in

Kalp Krizini Önlemek için Öğünlerinize Dahil Etmeniz Gereken Besinler

Kalp Krizini Önlemek için Öğünlerinize Dahil Etmeniz Gereken Besinler

Sağlık, tüm canlılar için en güzel hediye. Önemsiz bir baş ağrısının bile hayat kalitesini düşürmesi, sağlığın ne kadar büyük bir önem sahip olduğunu ortaya koyar. Üstelik konu kalp sağlığı olduğunda, çok daha hassas ve özenli olmak gerekir. Çünkü kalp insanları hayata bağlayan ve yaşam süresince sağlıklı çalışması gereken en önemli organ olarak kabul edilir. Bu nedenle en yaygın kalp rahatsızlıklarından biri olan kalp krizi hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Peki kalp krizi nedir ve kalp dostu besinler nelerdir?  

Kalp Krizi Nedir? Neden Olur?

Tıp biliminde miyokart infarktüsü olarak adlandırılan kalp krizi en basit ifadeyle, kalp damarının tıkanması, kalp kasına kan akışının olmaması ve kasın oksijensiz kalması sonucu hücrelerin ölmesi süreci olarak tanımlanabilir. Kalp krizinde damardaki plaklar yırtılarak pıhtılaşmaya sebep olur ve bu nedenle kalp damarı birden daralır ya da tıkanır. Kalp krizinde göğüste ani ve şiddetli bir ağrı ve sıkışma hissi oluşur. Bir anda ortaya çıkması, kalp krizinin hayati tehlikesinin yüksek olmasına yol açar. Bu yüzden kalp krizinde erken müdahale hayat kurtarıcıdır. 

Peki kalp krizini tetikleyen faktörler nelerdir? Kişinin yaşı, ailede kalp hastalığı öyküsü, hipertansiyon, şeker hastalığı, sigara kullanımı, yüksek kolesterol, obezite, stres ve kötü beslenme kalp krizi risk faktörleri arasında sayılır. Bunların yanında fiziksel aktivite yetersizliği de risk faktörü olabilir. Bu risk faktörlerindeki olumlu değişiklikler kalp krizinin ortaya çıkmasını geciktirebilir. Örneğin düzenli egzersiz yaparak sağlığınızı destekleyebiliriz. Kaliteli kadın ve erkek fitness ayakkabısı modelleri egzersiz boyunca rahat etmenizi sağlar. 

Kalp Krizini Önlemek için Öğünlerinize Dahil Etmeniz Gereken Besinler

Yürüyüş yapmak ve koşmak da spor programına dahil edebileceğiniz fiziksel aktiviteler arasında yer alır. Nerede olursanız olun, kendi programınızı oluşturabilir ve kendiniz için süre ya da mesafe hedefleri belirleyebilirsiniz. Rahatlık sağlayan kadın ve erkek koşu ayakkabısı çeşitleri adımlarınızı kolaylaştırır.  

Kalp Krizini Önlemek için Tüketmeniz Gereken Besinler Nelerdir?

Beslenme alışkanlıkları sadece fiziksel görünüm için değil kalp sağlığı için de büyük önem taşır. İşte kalp krizini önlemek için beslenme programınızda mutlaka olması gereken yiyecekler:

  • Yumurta: Protein deposu olan yumurta kalp sağlığı için de gerekli. Ancak yumurta aynı zamanda kolesterol değerini yükselttiği için temkinli tüketilmelidir. Haftada 1 ya da 2 adet yumurta tüketmek kolesterol seviyesini yükseltmeden kalp sağlığınıza katkı sağlar. 
  • Balık: Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık, damarların daralmasına ve tıkanmasına neden olan plakların oluşumunu önlemeye ve kalp sağlığına destek olur. Balık kalp ritim bozukluğu için de önemlidir.   
  • Yağlı tohumlar: Ceviz, çiğ fındık, badem gibi lifli besin çeşitleri, içerdikleri yağ asitleri sayesinde kalp sağlığını korumanıza yardımcı olur: Yağlı tohumlar iyi kolesterol dengesini sağlamaya yardımcı olurken, kötü kolesterolün de azalmasına katkı sağlar. Gün içinde ara öğünlerde tuzsuz yağlı tohumları tüketebilirsiniz. 
  • Keten tohumu: Keten tohumu da omega-3 asidi içeren besinlerden biri ve kalp damar sağlığı için yararlı olabilir. Her gün yoğurdunuza ya da çorbanıza bir yemek kaşığı keten tohumu ilave edebilirsiniz.
  • Domates: Yüksek oranda likopen ve antioksidan içeren domates, kalbin yağlanmasını önlemeye yardımcıdır. Domates kolesterol seviyesinin düşürülmesine de destek verir.
  • Yeşil sebze: Yeşil yapraklı besinler, potasyum, lif, kalsiyum, omega-3 yağ asitleri ve c vitamini açısından zengindir. Ispanak, semizotu, brokoli gibi yeşil sebzeleri haftada en az iki kez tüketmelisiniz.

Kalp Krizi ve Spor

Fazla hareketsiz kalmak veya fiziksel aktivite azlığı da kalp krizi riskini tetikleyen unsurlar arasında yer alır. Bu nedenle kalp sağlığı için yeme alışkanlığınıza özen gösterirken spor yapmaya da dikkat etmeniz gerekir.  Düzenli olarak egzersiz yapmak, kan dolaşımını düzenleyerek, kasları güçlendirerek ve damarların daha verimli çalışmasına katkı sağlayarak kalp sağlığını destekler. Siz de koşu, yürüyüş , yüzme gibi ilginizi çeken bir dalda düzenli egzersiz yaparak kalp sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Koşu spor ile ilgileniyorsanız erkek ve  kadın koşu ayakkabısı modellerini inceleyebilirsiniz.   

Spor, kalp krizi sonrası dönemde de önemlidir. Düzenli ve doğru şekilde yapılan egzersizler, kalp krizi sonrasında kalp performansının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Kalp krizi sonrası dönemde doktorunuza danışarak egzersiz programınızı oluşturabilirsiniz. Egzersiz programınızı tamamlayacak %100 orijinal Nike kadın egzersiz ayakkabısı çeşitlerine göz atabilirsiniz. Spor yaparken uygun giysi ve ayakkabı seçimi, egzersizi daha verimli yapmanıza yardımcı olur. Siz de Barcin.com ile kaliteli ve rahat spor giyim ürünlerini ve spor ayakkabı çeşitlerini en uygun fiyat seçenekleriyle bulabilirsiniz.

Dünya Tarihine Geçmiş En Başarılı 5 Sporcunun Hikayesi

Dünya Tarihine Geçmiş En Başarılı 5 Sporcunun Hikayesi

Son Dönemin Popüler Diyetlerinden Fodmap!

Son Dönemin Popüler Diyetlerinden Fodmap!