in

Michael Phelps’in Beşinci Harikası

HERŞEY HİPERAKTİF TEŞHİSİYLE BAŞLADI

Küçük yaşlarda enerjisini atması için kız kardeşleri tarafından yüzmeye yönlendirilse de bu işe yaramadı. Daha sonra ailesiyle doktora gittiğinde hiperaktivite ve dikkat yetersizliği teşhisi konuldu. Yüzmenin yanı sıra ilaç tedavisi gördü.

OLİMPİYATTA 18’İ ALTIN 22 MADALYA

Michael-Phelps-altin-madalya

Phelps’in rekorları ayrı bir yazı konusu ama Pekin 2008’de bir olimpiyatta 8 altın madalya kazanarak inanılmazı başarmıştı. 18’i altın 22 madalyayla olimpiyat tarihinin en fazla madalya kazanan sporcusu unvanının sahibi Phelps, 7 kez dünyada yılın yüzücüsü seçilerek tarih yazdı. 100 ve 200 metre kelebek, 400 metre bireysel karışıkta dünya rekorları hala onun elinde.

BAŞINI ZAMAN ZAMAN DERDE SOKUYOR

Phelps zaman zaman adli konularda başı derde girmiş bir sporcu. 19 yaşındayeken alkollü araba kullandığı için 18 aylık bir gözetim cezası aldı. 2009 yılında esrar kullandığını ortaya çıkaran bir fotoğraf yüzünden bu kez ABD Yüzme Federasyonu’ndan üç ay ceza aldı. 2014’te alkollü araç kullandığı ve hız limitini aştığı için gözaltına alınan Phelps’e, federasyonun ve yüzme sporunun imajını zedeleyecek bir hareket yaptığı gerekçesiyle 6 ay men ve 2015 Dünya Su Sporları Şampiyonası kadrosuna alınmama cezası verildi.

MEŞHUR PHELPS BESLENMESİ

Phelps’in beslenme programı bir dönem spor dünyasının en çok konuşulan konularından biriydi. Hayatını “ye, yüz, yat” şeklinde tanımlayan Baltimore Kurşunu’nun programı şöyleydi.

Kahvaltı: Peynir, marul, domates, kızarmış soğan ve mayonezle dolu üç adet yağda pişmiş yumurtalı ekmek, 2 büyük fincan kahve, 5 yumurtalı omlet, bir tabak tahıl gevreği, pudra şekerli 3 dilim yumurtalı ekmek ve 3 adet çikolatalı krep.
Öğle yemeği: Yaklaşık yarım kilo makarna, beyaz ekmekten hazırlanmış iki büyük domuz etli ve peynirli mayonezli sandviç, bin kalorilik enerji içeceği.
Akşam yemeği: Yarım kiloya yakın makarna ve bir büyük pizza yiyor, bin kalorilik enerji içeceği.

İDOLÜ THORPE “YAPAMAZ” DEDİ

thorpePhelps’in havuzdaki idolü Avustralya’nın yetişdirdiği en büyük sporculardan biri olan Ian Thorpe. Phelps yedinci altı madalyası için Atina 2004’te 200 metre serbestte yarışmış ancak kazanan Thorpe olmuştu. Thorpe Pekin 2008 öncesi yaptığı açıklamada Phelps’in 8 altın almasının imkansız olduğunu söylemişti. 8 altını da kazanan Phelps, Thorpe’un bu sözlerini soyunma odasındaki dolabına astığını açıklamıştı.

SHAQ’E SU BALESİ YAPTIRDI

Phelps’in sporcu idollerinden biri basketbolun yaşayan efsanesi Michael Jordan. Onunla yüzme şansını bulamasa da başka bir efsaneyle bir televizyon programı için yaptığı şov ABD’de çok izlenmişti. Phelps, Shaquille O’Neal’le 3 ayrı yarışmada yarışmış 2-1 kazanarak Shaq’a su balesi yaptırmıştı.

İnancın Zaferi: Jakub Blaszczykowski

Olsa da Giysek Dedirten 7 Konsept Sneaker Tasarımı