Menu
in

Kilo Almaya Neden Olan Kötü Alışkanlıklar

Başka bir işle uğraşırken yanınızda sürekli yiyecek bulunması sürekli bir şeyler atıştırmanıza neden olacağından, kilo alabilirsiniz. Bundan kaçınmak için en iyi yol, yemek zamanını diğer işlerinizden ayırmanız. Böylelikle hem kilo almaz, hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bilgisayar başında atıştırmaktan kaçının

Bilgisayar başında Facebook’ta dolaşırken önünüzde sürekli yiyecek bir şeyler olması farkında olmadan sürekli atıştırmanıza neden olur. İhtiyacınız olandan fazlasını yediğinizden de kilo alma olasılığınız artar. O yüzden başka bir şeyle ilgilenirken yemek yememelisiniz. Tabakta ve belli ölçülerde yemek, kilo vermenize yardımcı olurken, Tip 2 Diyabet ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

Dizi izlerken atıştırmayın

Televizyon başında oldukça vakit geçiren biriyseniz, televizyonda sevdiğiniz diziyi izlerken atıştırma alışkanlığından vazgeçmeniz gerekiyor. İzlediğiniz dizi ya da filme odaklanmışken, aslında yediğiniz yiyeceğin de tam olarak tadına varamadığınızdan dolayı tokluk hissinin de farkına varmazsınız. Bunun önüne geçmek için en iyi yöntem, yemek yerken televizyonu kapatmanız ya da yemek yeme bölümünüzle televizyon izleme yerinizi ayırmanız olacaktır. Akşam yemeği için kanepeye yerleşmektense, masaya oturarak yemek yemelisiniz.

Öğlen yemeğine vakit ayırın

Bilgisayar başında bir e-postaya yanıt verirken öğlen yemeği yerseniz, bilgisayar başına her geçtiğinizde yemek yemeye güdülenme olasılığınız artabilir. Çalışma saatiyle öğlen yemeği saatini ayırmanız, işinize de daha iyi konsantre olmanızı sağlar. Zamanım yok demek yerine, ara verin! Ofisten dışarı çıkamadığınız zamanlarda, yemek için kendinize bilgisayarınızdan uzak bir yer seçin.

Araba kullanırken bir şeyler içmeyin

İnsanlara genelde o gün ne yedikleri sorulduğunda içtikleri şeyler aklına gelmez. Trafikte en gerilimli dakikalarda en sevdiğiniz kremalı, şekerli kahveyi içmek isteyebilirsiniz ancak aldığınız kalorinin maalesef farkında olmazsınız. Direksiyon başında bir şeyler içmek istiyorsanız, şekersiz buzlu kahve, şekersiz çay gibi düşük kalorili ve sağlıklı içecekleri tercih edin. İçeceğinizin ilk yudumu araba sürmeye başlamadan, park yerinde alıp içeceğin tadının farkına varın.

Arkadaşlarınızla yemekli sohbetlerde dikkatli olun

Çoğu insan arkadaşlarıyla sohbet edip, eğlenirken tok olsa da atıştırdığı yiyeceklerin ardından yarın diyetime geri döneceğim diyor. Bunun önüne geçmek için, bir yemek davetinde masaya geçtiğinizde öncelikle ne kadar aç olduğunuzu değerlendirin. Konuşma ve çiğneme arasında esler verin. Her bir lokmadan sonra çatalınızı masaya koyun ve konuşmaya zaman ayırın.

Yorum Yazın

Exit mobile version