in

Kaderinde 1 Numara Olmak mı Var?

Destanee Aiava, 10 Mayıs 2000’de Avustralya’da doğdu. Yeni Zelanda vatandaşı olan babası Mauri annesi de Amerikan Samoası asıllı. Arjantin kökeni de olan genç sporcunun anne-babası, erkek kardeşiyle birlikte daha iyi bir yaşamlarının olması için komşu büyük adaya göç ettiklerinde yıl 1999’du.

İdolü Serena Williams

Küçükken tenis maçlarına televizyonda izlemeyi seven Aiava, bu spordan ve en çok Serena Williams’dan etkilenmiş. Daha beş yaşında Avustralya Açık ne demek bilmediği zamanlarda dünyanın bir numarası olmak istiyormuş.

Avustralya Açık’ta hedef ilk turu geçmek  Son dönemde bunun için hazırlandım. Daha sonra Serena’yla eşleşmek isterim. O benim idolüm.

aiava

Antrenörlüğünü annesi yapıyor

Babasından raket ve top isteyen Aiava evin içinde oynarken çeşitli eşyaları kırmaya başlayınca ailesi çareyi en yakındaki tenis okulu olarak görmüş! 8-9 yaşında ulusal turnuvalara katıldığında artık profesyonel yola girmeye karar vermişler. Antrenörlüğünü annesi yapıyor.

Günüm sabah ve öğleden sonraki antrenmanlarda geçiyor. Sonra da evde dinleniyorum. Düşünüyorum başka bir hayatım yok galiba! Genç birinin boş zamanlarında yaptıklarından feda etmek veya düzenli diyetler yapmak durumundayım. Bu büyük bir fedakarlık.

w1200_h678_fmax

12 yaşındagra Roland Garros’ta The Longines Future Tennis Aces Turnuvası’nda Avustralya’yı temsil eden Aiava, 13 yaşaltının en iyi 15 tenisçisini geride bıraktı ve şampiyon oldu. Bu turnuva sonrası Alman efsane eski dünya numaralarından Steffi Graf’la birlikte gösteri maçında takım oldu ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

2015’te profesyonel olan Aiava, 2016 Avustralya U18 şampiyonu olarak 2017 Avustralya Açık’a wild card kazandı. Destanee İngilizce Destiny’ye de benzer şekilde kader demek. Belki de onun kaderinde 1 numara olmak var, bekleyip göreceğiz… 11 yaşında bu demeci veren bir sporcunun iyi yerlere geleceğini kestirmek pek de güç değil doğrusu!

Tenisin yarışmacı ve bireysel yanı beni çekiyor. Kimseye bağımlı olmadan tüm konsantrasyonuzla kortta siz varsınız. Kupalar kazanmak güveninizi artırdığı gibi bu tutkulu spora sizi daha çok bağlıyor.”

Giysi Değil Motivasyon Satın Alın

Koşarken Bilmeniz Gerekenler