in

Kalça ve Basen Eritmek için Etkili Diyet Rehberi

Birçok kadının en büyük problemlerinden biri vücuduna oranlara daha geniş basenlere sahip olmasıdır. Spor yaparken de en zor kilo verilen yerlerden biri basenlerdir. Bu durumla başa çıkabilmek için kalça ve basen eritme diyeti seçeneklerine göz atmanız tavsiye edilir. Ek olarak basen eritme hareketleri sayesinde de bölgesel yağlardan kolaylıkla kurtulmanız mümkündür. Birçok kişi konu bağlamında “kadınlarda basen neden olur?” sorusunun cevabını merak eder.

Genellikle yanlış beslenme ve hareketsizlik sonucu basen bölgesinde genişleme olsa da özellikle kadınlarda bu sorunun en temel sebebi hormanlardır. Östrojen hormonunda yaşanan dengesizlikler sonucunda, yağların büyük bir çoğunluğu basen bölgesinde depolanır. Fakat sağlıklı beslenme ve spor sayesinde sorununuz genetik bile olsa önüne geçebilirsiniz. Siz de bu bölgedeki yağlarınızdan kurtulmak isteyenlerdenseniz kalça ve basen eritme diyeti hakkında daha fazla bilgi almak için yazının devamına göz atabilirsiniz.

Kalça Bölgesi Nasıl Zayıflar?

Basen ve kalça eritmek en zor durumlardan biri olsa da bu süreçte kolaylık sağlaması adına bazı püf noktalara dikkat edebilirsiniz. Bu bölgelerdeki yağlardan daha hızlı bir şekilde kurtulabilmek için şu püf noktalara dikkat edilmesi gereklidir:

 • Basenlerinizin incelmesi için öncelikle aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Özellikle de doymuş yağlı, hazır gıdaları yeme rutininizden çıkarmanız önerilir. Çünkü bu yağların tamamı basen bölgenizde birikir ve büyümeye sebep olur.
 • Basen bölgenizi eritmek için, bölgesel olarak etkili hareketleri çalışmalısınız. Bunun için spor salonuna gidebilir ya da evinizde basit bir antrenman rutini oluşturabilirsiniz. Bölgedeki kasları çalıştırmak hem yağların hızlı erimesine hem de kas kazanımına etki sağlar.
 • Bol su tüketimi vücudunuzdaki yağların hızlı bir şekilde yakılmasını destekler. Bundan dolayı kalçanızı eritmek için bol su tüketimi yapabilirsiniz.
 • Düzenli koşu yapmak da kalçalarınızın küçülmesi için önerilen yöntemlerden biridir. Her gün 75 dakika orta tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz.

1 Haftada Basen Nasıl Eritilir?

Basen ve bacak inceltme diyeti ile 1 hafta gibi kısa bir sürede bölgesel olarak kilo vermeniz hem mümkün hem de sağlıklı olmaz. Spor ve diyetlerden yararlanarak, bir uzman diyetisyen gözetmenliğinde sağlıklı şekilde kilo verebilirsiniz.  Sağlıklı şekilde basen eritmek için öncelikle günlük 500 ile 750 kalori arasında bir açık oluşturmanız zorunludur. Eğer spor yapıyorsanız, kalori açığı oluşturmakta zorlanmazsınız. Buna ek olarak yağ yakımını destekleyici besinler tüketebilirsiniz. Özellikle yeşil çay, pul biber ve limonlu su tüketimi bu açıdan etkilidir. Squat, lunge, hip lift, leg raise ve hip thrust gibi kalça odaklı egzersizleri her gün 3 ile 4 set şeklinde tekrar edebilirsiniz. Eğer günlük hayatınızda spor yapacak zamana sahip değilseniz, en azından attığınız adım sayısını artırmanız gereklidir. Örneğin; asansör yerine merdivenleri tercih etmek ya da otobüsten erken inip yürümek gibi taktikleri uygulayabilirsiniz.

Ne Yersek Basen Erir?

Basenlerinizi inceltmeniz için yağ ve karbonhidrat oranı düşük, fakat protein oranı daha yüksek besinleri yemeyi tercih etmelisiniz. Böylelikle tok kalma oranınız yükselir ve daha az kalori alırsınız. Aynı zamanda karbonhidrat ve yağ oranınız düşük kalırsa, vücudunuz enerji için kalçalarınızdaki yağları daha hızlı yakar. Kalça ve basen eritme diyeti için yemeniz gereken besinlere örnek vermek gerekirse;

 • Kuru fasulye
 • Yoğurt
 • Yağsız et
 • Yumurta
 • Fındık
 • Tavuk
 • Balık
 • Ceviz, kabak çekirdeği, badem gibi lif oranı yüksek gıdalar
 • Greyfurt
 • Elma sirkesi
 • Yeşil çay
 • Limonlu su

Basen Eritmek Neden Zor?

Yemeklerden elde edilen yağlar, sindirildikten sonra parçalanarak depolanır. Fakat parçalanan yağ dokusu oldukça zor hareket eder. Özellikle de kadınlarda östrojenden dolayı kalçada depolanan bu yağlar, kilo verme sırasında çok yavaş hareket eder. Böylelikle de erimesi fazlasıyla zorlaşır. Bundan dolayı basen sorunu bulunan kişilerin düzenli beslenme tarzına ve bir spor programına sahip olması gerekir. Özellikle de sıklıkla tempolu yürüyüş yapılmalıdır. Bu yürüyüşleriniz için gerekli koşu ekipmanlarına Barcin.com üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ekstra konforlu ekipmanlar sayesinde diyetlerinizi kolaylıkla spor ile destekleyebilir, basen ve kalça probleminden kurtulabilirsiniz.

Tenis Kıyafetleri ile Stil ve Konfor Bir Arada

Ayakkabı Yıkanır mı? Ayakkabılarınızı Güvenle Yıkama Teknikleri