in

Koşuya Başlamak İsteyenlere Öneriler

Nike Run Club (NRC) Antrenörü Zeynep Aydemir’le İstanbul Maratonu öncesi katılımcılara tavsiyeler vermiştik. Eminiz ki çevresinden duyduklarıyla, yarışla ilgili okuduklarıyla birçok insan “Acaba ben de başlasam mı diyordur.” Bu yazıda Aydemir koşuya başlamanın en önce zihinde bittiğini belirtiyor ve koşuya başlayacaklara önerilerini sıralıyor…

Uygun koşu kıyafetleri ve ayakkabısı seçimiyle koşuya hazırlanmanız gerekiyor. Ayakkabıyı rengine, tasarımına göre değil de ayak yapısına göre seçmelisiniz çünkü herkesin basış şekli farklıdır. Mağazalarda artık bu konuda tespitler yapılıp, ayak yapınıza uygun koşu ayakkabısını alabilirsiniz. Bir arabanın motoru ne kadar iyi olursa olsun lastikleri uygun değilse verimli bir performans alınamaz.

  • Dri-FIT” adını verdiğimiz nefes alan kumaşlar tercih etmelisiniz. Kış aylarında da hafif ama sıcak tutacak yağmurluk, rüzgarlık, tayt üstüne giyilen şort ile rahatlıkla koşulabilir.
  • Koşu motivasyonu için NRC’den destek alabilirsiniz. Size özel yeni eklenen 3K mesafe seçimiyle de koçluk yapan NRC uygulamasıyla düzenli koşu alışkanlığı kazanabilirsiniz.
  • NRC uygulaması, doğru tempoyla koşuya başlayanları korkutmadan ve koşuya küstürmeden koşucuyu motive ediyor.
  • NRC uygulaması koşunuzun analizini yapıyor ve uygulamanın içinden NRC’nin düzenlediği koşulara kayıt yaptırabiliyorsunuz.
  • NTC (Nike Training Club) uygulaması ile de koşu için gereken kas gelişiminiz için yardım alabilirsiniz. Kas gruplarını, tendonları da kuvvetlendirerek vücudun homojen bir şekilde çalışmasını sağlamak gerekiyor.
  • Koşudan hemen sonra muz, yeşil elma gibi enerji depolarını besleyen yiyecekler tercih etmelisiniz.

NRC uygulamasında neler var?

Nike + Run Club’ın en önemli özelliği başlangıç düzeyindekilere profesyonel desteği bir antrenörle vermesi. Chris Bennett, John Smith ve Jerry Schumacher, Olimpik sporcularla çalışan isimler ve size bir tık uzaklığında! Yapmak istediğin ne olursa olsun, uygulama içerisindeki antrenör çizdiği planı hedeflerine ve fitness durumuna göre ayarlıyor. Size ilerleme kaydettikçe plan da güncelleniyor.

Nike+ Run Club, Spotify çalma listeleri, koşu sırasında arkadaşlarınla etkileşim ve başardıklarını hafızada tutmak adına verilen rozetlerle motivasyon açısından da bir hayli başarılı. Araştırmalara göre sosyal medya paylaşımları, karşılıklı motivasyon (bazen imrenme, özenme ve kıskançlık duygusu) önemli bir etken. Koşu paylaşımlarınızı fotoğraflar, istatistikler ve uygulamaya yeni eklenen eğlenceli çıkartmalarla kişiselleştirebilecek ve sosyal ağınızla paylaşabileceksiniz. Sadece Nike+ arkadaşlarınız paylaşma da bir seçenek olarak sunuluyor.

Nike + Run Club, tempo ve mesafeden rota ve kişisel rekorlara kadar tüm ayrıntıları en doğru veriyle aktarmayı hedefliyor. Böylece merak ettiğiniz bilgilerinizi, kontrol etme şansınız artıyor. Arkadaşların ve dünyanın dört bir yanındaki koşucularla kendinizi kıyaslamak ve rekabet etmek de artık çok kolay. Tek yapmanız gereken, koştuğunuz mesafeleri seçtiğiniz hedeflere veya yarışmalara göre etiketlemek.

Yanlış Transfer Yapanlar Kulübü: Shevchenko

Nike Basketbol’un Geçmişi, Bugünü Ve Geleceği