Menu
in ,

Dünya statları – 6 Meksika Aztek Stadı

Dünya statları konusunda, sadece büyüklüğüyle değil, tarihleriyle ve dünya futbolunda sahne oldukları önemli olaylarla da büyük öneme sahip statları incelemeye devam ediyoruz. Meksika futbolunun mabedi diyebileceğimiz Estadio Azteca yani Aztek Stadı da bunlardan birisi. Başkent Mexico City’de yükselen stat, 105.000 kişilik kapasitesiyle dünyanın en büyük statları arasındadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir stadın yalnızca fiziki büyüklüğü değil sahne olduğu büyük olaylar da onu önemli kılar. Örneğin; Aztek Stadı, iki Dünya Kupası finaline ev sahipliği yapmak gibi biri özelliğe sahiptir. Meksika milli takımının yanı sıra Club America futbol takımı da maçlarını bu statta oynamaktadır.

Aztek Stadı’nda oynanan iki Dünya Kupası finalinde; 1970 yılında Brezilya İtalya’yı 4-1 yenerken, 1986’da Arjantin Batı Almanya’yı 3-2 yenerek Dünya Kupası’nın sahibi oldu. 1986 Dünya Kupası çeyrek final maçında Arjantin ve İngiltere Aztek Stadı’nda karşılaştı. Bu maçta Arjantinli yıldız Diego Maradona, Dünya futbol tarihine farklı şekillerde geçecek iki gol attı. Birisi Maradona’nın eliyle attığı ama iptal edilmeyen ve halen daha çok tartışılan gol; Tanrının Eli… Diğeri ise bundan sadece 4 dakika sonra gelen ve Maradona’nın kendi sahasından aldığı topu 10 saniye içinde 60 metre sürerek ve 5 İngiliz futbolcuyu 6 kez çalımlayarak attığı unutulmaz, Yüzyılın Golü’dür. İngilizler eliyle attığı ilk gol için Maradona’yı hiç affetmese de, Arjantinli yıldız Aztek Stadı’nda bir tarih yazmıştı.

1970 Dünya Kupası yarı finalinde ise İtalya Batı Almanya’yı Aztek Stadı’nda yenerken bu maç futbol tarihine Yüzyılın Maçı olarak geçmiştir.

1966 yılında tamamlanan Aztek Stadı’ndan oynanan ilk maç 26 Mayıs 1966’da Club America ile Torino FC arasındaki açılış maçıydı. 107,494 kişinin izlediği maçta ilk golü Brezilyalı Arlindo Dos Santos Cruz, ikinci golü ise yine Brezilyalı Jose Alves Zague attı. Daha sonra İtalyan ekibinin attığı 2 golle maç berabere bitti.

Aztek Stadı’nda modern aydınlatma sistemi 5 Haziran 1966’da, stattaki ilk gece maçı olan Valencia – Necaxa maçında hayata geçti. Bu maçın ilk golünü Honduraslı Jose Cardona atarken, Roberto Martinez o Cana Brava, Aztek Stadı’nda gol atan ilk Meksikalı oldu. Bu maçı Valencia 3-1 kazanmıştır.

Aztek Stadı’nın ev sahipliği yaptığı önemli spor etkinlikleri arasında 1968 Yaz Olimpiyatları, 1970 FIFA Dünya Kupası, 1975 Pan American oyunları, 1983 FIFA Dünya Gençlik Şampiyonası, 1986 FIFA Dünya Kupası ve 1999 FIFA Konfederasyon Kupası en önemlilerindendir.

2 Ekim 2005’te ilk kez Amerikan Futbol Ligi sezon maçlarından biri Aztek Stadı’nda oynandı. San Francisco 49’ers ve Arizona Cardinals arasında oynanan maçı, 31-14’lük skorla Cardinals kazandı. 103.467 kişinin izlediği maçta NFL tarihindeki seyirci rekoru kırılmıştır.

20 Şubat 1993’te ise Aztek Stadı’nda bir boks maçı yapıldı. Julio Cesar Chavez ile Greg Haugen arasındaki müsabakayı 132,247 kişi izledi.

1993’ün Ekim ve Kasım ayları arasında Dangerous Dünya turnesi kapsamında Aztek Stadı’nda 5 kez konser veren Michael Jackson’ı toplamda 550,000 kişi izledi.

Stat ismini, Meksika’nın geçmişindeki Aztek tarihinden almaktadır. Hiçbir zaman olimpik olarak kullanılmayan stadın şimdiki sahibi, Meksikalı yayın birliği Televisia’dır. Televisia şirketi, en büyük rakipleri TV Azteka’ya olan isim benzerliğinden dolayı stadın ismini değiştirmek istedi ve 20 Ocak 1997’de ölen, üst düzey yöneticilerden Guillermo Canedo’nun ismini stada verdi. Bu değişiklik futbol severler tarafından kabul görmezken, Canedo’nun iki oğlunun daha sonra rakip TV Azteka yönetimine geçmesiyle şirket stadın ismini yeniden Estadio Azteca olarak değiştirdi. Öyle ki bazı taraftarların bu değişiklikten haberi bile olmamıştır.

Aztek Stadı’nın duvarlarında Maradona’nın attığı Yüzyılın Golü ve İtalya ile Almanya arasında oynanan Yüzyılın Maçı anısına plaketler yer almaktadır.

Yorum Yazın

Exit mobile version