in

Tek Rakipleri Kendileri!

Sıkı antrenmanlar, zorlu diyetler, uyku düzeni, yasaklar listesi, başarı için tüm koşullara göğüs geren sporcuların en iyi olmayı istemesi kadar doğal bir şey olamaz. Bunca zorluğu bir iş rutini olarak tamamlayan ve dünya rekorlar tarihine adını yazdırarak kulvarının en başarı isimleri olan sporcular listemize şöyle bir göz atalım!

1. Usain Bolt

2002 yılında Dünya Gençler Şampiyonası’nda 200 metre koşuda kazandığı altın madalya ile koşu kariyerine hızli bir başlangıç yapan 1986 doğumlu Olimpiyat Altın Madalyasının sahibi olan “Rüzgarın Oğlu” Bolt, hemen ertesi sene Dünya Gençler 200 metre dünya rekorunu egale ederek tüm Avrupa’nın dikkatini üstüne çekti. Bireysel ve takım olarak katıldığı her şampiyonada kürsüde ikinciliğin altına düşmeyen asi ve hırslı çocuk, 2009 yılında Almanya’nın Berlin şehrinde düzenlenen Dünya Şampiyonası 100 metre koşusunda 9.58’lik derece ile bitiş çizgisine uçarak dünya rekorlarının zirvesine adını ve ülkesini taşıdı.

2. Florence Griffith Joyner 

Flo-Jo adıyla da bilinen ünlü atlet başarılarına henüz ilkleri eklerken, 1998 yılında uçak yolcuğu sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Hakkında doping yaptığına dair türlü türlü söylentiler olsa da hiç bir zaman kanıtlanamadı. Henüz 19 yaşında iken, Güney Kore – Seul 1988 Olimpiyat Oyunlarında 200 metre kadınlar dünya rekoru kıran sporcu aynı zamanda kendi ülkesinde düzenlenen olimpiyat seçmelerinde de 100 metreyi 10.49 ile koşarak ne kadar iddialı olduğunu göstermişti.

3. Hicham El Gurrouj

Diamond League olarak başlayan ve Avrupa’nın altı farklı ülkesinde düzenlenen Atletizm organizasyonun amacı Atletizm daha çok yayılarak dünya üzerinde belli bir konuma gelmesiydi. Peki ödüllendirme nasıl oluyordu? Kendi kulvarınızda altı yarışın tümünü kazanırsanız 1 Milyon Dolarlık ödülünde sahibi oluyordunuz. Hal böyle olunca koşucuların tek yapması gereken sınırları olabildiğince zorlamaktı. Roma Olimpiyat Stadyumu’nda düzenlenen Golden Gala 1500 metre erkeklerde Fas’lı sporcu El Gurrouj’un, 3.26’lık derecesi rekorlar sayfasında yerini aldı.

4. Paula Radcliffe

2003 yılında Londra Maratonu’nda kırdığı rekoru hatıra fotoğrafına ekleyen ünlü maratoncu, bu yarıştan sekiz ay sonra katıldığı ve dünyanın en iyi 10 km koşucularının yer aldığı World Best 10 K organizasyonunda yine rekor kırarak adından epeyce söz ettirdi.

5. Gideon Gathimba, Geoffrey Kipkoech, Rono Ağustosine ve Kiprono Choge

 

Rekorlara el atmışken Gideon Gathimba, Geoffrey Kipkoech, Rono Ağustosine ve Kiprono Choge’den oluşan Kenya takımını es geçmek olmaz. 2009’da Brüksel’de düzenlenen Memorial Van Damme’de 4×1500 metre bayraklı koşuyu 14.36.23’lük süre ile tamamlayan takım dünya rekorları kayıtlarına adını yazdırdı.

Futbolcular Neden Çin’i Tercih Ediyor?

Sahalardan Setlere Geçiş Yapan 5 Kamerasever Sporcu