Menu
in

Keşfedilmemiş Doğal Yürüyüş Parkurları: En İyi 5 Rota

Pek çok kişi şehir yaşamından uzaklaşarak doğa ile iç içe vakit geçirmek ister. İnsan doğası gereği yeşil tabiat içerisinde temiz havada dinlenir, huzur bulur. Günlük hayatın yorgunluğunu atmak isteyenler için hem doğada vakit geçirmek hem de form tutmak için en iyi seçeneklerden biri de doğa yürüyüşüdür.

El değmemiş doğa içerisinde, farklı zorluk derecesine sahip rotalarda ister amatör ister profesyonel olarak trekking aktiviteleri yapabilirsiniz. Peki dünyada en popüler doğa yürüyüşü rotaları nelerdir? Trekking için hangi parkuru seçmelisiniz? Keşfedilmemiş doğal yürüyüş parkurları için en iyi 5 rotaya gelin birlikte bakalım.

Türkiye’nin En Güzel Doğa Yürüyüşü Rotaları

Türkiye gerek yeşil doğası, ılıman iklimi gerekse doğal güzellikleri ile pek çok farklı yürüyüş parkuruna sahip. Peki Türkiye’de doğa yürüyüşü için öneriler yerler neler? Yurt içinde Likya Yolu, Polonezköy Tabiat Parkı, Yenice Ormanları gibi yürüyüş rotalarından birini seçerek trekking aktivitesi yapabilirsiniz.

Likya Yolu

Likya Yolu, en iyi doğa yürüyüşü parkurları arasında. Güzergah pek çok doğal güzelliği barındırır. Ayrıca, yürüyüş rotası üzerinde pek çok tarihi ve turistik mekan yer alır. Likya Yolu üzerinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmış pek çok tarihi eser de mevcut. Güzergah Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan eşsiz Akdeniz manzaralarına sahip bir rota. Aynı zamanda çevresi Akdeniz’in yeşil ormanları ile çevrili. Yeşil tabiat içerisinde deniz manzarasına açılan bir güzergahı mutlaka deneyimlemelisiniz. Likya Yolu 500 km uzunluğunda parkura sahip. Yaklaşık 21 gün sürede güzergahı tamamlamak mümkün. Rota’da yolculuk yaparken doğa içerisinde çadır kurabilir veya kamp alanlarını tercih edebilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı, İstanbul’da ikamet edip şehir dışına çıkmak istemeyenler için ideal bir seçenek. Marmara’da pek çok merkeze yakın konumda olması da trekking için rotayı cazip hale getiren sebeplerden biri. İstanbul Anadolu Yakası’ndan Polonezköy Tabiat Parkı’na kısa sürede ulaşarak güzergahta günübirlik trekking yapabilirsiniz. Rota 5 km uzunluğunda bir yürüyüş parkuruna sahip. Polonezköy’ün yemyeşil doğası ve temiz havası içerisinde aileniz ve arkadaşlarınız ile trekking yapabilir, sevdiklerinizle unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

Yenice Ormanları

Yenice Ormanları, Karadeniz Bölgesi’nin en iyi yürüyüş rotaları arasında. Karabük Safranbolu’ya oldukça yakın konumda yer alan bölgede yemyeşil ormanlar içinde trekking yapmak mümkün. Ormanlık alan içerisinde gezerken tarihi anıt ağaçları keşfedebilirsiniz. Güzergah trekking aktivitesinin güvenli ve rahat bir şekilde gerçekleştirilmesi için uygun. Ailece doğa yürüyüşü yapmak için bu rotayı tercih edebilirsiniz. Alanda 15 farklı yürüyüş yolu, 5 kamp alanı, 7 bisiklet rotası mevcut. 396 km’lik toplam yürüyüş parkurları ile alanı yaklaşık bir hafta, 10 günlük zaman içerisinde gezebilirsiniz.

Dünyanın En Güzel Doğa Yürüyüşü Rotaları

Eğer doğa yürüyüşü için yurt dışına çıkmayı düşünüyorsanız keşfedilmemiş bu parkurlardan birini seçebilirsiniz. Hem Türkiye’ye yakın konumda olması hem de vize gerektirmemesi nedeniyle Parnassus Dağı ve Fruska Gora rotalarını tercih edebilirsiniz.

Parnassus Dağı

Parnassus Dağı, Yunanistan’da yer alan bir parkur. Atina üzerinden ulaşabileceğiniz güzergahta doğa yürüyüşü ile tarihi ve kültürel bir yolculuk yapabilirsiniz. Delphi Arkeolojik Alanı’da yürüyüş parkuru içerisinde yer alır. Doğa yürüyüşü sırasında Mora Yarımadası ve Korint Körfezi’nin etkileyici manzaralarına şahitlik edebilirsiniz.

Fruska Gora

Fruska Gora, yemyeşil tepeleri ve yeşil doğası ile Sırbistan’da yer alan el değmemiş yürüyüş parkurları arasında. Sırbistan’ın Novi Sad üzerinden güzergaha ulaşmak mümkün. Fruska Gora bünyesinde yer alan üzüm bağları ile de meşhur. Güzergah 19 farklı parkur seçeneği ile trekking için uygun.

Yürüyüş rotanızı belirlemeden trekking için gerekli ekipmanlarını hazırlamanız şart. Siz de doğa yürüyüşü için ekipman önerileri incelemesi yaparak aradığınız seçenekleri Barcin.com aracılığıyla temin edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version