Menu
in

Koşarken Bilmeniz Gerekenler

Koşmak karar verdiğinizde başlaması kolay ancak sürdürebilirliği için çalışma ve disiplin gerektiren bir egzersizdir. Koşuya başlamadan önce beslenme ve vücudunuzla ilgili detayları bilmeniz koşarken verimliliğinizi artırmada size avantaj sağlayacaktır. İşte bu detaylar…

Koşmadan önce ısınmak için yürüyün

Esneme hareketlerini koşudan sonraya bırak. Geleneksel statik esneme hareketleri soğuk kaslar için iyi değildir. Beş dakikalık kısa bir yürüyüş ya da dizleri çekme hareketi gibi daha dinamik hareketleri yapman koşmadan önce ısınmak için harika bir yoldur.

Koşmak dizlerinizi güçlendirir

Koşmak dizdeki eklemlerin çevresindeki kasların güçlenmesini ve kemik yoğunluğunun artmasını sağlar. Aynı zamanda her atletik çalışma potansiyel riski de beraberinde getirir ama dinlenerek yapılan makul bir koşu programı seni daha güçlü hale getirecek. Koşmaya başlamadan önce doktora danışmalısınız.

Koşmadan önce ne tam tok ne tam aç olmalısın

Beslenme kişiden kişiye değişiyor olsa da koşmaya başlamadan önce tıka basa tok olmamalı ya da ciddi açlık yaşamamalısın. İdeal olan kompleks karbonhidrat ve proteinle koşudan 1.5- 2 saat önce hafif bir atıştırma yapmaktır.

Koşu bandında mı, dışarıda mı?

Koşu bandı altındaki zemini geriye doğru çeker ve rüzgar direncini ortadan kaldırır. Hava şartlarının kötü olduğu ve dış etkenlerin seni etkilemesini istemediğin günlerde koşu bandında koşmak çok mantıklı. Dışarıda koşmak ise yeni yerler keşfetmeni ve manzarayı seyretmeni sağlar.

Eğer taşıma çantasıyla koşmak istemiyorsan taşımak için birçok farklı alternatif bulunuyor. Cepli şortlar, akıllı telefonu koluna takabileceğin bantlar ve kemere takılan çok hafif su şişeleri var.

Koşmaya ara verin

Süreklilik koşunu iyileştirmen için önemli ama sakın aşırıya kaçma. Dinlenme günleri yoğun antrenman günleri kadar önemli. Yani bir ya da iki gün boşluk koymakta hiçbir sıkıntı yok.

Grupla koşmak gözünüzü korkutmasın

Bir grupla koşmak gözünü korkutmasın. İşin aslı koşmak isteyen arkadaşlarını bul. Birlikte koşan koşucular çoğunlukla -düzeyleri fark etmeksizin- birbirlerini destekleyerek daha iyi koşarlar.

Yorum Yazın

Exit mobile version