Menu
in

Koşmaya Vakit Ayırmanızı Sağlayacak 5 İpucu!

Yoğun iş temposu, yapacak bir sürü işinizin olması, bir türlü koşmak için zaman bulamamanız spor yapma rutinlerinizin bozulmasında etkili olan faktörlerin başında geliyor. Spor yapmayı düşündüğünüz zamanlara, bahaneler bularak ertelemek o günlerin hep uzak tarihlere atılmasını ve dolayısıyla hiç spor yapamadığınız zamanlara dönüşmesini sağlıyor. Ancak, koşmak isteyen herkesin çok kolay taktiklerle kendilerini motive ederek, daha planlı bir spor programı yaratması da pek mümkün. Nasıl mı? İşte koşmaya vakit ayırmanızı sağlayacak beş ipucu.

Koşmayı önceliğiniz haline getirin

Günlük olarak evde, işte veya dışarıda yapacaklarınıza hafta başından karar verdiğinizde, spor yapmanın da bu kararlar içinde yer aldığına mutlaka emin olun. Kendinize yaptığınız listede mutlaka koşmaya/ spor yapmaya yer verirseniz, motivasyonunuz bir o kadar artacaktır. Nasıl ev temizlemek veya alışveriş yapmak gibi öncelikli aksiyonlar için planlı bir şekilde ilerliyorsunuz, koşmayı da bu öncelikleriniz arasına mutlaka almalısınız. Koşmayı önceliğiniz haline getirmek, spor yaptığınız zamanların artmasını sağlayacaktır.

 Spor yapacağınız günleri belirleyin

Hafta başında yapacaklarınız için hazırladığınız listede mutlaka koşu gününüzü de seçerek, kendinizi bu güne göre ayarlayıp, plan yapabilirsiniz. Koşacağınız gün için geri sayım yapmak, o güne kendinizi hem fiziken hem de mental olarak hazırlamanızı sağlayacaktır. Takvimde spor yapacağınız günü görmenizin, meşgul olsanız bile o günlere göre işlerinizi ayarlamanızı sağlayacağını unutmayın.

Boş vakitlerinizi değerlendirin

Planlı bir şekilde başladığınız haftada, sizin kontrolünüz dışında gelişen ve boşa çıkan zamanlar, spor yapmak için değerli vakitler olarak değerlendirilebilir. Fırsat bulduğunuz her boş vakti koşmak için değerlendirirseniz, genel olarak spor yaptığınız zamanlarda kesinlikle bir artış olduğunu gözlemleyeceksiniz.

Kendinize bir spor arkadaşı bulun

Koşmak kimine göre yalnız yapınca, kimine göreyse birlikte yapınca keyif alınan sporlardan biri. Eğer tek başınıza kendinizi motive edemiyorsanız, mutlaka sizinle birlikte spor yapacak bir arkadaş bulun. Biriyle birlikte program yapmak, hem programı iptal etmenizi zorlaştıracak hem de sizi spor yapacağınız bir etkinliğe katılmak adına motive edecektir. En az sizin kadar istekli biriyle birlikte koşmak, sizi de bu spor aktivitelerine bağlar hale gelmenizi sağlayacaktır.

Sağlıklı seçimler yapın

Gündelik seçimlerinizde ne kadar sağlıklı şeyler yapmayı, tüketmeyi tercih ederseniz, sağlıklı yaşama ve spora o kadar sıkı bağlanabilirsiniz. Beslenmeniz kadar, uykunuza ve enerji harcadığınız etkinliklere de dikkat etmeniz, hem yaptığınız sporun faydalı olmasını sağlayacak, hem de sporun hayatınızın merkezinde olmasını sağlayacaktır.

Yorum Yazın

Exit mobile version