Menu
in

Jogging Ne Demek, Nasıl Yapılır?

Jogging Ne Demek, Nasıl Yapılır

Jogging, running adı altında yer alan ve hızlı koşu türlerinden temposu sebebiyle ayrılan bir koşu türüdür. Koşu türleri ile sıklıkla karıştırılan joggingin en büyük farkı ritmin belirli bir düzeyde kalması ve hafif tempolu devam edilmesidir. Kısaca jogging, koşmaktan daha az yoğun bir aerobik egzersiz şeklidir ve bu nedenle koşmaktan daha az çaba harcar. Jogging ve koşu arasındaki en büyük ve en belirgin fark ise tempodur.

Jogging Nedir?

“Jogging ne demek?” sorusunun yanıtı en iyi şekilde, “genellikle uzun bir süre boyunca yavaş bir tempoda koşmayı içeren bir egzersiz türü” olarak açıklanabilir. Aerobik egzersizin en etkili biçimlerinden biri olarak kabul edilir ve genel sağlığı korumak için çok değerlidir. Jogging, dayanıklılığı artırmak içindir ve çoğu durumda, diğer spor aktivitelerine hazırlanırken dayanıklılık oluşturmanın bir yolu olarak kullanılır. Neredeyse tüm profesyonel sporcular tarafından yaygın olarak uygulanan bu egzersiz, sabah koşularını hafif bir şekilde tamamlamak isteyen kullanıcılar için idealdir. Bazı durumlarda jogging, sporcular tarafından başlı başına bir yarışma olarak da tercih edilebilir.

Jogging, hemen her yaşa hitap eden bir egzersiz türü olduğu için oldukça faydalıdır. Düzenli yapılan bir jog koşusunun yararları ise şöyle sıralanabilir:

 • Formunu korumanın en iyi yollarından biridir. Sağlıklı kilonuzu jog koşusu yaparak korumanız mümkündür. Çünkü jogging kardiyo egzersizleri arasında yer alır ve aynı anda birçok kasın çalışmasını sağlar. Böylece kalori yakımını artırdığı için mevcut kilonuzu korumanıza ya da kilo vermenize yardımcı olur.
 • Bağışıklık sisteminizi destekler. Jogging hafif temposu ile yormadan kaslarınızın çalışmasını sağlar ve hem ruhsal hem de zihinsel direncinizi artırır. Araştırmalara göre ise düzenli egzersiz yapmak bakteriyel ve viral enfeksiyonlara yakalanma olasılığını düşürebilir.
 • Ruh halini iyileştirir. Bu, tüm antrenmanlar için geçerli bir faydadır. Antrenmanın tamamlanması ve egzersiz sırasında aktif olan hormonlar hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Özellikle aktiviteye bağlı beklentiler düşük olduğunda daha kolay tamamlanır ve yerine getirilen bir görev mutluluk verebilir.
 • Kasları ve kemikleri güçlendirmek için idealdir. Ağırlığınızı hissedeceğiniz bir antrenman olduğu için güçlü kemikler oluşturmaya ve kaslarınızı kuvvetlendirmeye yardımcı olur.

Jog Koşusu Nedir?

Jog koşusu, jogging anlamına gelse de profesyonel sporcuların tercih ettiği bir yarış olarak da bilinir. Maraton öncesi ısınma turları olarak yapılabilen jogging, sabah koşuları ve hafif tempo içeren tüm koşuları kapsar. Jogging yapmanın anahtarı, koşucunun kalp atış hızını maksimuma çıkarmak değil, sağlıklı bir kalp atış hızı ile sonuçlanacak doğru egzersiz miktarını bulmaktır. Kişiden kişiye değişen ideal kalp atış hızı ile birlikte genellikle istenen sonuçlara bağlı olarak maksimum değerin %60 ila %90’ı olması gerekir. Jog koşusu yaparken kalp atış hızını minimum seviyede tutmak kilo kaybını desteklerken jogginge göre maksimum seviyeye yaklaştırmak kas kütlenizin artmasına yardımcı olur.

Jogging Nasıl Yapılır?

Oksijen seviyenizi koruyarak yapabileceğiniz jogging, aerobik egzersizleri arasında yer alır. Aerobik egzersiz ise oksijeni kan şekeri veya vücut yağı ile birleştirerek enerji üreten herhangi bir fiziksel aktivite anlamına gelir. Bu nedenle, kilo vermek, genel kondisyon veya formda kalmak gibi hedefler belirleyerek jogginge başlayabilirsiniz. Genel bir antrenman rutininize eklemek isterseniz ısınma zamanınızı jog koşusu yaparak değerlendirebilirsiniz. Jogging yaparken ve yapmaya başlamadan önce duruş, pozisyon, doğru ekipman, güzergah, beslenme, doğru nefes alma gibi birçok dikkat edilmesi gereken faktör vardır. Tüm bunlar ise “jogging nasıl yapılır?” sorusunun cevabını oluşturur. Doğru jogging yapmanın altın kuralları ise şöyle sıralanabilir:

 • Zemine uygun ve yüksek konfor sağlayan koşu ayakkabılar
 • Hareket özgürlüğü veren ve sizi kuru tutan uygun giysiler
 • Başlangıç için kısa mesafeden oluşan ve güvenilir güzergah belirlemek
 • Koşu öncesi az miktarda ve enerji veren besinleri tüketmek
 • Isınma ve esneme egzersizler yapmak
 • Minimum eforla başlamak, (birkaç günü kapsayan yürüyüşler gibi)
 • Doğru koşu formunu benimsemek, (üst bedenin rahat ve kolların 90 derece açılı olması)
 • Düzenli nefes alınabilen bir koşu temposu belirlemek

Tüm bunları doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olduktan sonra dilerseniz düzenli olarak hızınızı veya koşu süresini artırarak devam edebilirsiniz. Konforlu bir antrenman için koşu ayakkabılarından jogging giysilerine kadar ihtiyacınız olan tüm ekipmana Barcin.com ayrıcalıklarından faydalanarak sahip olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version