in

Kalori Hesabı ile Zayıflama Doğru Mu? Kalori Sayanlar için Öneriler

Yaza daha fit bir vücutla girmek isteyen kişiler için bahar ayları, diyete başlamak için oldukça uygun bir zamandır. Kendini bir diyet listesi ile sınırlandırmakta zorlanan kişiler genellikle hastaneye ve diyetisyene başvurmak yerine beslenme düzeninde kendine göre azaltmaya giderek kilo vermeye çalışır. Bu amaçla kullanılan yöntemlerden bir tanesi de kalori hesabı ile zayıflama olarak adlandırılır. Kişiler günlük olarak ihtiyaç duydukları enerji miktarını hesaplayarak kendilerine bir diyet enerjisi belirleyebilir ve buna yönelik bir beslenme planı oluşturabilirler. Bu sayede her gün sabit miktarda enerji alarak tıpkı sabit bir diyet programı uyguluyormuş gibi kilo verebilirler.

kalori hesabı ile zayıflama 2

Kalori Hesabı ile Zayıflama Doğru mu?

Kalori hesabı ile kilo vermek mümkündür. Fakat kilo vermek isteyen kişilerde asıl amaç, verilen kilonun sağlıklı bir şekilde verilmesi olmalıdır. Sağlıklı bir zayıflama diyetinde toplam kalori miktarının haricinde vücuda alınan bu kalorinin besin ögelerine dağılımı da oldukça önemlidir. Genel olarak sağlıklı bireylerde diyetle alınan toplam enerji miktarının %55-60’ı karbonhidratlardan, %12-15’i proteinlerden ve % 25-30’u yağlardan gelmelidir. Buna ek olarak her öğünde tüm besin gruplarından en az bir ürünün bulunması gerekir. Bunlar gözetilmeksizin yalnızca kalori miktarına odaklanılarak yapılan diyetler kilo kaybına imkan sağlasa da sağlıklı bir diyet olmayacağı için tercih edilmemelidir.

Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

Kalori hesabı yapılarak uygulanacak olan bir diyette besin ögesi dengelerinin sağlanabilmesi için öğün içeriklerine odaklanmak doğru bir davranış olacaktır. Her öğünde süt ve süt ürünleri, tahıllar, sebze ve meyveler ile proteinler grubundan birer besinin yer alması ile istenilen makro ve mikro besin ögesi gereksinimleri kolaylıkla karşılanabilir. Sonrasında günlük enerji ihtiyacı hesaplanmalıdır. Bunun için beslenme alanında çalışmalar yapan bilim adamlarının ve Dünya Sağlık Örgütü’nün ortaya koymuş olduğu formüllerden yararlanılabilir. Günlük olarak alınacak olan kalori miktarı belirlendikten sonra tüketilen her besinin kalori değeri hesaplanarak günlük alınan toplam kalorinin belirlenen miktarın üzerine çıkmaması sağlanır. Bu şekilde her gün sabit bir kalori alımı sağlanarak kilo kaybı elde edilebilir.

zayiflama_gunlugu

Kalori Hesabı ile Diyet Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kalori hesabı ile yapılacak diyetlerde doğru kalorinin belirlenmesi diyetin başarı oranının arttırılması ve diyet bitiminden sonra verilen kiloların geri alınmaması açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Enerji ihtiyacının hesaplanması için bilinen formüller yalnızca bazal metabolizma hızını vermekte olup günlük enerji ihtiyacı gün içerisinde yapılan fiziksel aktivite oranına, yaşa ve vücut yapısına göre değişkenlik gösterir. Bu sebeple kalori hesabı ile zayıflama amacı olan kişilerin bu sürecin başında bir diyetisyene başvurarak verilecek olan öneriler doğrultusunda planını uygulamasında fayda vardır. Aksi takdirde olması gerekenin üzerinde bir enerjiye göre kalori hesabı yaparak kilo alabilir veya olması gerekenin çok altında kalori alarak kas kaybı sonucunda vücutta sarkmalar ve deformasyonlar gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilirsiniz.

Kalori Hesabında Fiziksel Aktivitenin Önemi

Normal zayıflama diyetlerinde olduğu gibi kalori hesabı ile diyet yaparken de fiziksel aktivite düzeyinizi arttırmanız size büyük bir katkı sağlayacaktır.

zayıflatan_yogapozlari

Haftanın 2 veya 3 günü tempolu yürüyüş, fitness egzersizleri, yüzme veya çeşitli spor aktiviteleri ile uğraşarak harcadığınız kalori miktarını arttırabilir. Bu sayede daha hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Eğer düzenli olarak spor yapacaksanız uygulayacağınız beslenme planının enerji miktarını mutlaka yapacağınız spor aktivitesinin yoğunluğuna göre ayarlamalısınız. Uygulayacağınız diyete ek olarak yapacağınız egzersizler için ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü spor malzemesini Barcin.com‘da kolaylıkla bulabilir, hızlı ve güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

kondisyon bisikleti faydaları

Kondisyon Bisikleti Faydaları Nelerdir, Kondisyon Bisikleti ile Zayıflama

günboyu

Günboyu Oturanlar İçin Pratik Egzersiz Önerileri