atarak yenmeye çalışmak yerine, erişemeyecekleri noktalara top göndermeyi tercih ediyor. Onu diğerlerinden farklı kılan da işte bu oyun okuma özelliği.

İlk Grand Slam zaferini, Avustralya Açık‘ta Rafael Nadal’ı saha dışına iterek alması tenisçiyi, dünya tenis sıralamasında 3. sıraya taşıdı. Bu sıralamada dünya geneli baz alındığında ise 6. sıradadır.

  • Toplam 14 kupa ve 20 milyon doların üzerinde ödül
  • 2014 Avustralya Açık, 2015 Fransa Açık Grand Slam zaferleri
  • Çiftlerde Roger Federer ile birlikte 2006, 2007 yıllarında Wimbledon’da Grand Slam zaferi
  • Çiftlerde 2008 Pekin Olimpiyatları’nda partneriyle altın madalya

Ustalara Saygı: Gianluigi Buffon

Walking Lunges Nasıl Yapılır?