in

Kas Yapan Yiyecekler Hangileridir?

Vücudunuzdaki yağsız kas kütlesini artırmak istiyorsanız hem beslenme hem de fiziksel aktivite programınızın yeterli olması önemlidir. Antrenman programınıza uygun beslenme desteği olmazsa kas kazanımı gerçekleştiremezsiniz. Diyetinize kas yapan yiyecekler ekleyerek kaslarınıza giden kan akışını artırabilir, böylece antrenman sırasında kas verimliliğini ve sonrasında ise kasların kendini yenileyebilme gücünü yükseltebilirsiniz. İşte, sizin için kas yapan yiyecekler…

Yağsız Kırmızı Et

Yağsız kırmızı et, yağsız kas kitlesi kazanımı için hazırlanan diyetin temelini oluşturur. Demir, çinko ve B vitaminleri açısından zengin olan besin, kas büyümesine yardımcı olur.

Kas Yapan Yiyecekler Hangileridir

En önemlisi ise içerdiği protein yüksek kalitelidir ve vücut tarafından neredeyse tamamı kullanılabilir. 

Derisiz Tavuk

Tavuk eti de tıpkı sığır eti gibi, eşsiz ve yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Kas büyümesi, kasların onarımı ve yenilenmesi için gereken tüm amino asitleri içerir. Aynı zamanda kemik sağlığının korunmasında ve kilo yönetiminde etkili rol oynar. 

Kas Yapan Yiyecekler Hangileridir

Lor Peyniri

Lor peynirinin neredeyse tamamı kas büyümesinde etkili olan saf kazein proteinidir. Kazein yavaş sindirilen bir proteindir, yani kas bakımı için mükemmeldir. Özellikle yemek yemeye fırsatı olmayanlar için ideal bir kas yapıcı yiyecektir.

Kas Yapan Yiyecekler Hangileridir

Yüksek protein içeriğinin yanı sıra lor peyniri B12, kalsiyum, fosfor ve potasyum açısından da zengindir. 

Yumurta

Kolay bulunabilir ve fiyatı uygun bir besin olması sayesinde kas yapan yiyecekler arasında popüler bir yere sahip olan yumurta, yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır.

Kas Yapan Yiyecekler Hangileridir

İçeriğinde kasların ihtiyaç duyduğu dokuz temel aminoasit, kolin, Omega 3 yağ asitleri, A ve D vitamini gibi yağda çözünen vitaminler ile fosfor, demir gibi önemli mineraller bulunur. 

Balık

Tüm balık çeşitleri kaliteli protein açısından zengindir ve düşük yağ oranına sahiptir. Özellikle vücut fonksiyonlarının düzenlenmesinde ve kas yapımında önemli rol üstlenen Omega 3 yağ asitlerinin en iyi kaynağıdır.

Kas Yapan Yiyecekler Hangileridir

Düşük kalorili olması ve kas yapısını güçlendiren amino asit içeriği ile sporcu beslenmesinin önemli bir ayağını oluşturan balığın ızgara, buğulama şeklinde ya da fırında pişirilmesi önerilir. 

Yulaf ezmesi

Kas yapımı sürecinde proteinler kadar karbonhidratlar da önemlidir. Düşük glisemik indekse sahip karbonhidrat kaynakları, var olan kas kitlesinin korunmasına yardımcı olabilir. Yulaf ezmesi, hem düşük glisemik indeks (GI) değeri hem de minimum düzeyde işlenmesi nedeniyle sporcu diyetinde iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. 

Kas Yapan Yiyecekler Hangileridir

Yoğurt

Yoğurt sadece yüksek kaliteli protein değil, aynı zamanda hızlı sindirilen peynir altı suyu whey proteini ve yavaş sindirilen kazein proteini karışımı içerir. Bu protein çeşitlerinin kombinasyonu yağsız vücut kitlesinde artış sağlayabilir. Aynı zamanda yoğurt iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kemik ve diş sağlığının korunmasını destekler. Antrenmandan sonra ya da yatmadan önce yoğurt tüketmek, hızlı ve yavaş sindirilen proteinlerin karışımı sayesinde kas gelişimini artırabilir. 

Karides

Saf bir protein kaynağı olan karidesin 100 gramlık bir porsiyonu, 21 gram protein ve yaklaşık 1 gram yağ içerir. Kas yapıcı protein almanın en kalorisiz yolu olan karides, diğer et ürünlerinde olduğu gibi, kas büyümesi için gerekli olan lösin amino asitinden zengindir. 

Kas Yapan Yiyecekler Hangileridir

Sağlıklı yağlar

Çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ çeşitleri kas büyümesi için önemlidir. Kas gelişimi sağlayan testosteron ve büyüme hormonunun üretiminde önemli rol oynar. Ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar, keten tohumu, yeşil yapraklı sebzeler ve avokado sağlıklı yağ içerikleri ile sporcu diyetinde özel bir yere sahiptir.

Kas Yapan Yiyecekler Hangileridir

Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri bakımından da zengin olan bu besinler, kas yapan yiyecekler için iyi birer örnektir.

Vücut kas kütlesini artıran antrenmanlar için ihtiyaç duyduğunuz spor giyim ürünlerine Barcin.com üzerinden ulaşabilir, avantajlı ödeme seçenekleri ve fırsatlarından yararlanarak ürünleri hemen satın alabilirsiniz. 

Kış Koşuları İçin Faydalı Tüyolar

Kış Koşuları İçin Faydalı Tüyolar

Yağmurlu Havalara Uygun Koşu Ayakkabıları

Yağmurlu Havalara Uygun Koşu Ayakkabıları