in

Yaza Kadar Hızlı Kilo Verme İçin 5 Yöntem

Yaz aylarına doğru adım adım ilerlediğimiz bu dönem fazla kilolardan kurtulmak için oldukça uygun bir süreçtir. Vücudunuzu ve kendinizi daha dinç hissedeceğiniz bahar ayları, yeni bir diyete başlama ve spor aktivitelerini arttırma zamanıdır. Kilo vermek isteyen kişiler bu süreçte öncelikli olarak kendilerine bir hedef belirlemeli ve bu hedefe yönelik bir beslenme ve egzersiz programı oluşturmalıdır. 5-6 kilo ve daha fazlasını kaybetmeyi hedefliyorsanız bir diyetisyene başvurarak kişiye özgü olarak hazırlanmış bir beslenme planı edinmenizde fayda vardır. Eğer kendi kendinize alacağınız bazı önlemlerle hızlı bir şekilde kilo vermeyi hedefliyor iseniz hayatınızda yapacağınız bazı ufak değişiklikler ve uygulayacağınız basit bir program sayesinde bu hedefinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İşte hızlı kilo verme üzerinde oldukça etkili 5 yöntem…

1. Sağlıklı ve Dengeli Bir Beslenme Planı Oluşturun

Kilo vermek için dikkat edilmesi gereken en temel nokta sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Bazı kişiler fazla kilolarından kurtulabilmek için kendi kendilerine tükettikleri besin miktarını azaltmaya gitseler de ne kadar enerji aldığımızdan çok bu enerjiyi hangi kaynaklardan aldığımızın önemli olduğu genellikle unutulmaktadır.

hızlı kilo verme

Diyet süresince bazal metabolizma hızınızın yavaşlamasını önlemek ve açlık hissini bastırabilmek için 3 ana öğün ve 2-3 ara öğün yapmalı, kısacası az az ve sık sık beslenmelisiniz. Özellikle ara öğünlerinizde sağlıklı ve ev yapımı besinleri tercih etmeli, her öğünde protein, karbonhidrat ve çok az miktarda sağlıklı yağ kaynağı besinlere yer vermelisiniz.

2. Protein Gereksiniminizi Tamamıyla Karşıladığınızdan Emin Olun

Hızlı kilo vermede en etkili besin ögelerinden bir tanesi proteinlerdir. Proteinler, vücudumuzda yapım ve onarım faaliyetlerinden sorumlu olmakla birlikte açlık ve benzeri bir katabolizma durumu olmadığı sürece enerji eldesinde kullanılmazlar. Zayıflama diyeti uygularken protein ihtiyacınızı tam olarak karşılamazsanız vereceğiniz kilolar yağ kütleniz yerine kas kütlenizden olacak ve ne kadar kilo verseniz de vücudunuz kas erimesinden dolayı yağlı ve sarkmış bir görünüme sahip olacaktır.

hızlı kilo verme 2

Diyetinizi spor ile de destekleyeceğiniz bu süreçte protein ihtiyacınız artacağından yağ yakımını arttırabilmek için her zamankinden biraz daha fazla proteine ihtiyacınız olacağını ve bu nedenle et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi protein kaynaklarını yeterince tüketmeniz gerektiğini unutmayınız.

3. Detoks İçecekleri ile Ara Öğünler Yapın

Son yıllarda popülerleşen detoks içecekleri, diyet uygulayan kişilerin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Hoş görünümleri, diyet yapmaya motive edici auraları ve içerdikleri sağlık açısından oldukça faydalı olan mikro besin ögeleri ile detoks içecekleri, hızlı kilo verme sürecinde size oldukça fayda sağlayacaktır.

salatalik_detoks

Mevsime uygun taze meyve ve sebzeler kullanarak hazırlayacağınız detoks içecekleri ile ara öğünlerde hem tokluk hissi elde edebilir, hem de vitamin, mineral ve antioksidan bileşenlere olan ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hazırlayacağınız detoks içeceklerini vitamin ve mineral kaybını önlemek adına mutlaka taze olarak hazırlayıp tüketmeniz gerektiğini hatırlatırız.

4. Metabolizma Dostu Mucize Besinlerden Yardım Alın

Zayıflama diyeti uygularken kilo verme hızınızı arttıracak bazı mucizevi besinler vardır. Tarçın, zencefil, acı biber, zerdeçal, yeşil çay, ananas, hindistan cevizi, brokoli, greyfurt gibi besinler vücudunuzda metabolizma hızını arttırıcı etki gösterir.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler 2

Bu sayede günlük olarak harcadığınız enerji miktarı artacağından kilo vermeniz de hızlanır. Ana ve ara öğünlerde bu besinleri diyetiniz içerisine yerleştirerek diyetinizin başarı oranını arttırabilirsiniz. Metabolizma hızını yükselten bir diğer mucizevi madde ise sudur. Günlük en az 2 litre, yoğun olarak spor yaptığınız günlerde ise en az 2,5 litre su içmeyi ihmal etmeyiniz.

5. Aşama Aşama Şiddetini Arttıracağınız Bir Egzersiz Programı Uygulayın

Zayıflama diyeti uygulayan tüm bireylerde, vücut kontrollü bir açlık içerisindedir. Hayatta kalmaya odaklanmış olan insan vücudu, açlık ile mücadele etmesi gerektiğinde bunu metabolizma hızını azaltarak daha az enerji harcamaya, dolayısıyla az yemek yiyerek kilosunu korumaya çalışarak yapar. Diyette süreç ilerledikçe bu nedenden dolayı kilo verme yavaşlar ve hatta bir yerden sonra durur.

cross-training-egzersizleri-01

Kilo verme süreci boyunca bir egzersiz planı belirleyerek buna düzenli olarak uymalısınız. Buna ek olarak süreç ilerleyip kilo verme hızı yavaşladıkça harcadığınız enerji miktarını da arttırmanız gerekeceğinden kendinize aşama aşama yoğunlaşan bir egzersiz planı oluşturun.

İlk haftalarda tempolu yürüyüşler şeklinde başlayacağınız egzersiz planını ilerleyen haftalarda fitness egzersizleri, koşu, kardiyo egzersizleri ile yoğunlaştırabilirsiniz. Yapacağınız spor aktivitelerinde kullanabileceğiniz her türlü giyim ürünü için Barcin.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

günboyu

Günboyu Oturanlar İçin Pratik Egzersiz Önerileri

Günde Ne Kadar Su İçilmelidir

Egzersiz Esnasında Ne Kadar Su içmek Gerekir?