in

2023’ün Parlayan Yıldızları: Yılın Öne Çıkan Sporcuları

2023 yılı Türkiye’de spor dalı açısından oldukça hareketli geçti. Farklı branşlarda pek çok sporcu başarılarıyla göz doldurarak öne çıktı. Türk sporcular, Avrupa’da farklı spor faaliyetlerinde altın, gümüş ve bronz madalya kazandı. Peki, bu yılın en başarılı kadın ve erkek sporcuları kimler? 2023’te hangi genç sporcular dikkat çekti? 2023’ün parlayan sporcuları ile ilgili merak ettiklerinize gelin birlikte bakalım.

2023 En Popüler Sporcular

2023 yılında farklı branşlarda başarı kazanan pek çok Türk sporcu var. Mete Gazoz, Naz Arıcı, Sarp Şarlı, Aysu Türkoğlu, Arda Güler, Başak Mireli, Filenin Sultanları, Dilek Koçak farklı branşlarda adını duyuran Türk sporcular. Farklı şampiyonalarda 2023 spor ödülleri ile öne çıkan sporcuların branşları ise okçuluk, buz pateni, rüzgar sörfü, yüzme, futbol, yelken, voleybol, atletizm olarak sıralanabilir.

Mete Gazoz

2023 yılı Türkiye için farklı spor branşlarında oldukça başarılı geçti. Okçuluk da 2023 yılında başarı yakalanan spor dallarından. Mete Gazoz, 2023’te öne çıkan genç yetenekler arasında. Genç sporcu daha önce 2020 yılında Tokyo Olimpiyatları’nda altın madalya kazandı. 2023 yılında ise Dünya Şampiyonası’nda okçuluk branşında altın madalya kazanarak Türkiye’yi gururlandırdı. Mete Gazoz, rakibi Eric Peters’i geride bırakarak Dünya Okçuluk Şampiyonası’nda altın madalya aldı. Genç sporcu henüz 24 yaşında. Türkiye’den okçuluk branşında dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk kişi.

Naz Arıcı

Naz Arıcı buz pateni branşında yakaladığı başarılarla 2023 yılında adından söz ettiren sporcular arasına girdi. Bu yıl Uluslararası Artistik Buz Pateni Şampiyonası’nda 5. kez dünya şampiyonu olarak altın madalyayı aldı. Naz Arıcı daha öncede 4 kez dünya şampiyonu olarak buz pateni dalında Türkiye’ye başarılar kazandıran bir kadın sporcumuz. 29 yaşında buz patenine başlayan sporcu kısa zamanda önemli başarılar kazanarak ‘Altın Kuğu’ unvanını aldı.

Sarp Şarlı

Sarp Şarlı henüz 11 yaşında olan genç bir yetenek. Genç yaşına rağmen T293 & T293 Plus Dünya Şampiyonası’nda rüzgar sörfü branşında dünya üçüncüsü olarak bronz madalya almaya hak kazandı. Urla Deniz Kulübü’nün lisanslı sporcusu olan genç yetenek 16 farklı ülkeden 324 kişiyi geride bırakarak Dünya Şampiyonası’nda üçüncü olmayı başardı.

Aysu Türkoğlu

Aysu Türkoğlu 22 yaşında genç yüzücü. Kadın sporcu daha öncede Manş Denizi’ni yüzerek geçen en genç Türk unvanına sahip oldu. Fransa ve İngiltere arasında yer alan Manş Denizi’ni 16 saat 28 dakika geçen Aysu Türkoğlu 2023 yılında İskoçya ve Kuzey İrlanda arasındaki Kuzey Kanalı’nı da yüzerek önemli bir başarı elde etti. Genç yüzücü Kuzey Kanalı’nı 11 saat 48 dakikada yüzerek geçmeyi başardı.

Arda Güler

Arda Güler 18 yaşında bir futbolcu. Futbol branşında genç yaşına rağmen başarısı ile 2023 yılında adından sıkça söz ettirdi. Genç futbolcu hem yeteneği hem de performansı ile öne çıktı. 18 yaşında İspanya’nın ve Avrupa futbolunun önemli takımlarından Real Madrid’e transfer oldu.

Başak Mireli

Başak Mireli Atlantik Okyanusu’nu geçen ilk Türk kadın sporcu olarak tarihe geçti. Yelken dalında önemli başarılar kazanan 43 yaşında. Atlantik Okyanusu’nu tek başına 24 günde geçmeyi başardı. 2 bin 384 mil mesafe kat ederek okyanusu geçen kadın sporcunun bir sonraki hedefi ise Pasifik Okyanusu’nu geçmek.

Filenin Sultanları

2023 yılında önemli başarılara imza atan, tüm ödülleri toplayan sporcular ise Filenin Sultanları. Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı aday olduğu tüm kupaları toplayarak farklı kulvarlarda büyük başarılara imza attı. Filenin Sultanları Milletler Ligi Şampiyonluğu, Avrupa Şampiyonluğu ve Dünya Şampiyonluğu’nu kazandı. Tüm takımın önemli mücadeleler verdiği süreçte turnuvanın en iyi oyuncuları arasında Gizem Örge, Melissa Vargas, Zehra Güneş yer aldı.

Dilek Koçak

Dilek Koçak, 18 yaşında milli atlet. Genç yetenek 20 Yaş Altı Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 1500 metre kulvarında rakiplerini geride bırakarak altın madalya aldı.Genç yaşında atletizm dalında Avrupa Şampiyonu olarak önemli bir başarıya imza attı.

Siz de farklı spor alanlarında başarılar yakalamak için ihtiyacınız olan ekipmanları Barcin.com aracılığıyla temin ederek hemen çalışmaya başlayabilirsiniz.

2023 Sonbaharında Ayaklarınızı Şıklığa Büründürün!

Keşfedilmemiş Doğal Yürüyüş Parkurları: En İyi 5 Rota