in

Karın Kası Geliştirme için Beslenmenin Önemi

Karın kası gelişimini sağlamak ve bel çevresine yerleşen yağları yok etmek için beslenme büyük bir öneme sahiptir. Bel çevresinde kötü görünüme yol açan karın yağlarının deri altı yağ ve viseral yağ olmak üzere iki türü bulunur. Viseral yağ; mide, bağırsak, karaciğer etrafında oluşan ve vücudun derinliklerinde bulunan bir yağ türüdür. Aynı zamanda, çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilen “derin göbek yağı” olarak da adlandırılır.

Deri altı yağları ise bel bölgesi yağları olarak da bilinen ve kas ile deri dokusu arasında oluşan yağ kümeleridir. Her iki yağ türü de göbek oluşumuna yol açarak sağlıksız ve kötü bir görünüme neden olur. Daha fazla lifli gıdalar yiyerek, daha az karbonhidrat tüketerek, daha çok egzersiz yaparak ve iyi bir uyku düzenine sahip olarak bel çevresinde oluşan yağları eritebilir, karın kaslarınızı kusursuz bir forma kavuşturabilirsiniz.

Daha Sık Balık Yiyin

Uskumru, somon, ton balığı ve sardalye gibi yağlı balıklar; kalp sağlığı, beyin fonksiyonu ve kilo kontrolü için kilit rol oynayan omega-3 yağ asitleriyle doludur.

karın-kası-balık

Balık yemek, sadece göbek yağlarından kurtulmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yüksek trigliserit ve damar tıkanıklığı gibi kalp hastalığı için risk teşkil eden faktörleri de azaltır. 2800 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, düzenli olarak yağlı balık yiyenlerin daha az karın yağına ve daha düşük trigliserit düzeyine sahip olma eğiliminde oldukları tespit edilmiştir. Dahası, balıklarda protein içeriği yüksektir ve bu durum tokluk hissini destekler. Araştırmalar, balıktan alınan proteinlerin karın yağlarını elimine etmeye, iştahı azaltmaya ve kilo kaybını artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Basit Karbonhidrat Alımını Kısıtlayın

Karbonhidratlar pankreasınızı harekete geçirmek için minik şeker moleküllerine bölünür. Pankreas, kan şekerlerinin karaciğerinize ve yakıt için kaslarınıza taşınabilmesi için insülin salgılar. Pankreas tarafından salgılanan insülin ve glukagon hormonları; protein, yağ ve şeker dengesini düzen içinde tutar. Pasta, gofret, çikolata, dondurma, kola ve gazoz gibi kan şekerini hızla yükselten işlenmiş şeker ürünleri, vücutta yağ olarak depolanır.

karın-kası-karb

Meyveler, sebzeler, tahıllar ve kuruyemişler gibi yavaş parçalanan diğer lifli karbonhidratlar ise hem kan şekeri seviyenizi sağlıklı düzeyde tutmanızı sağlar hem de karın çevresindeki fazla yağlardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Su tüketimi, fitness planınızı kusursuz hale getirmek için önemli bir yere sahiptir. Bol miktarda su içmenin orta karın kasları için özel yararları bulunur. Su, midenizin dolu kalmasına yardımcı olur ve karın şişkinliğini önlemek için aşırı sodyumun atılmasını sağlar.

Spor Yaparak Kilo Almak su

Gün içinde ne kadar su tüketmek gerekir?” sorusuna ise net bir cevap vermek doğru değildir. Günlük ortalama su tüketimi 2,5 litre civarında seyrederken bu oran; kişinin fitness planı, yaşam tarzı, vücut kitle indeksi ve beslenme düzeni gibi farklı hususlara bağlı olarak değişebilir. Sık sık egzersiz yapıyorsanız ya da sıcak havada fazla vakit geçiriyorsanız bolca su tüketmeniz normaldir. Ne kadar çok veya az su içmeniz gerektiğini hatırlayamıyorsanız endişelenmeyin, vücudunuz su ihtiyacınızı size hatırlatacaktır.

Bol Bol Meyve ve Sebze Tüketin

Düşük kalorili meyveler ve sebzeler; yüksek oranda antioksidanları, lifleri, çeşitli vitaminleri ve mineralleri bünyesinde barındırır. Kilo verdirici ve yağ yakıcı özelliğe sahip olan meyve ve sebzeler, karın kası oluşturma diyeti için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Farklı vücut kitle indekslerine sahip 26.000 kişi üzerinde yapılan bir çalışma, daha fazla meyve ve sebze tüketenlerin meyve ve sebzelerden zayıf diyetlerle beslenenlere kıyasla daha hızlı kilo verdiklerini ve bel çevresinde daha az yağlanma yaşadıklarını göstermiştir.

sebze-meyve

Karın kası geliştirmek için beslenmenin önemi çok büyüktür. Ancak, iyi bir antrenman planı ile dengelenmeyen beslenme rutini, dümdüz bir karın elde edebilmek için yetersiz kalabilir.

Hareketli bir yaşam sürdürmek ve fit bir vücuda sahip olmak için ihtiyaç duyacağınız tüm spor ürünlerine Barcin.com ayrıcalıkları ile ulaşabilir, güvenli alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

pele dunya kupasi 1970

1970 Dünya Kupası Pele İlginç Sponsorluk Hikayesi

Güçlenmek için Antenman Önerileri