in

Kullanışlı Aksesuarlar ile Evde Sporun Keyfine Varın!

Spor salonunda ya da dışarıda spor yapmayı sevmeyenler için evde spor ürünleri ile uygulanabilecek bir egzersiz programı idealdir. Öncelikle amacınızı belirleyebilir ve bu doğrultuda bir plan hazırlayabilirsiniz.

Pilates ile Vücudunuzu Şekillendirin

Pilates, evde yapabileceğiniz en iyi egzersizlerin başında yer alır. Vücudunuzu esnetip rahatlatırken kalori harcar ve vücudunuzu şekillendirirsiniz.

Pilates yapmak için ihtiyaç duyacağınız malzemelerin başında pilates matı ve lastiği, çember ile pilates topu gelir. Eğer daha önce pilates yapmadıysanız online derslerden faydalanabilirsiniz. Seanslarınızı başlangıçta 10 dakika ile sınırlı tutup daha sonra 1 saate kadar uzatabilirsiniz.

Pilates matını yere sererek nefes egzersizleri ile seansa başlayabilirsiniz. Pilates lastikleri ile vücudunuzu ısıtarak daha zorlu hareketler için hazırlanabilirsiniz. Çember, özellikle bel ve sırt egzersizleri için etkili bir malzemedir.

Pilates yaparken kendinizi dinlemeniz son derece önemlidir. Hareketleri vücudunuzu zorlamadan uygulama özen gösterirken nefes kullanımına da dikkat etmek gerekir.

Ağırlık Antrenmanlarıyla Kaslarınızı Geliştirin

Ağırlık çalıştırmak, hem kas kütlenizi hem de metabolizma hızınızı da artırır. Çeşitli ağırlık aksesuarları ile evinizde rahatlıkla çalışabileceğiniz bir program olup planınızı belirlerken bazı ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

  • Yere uzanarak göğüs, omuz ve ön kolunuzu çalıştırabileceğiniz press egzersizi ile başlayabilirsiniz. İki dambıl kullanarak uygulayacağınız egzersize elleriniz yukarıda düz bir şekilde başlayın. Omuzlarınız kollarınızla paralel olacak şekilde kollarınızı serbest bırakmadan kırarak zeminde tutun. Harekete ilk olarak 1 kilogramlık dambıl kullanarak başlayabilir ve zamanla ağırlığı artırabilirsiniz.
  • Pazılarınızı çalıştırmak için ayakta durarak dambıl egzersizini uygulayabilirsiniz. Bu harekette dik durarak kollarınızı yanda tutun. Kollarınızı dirseklerden kırarak dambılları indirip kaldırın.
  • El yayı, vücut geliştirmede kullanılabilecek aksesuarlardandır. Her daim yanınızda taşıyabileceğiniz ürün; parmak, bilek ve ön kol kaslarınızın gelişmesine yardımcı olur.
  • Bir şınav barı satın alarak şınav çekebilirsiniz. Şınav barı, egzersiz esnasında yaşanabilecek sakatlık riskini en aza indirirken performansınızın da artmasına yardımcı olur.
  • Vücudunuzun hızlıca şekillenmesi için göğüs yayından faydalanabilirsiniz. Göğüslerin yanı sıra omuz ve tricepslerin de çalışmasını sağlayan ürün, seyahatlerinizde de yanınızda taşımaya uygundur.
şınav barı

Kardiyo Egzersizlerle Metabolizmanızı Hızlandırın

Evde spor ürünleri ile uygulayabileceğiniz kardiyo egzersizlerin pek çok farklı seçeneği vardır. Tercih edeceğiniz egzersize karar verirken kondisyonunuzu göz önünde bulundurabilirsiniz.

  • Hareketsiz bir yaşantınız varsa ve kendinizi zorlamak istiyorsanız evde yürüyüş yapmayı düşünebilirsiniz. Bir pedometre satın alarak olduğunuz yerde adım atarak kaç adım attığınızı sayabilirsiniz. 10.000 adım atmanız 5-6 km yürümeniz anlamına gelir ve hem kalori yakmanızı hem de metabolizmanızın hızlanmasını sağlar. Yürüyüş esnasında ayak ve kol ağırlıkları kullanarak antrenmanın daha verimli geçmesini sağlayabilirsiniz.
  • İp atlamak, en etkili kardiyo egzersizlerdendir. Daha etkili bir antrenman için interval bir program uygulayabilirsiniz. Bir dakika boyunca çok hızlı atlayıp sonraki iki dakikada daha yavaş atlayabilirsiniz. İp atlamak için kullanacağınız ipin boyunuza uygun olmasına özen gösterebilirsiniz. Ayrıca performansınızı daha rahat takip etmek için sayaçlı bir model de satın alabilirsiniz.
  • Antrenman merdiveni, kullanabileceğiniz en eğlenceli spor aksesuarlarındandır. Farklı uzunlukta seçenekleri bulunan merdiveni düz bir zemine serdikten sonra içinden atlayarak çeşitli egzersizler yapabilirsiniz. Ayrıca futbol antrenmanları için da faydalıdır.
  • Bir kapı barfiksi ile yapabileceğiniz pek çok egzersiz bulunur. Barfiks çekme hareketleriyle kollarınız ve omuzlarınızı geliştirebilirsiniz. Düzenli olarak asılma hareketlerinin uygulanması ise boyun uzaması için faydalı olabilir. Üstelik barfikste arkadaşlarınızla yarışabilir ve egzersiz yapmayı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

En iyi spor aksesuarlarıBarcin.com’da bulabilir, uygun fiyat ve ücretsiz kargo avantajlarından yararlanabilirsiniz.  

ramazanda sağlıklı beslenme kapak

Ramazan’da Sağlıklı Kilo Vermek Mümkün Mü?

Kilo Verme Durduğunda Neler Yapılmalı

Kilo Verme Durduğunda Neler Yapılmalı?