in

Masajın Faydaları ve Vücuda Etkileri

Masaj, Antik Çağ döneminden bu yana uygulanmaya devam eden en eski tedavi yöntemlerinden birisidir. Deri ve deri altı dokusunun, el ve su ile yapılan sistematik hareketler neticesinde uyarılmasına masaj denir. Yapılan uygulama, insanları psikolojik olarak rahatlattığı gibi, fizyolojik olarak da iyi hissetmeyi sağlar. Uzman masörler tarafından uygulanması gereken masaj, vücut sağlığının korunmasına ve belirli hastalıkların tedavi edilmesine katkı sağlar. Masajın faydaları ve vücudunuza etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Masajın Bilinen 6 Faydası Nelerdir?

Kas ve dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinen masaj, bölgesel ovma hareketleri ve darbeler ile yapılır. Masaj esnasında yapılan hareketler lenf ve dolaşım sistemini uyarmaya yarar. Damarların genişlemesine ve kan akışının düzenlenmesine yardımcı olan masaj hareketleri, dokulara daha çok kan gelmesini sağlayarak vücudu ve beyni uyarır. Stres ile başa çıkmanın önemli yöntemlerinden biri olan masajın faydaları arasında anksiyeteyi tetikleyen hormonları azaltma etkisi de yer alır.

Masajın Faydaları ve Vücuda Etkileri

1) Masaj sayesinde migren ağrılarından kurtulun

Sırt, boyun, omuz ve baş bölgesine yapılan orta şiddette bir masaj, kortizol seviyesini kontrol altına alarak kaygı seviyesini düşürür, kalp ritmini yavaşlatarak vücudu rahatlatır. Migren ağrılarını tetikleyen fiziksel ve duygusal stresi azaltan masaj uygulamaları, ağrı reseptörlerini bloke ederek vücutta yarattığı rahatlama hissi sayesinde derin uykuya geçilmesini sağlar.

2) Kronik yorgunluk ve eklem ağrılarına son verin

Kalp hızını düşürerek kan basıncını kontrol altına alan masaj hareketleri, solunum hızını da belli bir seviyede tutar. Gevşeyen ve stres hormonları azalan vücut, masaj esnasında fizyolojik ve psikolojik olarak rahatlar. Vücutta kaygı ve ağrıların azalmasına neden olan hormonların devreye girmesi ise kronik yorgunluk, kas ağrısı ve sert eklem belirtilerinin yok olmasına neden olur.

Masajın Faydaları ve Vücuda Etkileri

3) Sporcu sakatlıklarını ve kas yaralanmalarını tedavi edin

Lenf ve dolaşım sistemine etkileri bilinen masaj, kan dolaşımını düzenleyerek kas ve eklem dokularını manipüle eder. Damarların genişlemesine yol açan uygulama, doku ve hücrelerin kendilerini yenileme hızlarını artırarak sporcuların egzersiz sonrası yaşadığı kas ve doku zedelenmelerinin iyileşme sürecini hızlandırır. 

4) Doğum ve doğum sonrası stresini azaltın

Masajın vücut dokularını uyarması kan dolaşımı ile başlar. Ancak etkilerinin hissedilmesi sadece doku ve hücre yapısı ile sınırlı değildir. Stres hormonlarını yavaşlatan ve etkilerini azaltan masaj beyni uyarır. Doğum öncesi ve sonrası stres ile başa çıkmanın en iyi yöntemlerinden biri olan masaj, kadınlarda esnekliği arttırdığı gibi kas direncini de azaltır. Doğum öncesi, ağrı ve travma ihtimalini azaltan uygulama, anne adaylarını rahatlatarak rahat bir doğum süreci yaşatır.

5) Kronik uykusuzluk ve anksiyete ile başa çıkın

Kronik uykusuzluk ve anksiyete, stresin baskıladığı vücutlarda ortaya çıkan travmatik durumlardır. Masajın stres hormonlarını azaltıcı etkisinin yanı sıra gerginliği azaltan endorfinleri serbest bırakması rahatlama sağlar. Hızlı nabız atışı, yavaş dolaşım sistemi ve kas gerginliği ile başa çıkmakta yardımcı olan masaj hareketleri, düzenli uygulandığında vücudu baskılayan olumsuzlukları yok eder.

Masajın Faydaları ve Vücuda Etkileri

6) Bağışıklık sisteminizi güçlendirin, hastalıklardan korunun

Düzenli olarak yapılan masaj seansları dolaşım sistemini güçlendirir. Kirli kanın vücuttan daha rahat atılmasını sağlayarak kalp sağlığını doğrudan olumlu etkileyen masaj uygulamaları, sadece kan dolaşımını düzenlemekle kalmaz. Kandaki beyaz hücre sayısını da artıran masaj, bağışıklık sistemini baskılayan olumsuz faktörleri yok eder, kortizol seviyesini düzenler.

Kaliteli bir hayat için gerekli olduğu bilinen spor faaliyetlerini aksatmamak sağlıklı ve uzun bir yaşamın anahtarıdır. Spor bireyleri rahatlatır, toksinleri atmasını sağlar. Günlük endişelerinden uzaklaşarak stres seviyelerinin düşmesine neden olur. Düzenli spor ve masaj, sağlıklı bir diyet ile birlikte uzun yaşamın sırrıdır. Hayattan daha çok tat almak ve kaliteli bir yaşam sürmek için spora hemen başlayabilir, ihtiyaç duyduğunuz tüm malzemeleri Barcin.com‘dan satın alabilirsiniz. 

Dosya Spora Sıfırdan Başlama Tavsiyeleri

Dosya: Spora Sıfırdan Başlama Tavsiyeleri

Voleybol Malzemeleri ve Ekipmanları Nelerdir

Voleybol Malzemeleri ve Ekipmanları Nelerdir?