in

Koşu Bandı ile Kilo Vermek için Tavsiyeler

Spor yapmanın ve form tutmanın en yaygın yöntemlerinden olan koşu bandı, doğru bir programla beraber son derece etkili bir kilo verme yöntemine dönüşür. Üzerindeki bandın dönme hızıyla istenen tempoda koşmayı sağlayan koşu bantlarının bazıları eğim özelliği ile performansı daha da yukarı taşır. Koşu bandına harcayacağınız vakit ve antrenman temposu, kilo verme oranınıza da doğrudan etki eder. Tempoyu zamanla artırıp azaltmak sizin elinizde olsa da süreyi olabildiğince uzun tutmanızda fayda var. 15 dakika gibi düşük süreler yerine yoğun tempoyla en az yarım saat veya orta tempoyla en az 1 saati bulan programlar uygularsanız hem daha sağlıklı bir vücuda kavuşursunuz hem de koşu bandu ile kilo verme hedefinize ulaşırsınız. Tabii tüm bunları yaparken spor öncesi ve sonrası beslenme programlarınıza da dikkat etmelisiniz.

Bize En Uygun Koşu Ayakkabısını Nasıl Buluruz?(2)

Beslenme Her Şey Demek!

Hangi sporu yaparsanız yapın doğru bir beslenmez programı uygulamadığınız takdirde kilo verme süreciniz istediğiniz gibi ilerlemez. Koşu bandına çıkmadan en az 1 saat önce yemeğinizi yemiş olmanız gerekir ki spor öncesi öğün asla yağlı ve ağır yiyeceklerden oluşmamalıdır. Koşu bandı üzerinde kullanacağınız enerjiyi karbonhidratlı besinlerden alabilirsiniz.

karbonhidrat 3

Ancak bu asla sizi tamamen tok hissettirmemelidir. Doyma hissi kendini belli ettiğinde yemeğinizi tamamlamış olmalısınız. Tıka basa yemek sizi daha fazla çalıştırmaz, tam aksine yorar ve performansınıza olumsuz etki eder. Koşu bandından indikten sonra da yağ ve karbonhidrat bakımından düşük, protein bakımından ise olabildiğince yüksek besinler tüketmeniz vücudunuzun daha iyi gelişmesini sağlar. Spor öncesi ve sonrası beslenme programlarını her zaman elinizin altında bulundurun.

Tekdüze Programlardan Kaçının

Koşu bandı ile kilo verme hedefindeyseniz, yapmanız gereken ilk şey her gün aynı veya benzer programlarla çalışmamaktır. Haftanın veya ayın her gününü hemen hemen aynı tempoyla ve süreyle geçirirseniz vücudunuz bir süre sonra buna alışır. Bunun yerine antrenman sürelerinizi tempoya bağlı olarak ayarlamalısınız. Hızlı bir tempoyla 30-45 dakika arası koşarken orta tempoyla en az 1 saate ulaşmaya çalışmak önemlidir.

koşu bandı ile kilo verme 2

Yürüyüş temposunda bir gün geçirmek isterseniz bu defa sürenin 1.5 saate kadar uzaması önerilir. Günlük olarak belirleyeceğiniz temponun yanında aynı antrenmanı birkaç farklı hızla da geçirebilirsiniz. Yüksek hızda koştuktan sonra yaklaşık olarak yüksek hızdaki sürenin iki katını daha düşük hızlarla koşarak geçirmeniz hem kalp ritminizi daha iyi kullanmanızı hem de daha fazla kalori harcamanızı sağlar. İki katı süre için belirli bir kural yoktur. Bu sayede bir gün 10 dakika yüksek-10 dakika orta hızda koşarken bir sonraki gün ise 5 dakika yüksek-10 veya 15 dakika orta tempo gibi farklı programlar belirleyebilirsiniz.

Eğimi De Programınıza Ekleyin

Eğer koşu bandınızda eğim özelliği varsa eğimli koşuları da sıklıkla programınıza eklemeniz tavsiye edilir. Eğimi yükseltmek zorlayıcı bir hamle olduğu için daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Eğim kullanırken hızınızı eğimsiz koşulara oranla biraz düşürmeniz gerekir ve bu asla performansınıza olumsuz etki etmez. Eğim arttıkça hızınızın da kademeli olarak azalması gerekir. Eğimsiz koşarken yüksek eğimde aynı hızı kullanmayı denerseniz çok daha çabuk yorulursunuz ve antrenman süreniz kısalır. Eğimde hızı düşürmek bu yüzden önemlidir.

koşu bandı ile kilo verme 3

Eğimli koşular, eğimsiz koşulara göre daha iyi kas gelişimi sağlar. Özellikle bacak ve kalça bölgenizi koşarak geliştirmeyi veya forma sokmayı düşünüyorsanız eğimli koşulardan asla vazgeçmeyin. Hız odaklı programlarda olduğu gibi antrenman süreniz boyunca farklı eğimler kullanabilirsiniz. Kendinizi çok yorgun hissettiğiniz günlerde ise tempoyu ve eğimi düşürüp hafif bir koşu ya da tempolu bir yürüyüş yapabilirsiniz. Eğim, hız ve beslenme üçlüsünü aynı anda dikkate aldığınızda kilo vermek için önünüzde hiçbir engel kalmaz. Çalışmalarınızı haftalık veya aylık olarak belirleyip koşmayı ihmal etmemeniz de kilo verme süreciniz için son derece önemli bir etken.

koşu bandı ile kilo verme 4

Barcin.com ihtiyacınız olan tüm koşu kıyafetlerini ve ekipmanlarını son derece hızlı ve güvenli bir şekilde kapınıza kadar ulaştırıyor, sizi koşuyla iç içe sağlıklı ve formda bir hayata davet ediyor.

kilo aldırıcı yemekler

Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Aldıran Yemekler

fitness egzersizleri beslenme

Örneklerle Etkili Fitness Yemek Programı